Honduras - Kawa

Bakalie.com

Produkcja kawy dla przyjemności

Kawa znana jest w Hondurasie od wieku XIX, lecz na samym początku nie była ona uprawiana w celach zarobkowych. Dopiero lata 50 XX wieku przyniosły zmianę w tej kwestii. Wszystko dzięki dużemu wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stany Zjednoczone. Jednak zwiększenie zapotrzebowania na ziarna kawy sprawiło, że ludność miejscowa rozpoczęła uprawę i zaczęła eksportować ten pożądany towar.

Od przyjemności do zarobku

W roku 2012 roku Honduras osiągnął szóste miejsce w rankingu producentów kawy. Blisko 1 milionów ludzi znajduje zatrudnienie przy jej produkcji. Większość plantacji jest niewielkich rozmiarów, bardzo rzadko można spotkać ogromne uprawy. W państwie tym istnieje 298 gmin i aż 210 z nich zajmuje się uprawą kawy. Santa Barbara to największy rejon, w którym hoduje się ziarna kawowca. Znane są także regiony Copan, Lempira, La Paz, El Paradiso. Kawa, która uprawiana jest na wysokości pomiędzy 1500 a 2000 m n.p.m. posiada oznaczenie SGH, świadczące o jej doskonałej jakości. Ogólnie rzecz biorąc kawy z Hondurasu charakteryzują się mniejszą kwaskowatością niż inne, pochodzące z Ameryki Centralnej. Zwykle proces ich przetwarzania odbywa się na mokro. Plantacje w tym państwie bardzo często muszą „zmagać” się z licznymi huraganami, które niejednokrotnie niszczą doszczętnie całe uprawy.


Ze względu na niedobór marek specjalistycznych państwo to, uważane jest za producenta kaw o niskiej jakości, co przekłada się na ich mniejsze ceny na rynku zbytu.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy