Trufla- zatracić się w czekoladzie

Bakalie.com

Trufle są jednym z najbardziej lubionych i ekskluzywnych wyrobów z czekolady. Bardzo często są ręcznie robione i potrafią zaspokoić najbardziej wybredne gusta smakowe.

Kilka słów o truflach

Fascynujące w tych czekoladkach jest to, że mają one nietuzinkowy i nieregularny kształt. Wytwarzane są z najwyższej jakości czekolady. Czekolady deserowej, mlecznej jak i białej. Mogą być wzbogacone nutką alkoholu, wykwintnymi bakaliami czy szlachetnymi owocami kandyzowanymi. Jak sama nazwa wskazuje trufle, przypominać powinny te najdroższe wśród grzybów. Dla miłośników grzybobrania, trufla jest cennym znaleziskiem, dla łasuchów, trufla chwilą niebiańskiej rozkoszy dla podniebienia

Legendy o truflach

Najprawdopodobniej trufle powstały we Francji w 1895 roku. Wynalazł je nijaki Dufour. Do końca wieku, trufle znane były już w Wielkiej Brytanii u Europie. Inna legenda, głosi że trufle po raz pierwszy powstały w kuchni francuskiego giganta kulinarnego, Auguste Escoffier. A miało to miejsce dopiero w 1920 roku. Ale to nie sam szef kuchni je odkrył, a jego praktykant, który przez przypadek, dodał gorącą śmietankę, zamiast do masy jajecznej do płynnej czekolady. Po zagotowaniu składników, szef kuchni stwierdził, że masa nie nadaje się do śmieci, a do formowania. Jak postanowił tak zrobił. Uformował małą kuleczkę, obtoczył ją w kakao i podziwiał swoje dzieło. Ta prosta formuła, do dziś stosowana jest przez cukierników.

Podobieństwo do grzybów i co to jest ganasz ?

Czekoladki swoim wyglądem i rozmiarem przypominają grzyby o nazwie trufle i im zawdzięczają swoją nazwę. Smakosze grzybów twierdzą, że trufle są najzankomitszymi grzybami świata. Takie samo zdanie mają znawcy czekoladowych przysmaków. Czekoladowe trufle to bogactwo aksamitnego smaku. Wszystko to za sprawą ganaszu. Ganaszu czyli mieszanki podgrzanej śmietany i rozpuszczonej w niej czekolady. Zawartość czekolady decyduje w ganaszu, decyduje o jego przeznaczeniu. Czy powstanie z niego nadzienie trufli bo jest lekki i puszysty, czy powstaną z niego trufle bo jest ciężki. Często dzieję się tak, że ganasz jest z domieszką alkoholu. Zazwyczaj jest to rum. Bywa także tak, że może być z domieszką olejków np. orzechowych. Po uformowaniu kulek, trufle obtaczane są w kakao, migdałach, wiórkach kokosowych czy siekanych orzechach. Czasami bywa tak, że słodkim i aksamitnym truflom nadaje się pikanterii, obtaczając je w ziarenkach pieprzu, chili lub curry.

Podróbki czy prawo do swojego zdania ?

Co by nie mówić o truflach o ich kształcie, posypce, owców w nich zawartych to ganasz jest sercem każdej trufli. I to właśnie on odróżnia trufle od innych czekoladek.Często zdarza się tak, że nazwa ta jest często naciągana przez producentów słodkości i zwykłe cukierki czekoladowe przez wiele firm zostaje nazwane truflami. Oczywiście każdy rzemieślnik ma prawo do swojej nazewnictwa swojego wyrobu. Tylko takie czynności sprawią zawód prawdziwemu koneserowi. Będzie on czuł się zawiedziony, kiedy zamiast aromatycznej trufli zostanie poczęstowany czekoladką wypełnioną masą kakaową.

Pudełko z truflami na prezent

Jeśli masz problem z kupnem prezentu to kup pudełko trufli. Słodkie czekoladki sprawią radość każdemu bez względu na wiek i upodobania smakowe. W dobie internetu, gdzie wszystko można kupić z domu, producenci czekoladek, aby sprostać wymaganiom klientom, pozwalają im komponować własne pudełka czekoladek. W taki sposób możemy wybrać sobie nie tylko rodzaj czekolady z jakiej wyprodukowane są trufle, ale także towarzysząc im dodatki. Czy będą to bakalie, czy owoce, czy zawarte w czekoladkach musy.

Belgijskie trufle najlepsze na świecie

Belgia to największe w Europie czekoladowe imperium. Ponoć jeden mieszkaniec kraju zjada w ciągu roku 8 kilogramów tego smakołyku. Zaczęło się to dwieście lat temu, kiedy to Jan Neuhaus, syn aptekarza, udoskonalając smak czekolady wymyślił trufle, które były największym hitem eksportowym Belgii. Trufle z Belgii znane są na całym świecie. Zwane są one „królowymi słodyczy”. Tradycyjne receptury wytwarzania nadają im specyficznego kształtu. Wyjątkowe czekoladowe słodycze wyrabiane są z najlepszej czekolady i zachwycają różnorodnymi smakami. Trufla ciemne kakao zachwyca głębokim smakiem, natomiast trufla w płatkach migdałowych cieszy delikatną słodyczą, uzupełniając smak migdałów. Zajadając truflę truskawką, wspomnieniami powraca się do początku lata, kiedy truskawki są najsmaczniejsze. Trufla z chili doskonale równoważy smak słodyczy z delikatną pikanterią. Nieziemskich doznań dostarczą nam wszelkiego rodzaju trufle z alkoholem : szampanem czy rumem
 

 

Autror : Redakacja Bakalie.com