Meksyk - Kawa

Bakalie.com

Po raz pierwszy sadzonki kawy pojawiły się w Meksyku wraz z końcem XVIII wieku. Do kraju „przywędrowała” wraz z osadnikami z Hiszpanii i od tej pory rozpoczęto jej uprawę. Kawa występuje głównie w południowo-wschodniej części kraju, co jest ściśle związane z ukształtowaniem terenu oraz panującymi tam warunkami klimatycznymi. Dość popularne są uprawy ekologiczne, dlatego, że większość plantacji jest mała. Rzadkością stały się te zajmujące wielkie powierzchnie.


Arabika w Meksyku

Najczęściej uprawia się tutaj Arabikę, jedną z najbardziej cenionych odmian na całym świecie. Meksyk zajmuje czwarte miejsce pod względem ilości wytwarzanej kawy na całym świecie. Jego produkcja sięga blisko 5 milionów worków ziaren. Przeliczono, że średnia wydajność na hektar wynosi aż 630 kg. 

Altura też jest z Meksyku

Na plantacjach w stanie Veracruz, który położony jest blisko zatoki pozyskuje się kawę nizinną. W stanie Chiapas produkowana jest kawa o nazwie Tapachula- w smaku lekko kwaskowata i delikatna. Jeśli kupicie meksykańską kawę Altura, oznacza to, że hodowana była w górach

Elephant Maragogype to też kawa

Meksyk jest znany również z kawy Elephant Maragogype („Słoń Meksykański”). Posiada ona ziarna o znacznej wielkości. Popularne są też: Tapachula oraz Huixtla.

Szacuje się, że blisko połowa zebranych ziaren pozostaje na terenie Meksyku. Świadczy to tym, że mieszkańcy tego państwa są smakoszami małej czarnej. Najchętniej piją cafe de olla, czyli napój mocno osłodzony z dodatkiem cynamonu.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy