Cząbrowy

Bakalie.com

Miód cząbrowy - mało znany

Miód cząbrowy zajmuje najwyższe miejsce na podium, w porównaniu z miodami o właściwościach biotycznych, powstałymi ze spadzi iglastej (miody papieskie i królewskie). Kiedy jest w postaci płynnej ma kolor ciemnego bursztynu sięgający, aż po mocno zaparzoną czarną herbatę, natomiast gdy ulega krystalizacji, nabiera odcienia jasnobrązowego. W smaku miód cząbrowy jest ostry, pieprzowo-ziołowy, zaś jego zapach kojarzy się z kwiatem cząbru. Miód cząbrowy, uważany jest za najcenniejszy miód nektarowy, ponieważ zawiera, aż 1020 mg/kg wolnych aminokwasów. W Polsce owy miód nie jest dobrze znany, pozyskiwany jedynie na terenach Kujawskich, tylko w małych ilościach. W większych ilościach pozyskuje się go na terenie Chorwacji, gdzie jest niesamowicie popularny, a jego cena sięga najwyższych możliwych stawek.

Miód cząbrowy- naturalne lekarstwo

Miód cząbrowy posiada niezwykłe właściwości antybiotyczne, ale także antyseptyczne. Polecany jest osobom z problemami układu pokarmowego, np.: w leczeniu niestrawności, chorobach żołądka, wrzodach i wielu, wielu innych. Przyczynia się do likwidowania stanów bakteryjnych oraz chorób górnych dróg oddechowych, przeziębień i stanów zapalnych gardła - w tym anginy. Miód cząbrowy zmieszany z czerwonym winem i gałązkami świeżego cząbru, przemienia się w napój, który ma niesamowicie silne działanie wzmacniające cały organizm.

Wybierając miód odpowiedni dla własnych preferencji oraz sprawdzający się w leczeniu indywidualnych dolegliwości, warto odnaleźć źródło oryginalnej pasieki i pszczelarza, który doradzi, podpowie i wytłumaczy wszystkie nurtujące nas kwestie. Jest to bardzo ważne, ponieważ coraz częściej, miody nie są oryginalne, lecz składają się z substancji miodopodobnych.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com