Herbaciane Ciekawostki

Bakalie.com

Według legendy pierwszej herbaty skosztował cesarz Shennong. Był w trakcie picia przegotowanej wody, gdy do jego filiżanki wiatr przyniósł kilka herbacianych liści.
Kolor herbaty jest ściśle uzależniony od stopnia jej przetworzenia. Najmniejszej obróbce poddawana jest ta zielona, największej czarna i Pu-erh.
Jak się okazuje czarna herbata została wynaleziona przez czysty przypadek. W trakcie morskiej przeprawy z Chin do Anglii dostawa zielonej herbaty zamokła i uległa procesowi fermentacji. Stanowiła zbyt cennyładunek by ją wyrzucić. Postanowiono więc poddać ją procesowi suszenia i mimo wszystko sprzedać. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Znalazła ona bowiem swoich smakoszy na całym świecie.
W Anglii na początku „herbacianej ery” można było ją kupić jedynie w aptekach.
Aż 98% Brytyjczyków swoją herbatę pije z dodatkiem mleka.
Szacuje się, że na świecie można skosztować aż 1500 odmian tego napoju.
Herbatę można również jeść. W takiej właśnie formie spróbować można jej w Birmie- dostępna jest wersja kiszona i nosi nazwę Laphet.
Regularne picie zielonej herbaty zapobiega próchnicy oraz spowalnia namnażanie się bakterii w jamie ustnej.
Dzięki swojemu antyseptycznemu działaniu herbata może być z powodzeniem stosowana w trakcie poparzeń słonecznych, jak i jako okład na niewielkie rany i skaleczenia.
Najdroższą, dostępna na rynku herbatą jest Da Hong Pao. Plantacja, na której jest uprawiana składa się jedynie z sześciu krzewów. Za 20 gramów trzeba zapłacić niemal 25 000$.
Herbata jest drugim napojem najczęściej spożywanym na całym świecie- zaraz po wodzie.
Torebki zaparzonej herbaty (zimne) mogą być używane, jako okład na oczy. Redukują cienie oraz opuchliznę.
Dzięki piciu zielonej herbaty nasza skóra wydziela specyficzny zapach, który skutecznie odstrasza komary oraz inne insekty.
Pierwsze torebki herbaty miały postać jajkowatych sitek, które wyciągało się za pomocą specjalnego łańcuszka.
W Unii Europejskiej najwięcej herbaty piją Irlandczycy, drugie, zaszczytne miejsce należy do Wielkiej Brytanii a na trzecim miejscu podium znajduje się Polska.
„Tasseomancja”- to sztuka przepowiadania przyszłości z herbacianych fusów.
W trakcie zbiorów zrywa się jedynie dwa najwyżej rosnące listki i pączki.
W Mongolii i Tybecie tzw. herbata tabliczkowa stanowi środek płatniczy w handlu wymiennym.
Australijczycy są prawdziwymi smakoszami herbaty- piją samodzielnie przygotowany napar o smaku bekonu.
Tradycyjny zestaw do herbaty w Chinach powstał na przełomie XV i XVI wieku. Składał się z czajnika oraz kubeczka lub miseczki. Wszystko było wykonane z czerwonej lub brązowej kamionki.
Jedynie 30% osób słodzi swoją herbatę.
Trzeba by zjeść aż 6 jabłek aby dostarczyć swojemu organizmowi taką ilość antyutleniaczy, jaka znajduje się w jednym kubku czarnej herbaty.
Można również przyrządzić koktajl z dodatkiem herbaty. Nazywa się ponczem plantatora i jego składnikami są: mrożona herbata, sok jabłkowy i cytrynowy i brandy.
Wszystkie dostępne gatunki herbaty pochodzą z jednej rośliny- Camellia Sinensis. Uprawiana jest w różnych regionach na świecie, na różnych plantacjach, dzięki czemu możemy cieszyć się różnorodnością walorów   smakowych.


Autor: Redakcja Bakalie.com