Spirulina - cudowna alga przywracająca zdrowie

Bakalie.com

Czym jest spirulina?

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą- spirulina to szmaragdowo zielona alga mikroskopijnej wielkości. Charakterystyczny dla niej jest kształt spirali. Najczęściej rośnie w wodach słodkowodnych, np. w wysokogórskich jeziorach, ale również na piasku, bagnach czy glebie. Występują także spiruliny morskie. Ze względu na bogactwo substancji odżywczych stosowana jest jako suplement diety. Co ciekawe znana była już w czasach starożytnych. Obecnie budzi duże zainteresowanie wśród naukowców i wciąż trwają prace badawcze na jej temat. Bogactwo substancji odżywczych jakie zawiera sprawiło, że od jakiegoś czasu stała się hitem na rynku zdrowej żywności. 

Doskonałe źródło białka

Spirulina jest doskonałym źródłem białka. Zawiera go 3, 4 -krotnie więcej niż ta sama ilość mięsa. Procentowo wygląda to następująco: spirulina: 60- 65% białka, a mięso i ryby: 15-35% białka. Co istotne jest to białko lepiej przyswajalne przez nasz organizm w porównaniu do białka zwierzęcego. Tak wysoka zawartość białka jest doskonałą wiadomością dla osób, które wystrzegają się mięsa, np. wegetarian, a także doskonałą alternatywą dla tych, którzy nie tolerują białka pochodzącego z innych produktów wysokoproteinowych.  Często spirulina bywa nawet nazywana zielonym mięsem.

Źródło kwasu GLA

Zawiera najwyższe stężenie kwasu gamma-linolenowego (GLA) spośród wszystkich znanych obecnie produktów. Kwas ten ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, ponieważ badania wskazują na to, że zapobiega, a również wspomaga leczenie wielu  poważnych i przewlekłych chorób takich jak: nowotwory, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry czy choroby serca. Kwas gamma- linolenowy wpływa na zmniejszenie ciśnienia krwi i redukuje cholesterol. Naturalnie występuje w czarnej porzeczce, ogóreczniku i  wiesiołku.

Właściwości odżywcze spiruliny

W skład spiruliny wchodzi około 4000 różnych substancji odżywczych takich jak mikro- i makroelementy, witaminy, minerały i śladowe pierwiastki. Są to naprawdę duże ilości, bo dla porównania:

-  zawiera beta- karoten, który jest źródłem witaminy A. I tutaj jej ilość jest 20-25 krotnie większa niż w marchewce. Co ważne przyjmowanie witaminy A w tej postaci jest polecane, ponieważ przyjmując preparaty zawierające retinol (zawiera wit. A) jesteśmy narażeni na hiperwitaminozę. W tym przypadku natomiast jesteśmy zabezpieczeni.

- zawiera cenny skład witamin z grupy B cennych dla naszego układu nerwowego. Odnajdziemy w niej witaminę B1, B2, B3, B6,B12, a także biotynę, kwas pantotenowy, kwas foliowy, witaminę C, prowitaminę D, E

- zawiera szereg substancji mineralnych takich jak potas, magnez, żelazo, fosfor, miedź, selen, cynk, chrom, mangan, sód. W tym miejscu należy dodać, żelazo zawarte w tym niezwykłym glonie ma przyswajalność 2- krotnie większą niż żelazo zawarte w produktach zwierzęcych.

-  ponoć w jednym gramie spiruliny zawartych jest tyle substancji odżywczych co w jednym kilogramie warzyw, a więc brzmi naprawdę zachęcająco.

Źródło aminokwasów

Spirulina zawiera 8 aminokwasów, które muszą być dostarczane do organizmu wraz z pokarmem.  Są one bardzo ważne, ponieważ stanowią odżywkę dla mózgu i służą do produkcji hormonów. Stoją na straży naszego układu nerwowego, chroniąc komórki nerwowe.

Dlaczego Superfood?

Korzyści z przyjmowania suplementu spiruliny można by wymieniać i wymieniać. Nie bez powodu zdobyła przecież status superfood. Przede wszystkim ten magiczny glon wpływa na wzmocnienie naszego układu odpornościowego. Zawarte w niej składniki odżywcze radzą sobie doskonale z oczyszczeniem naszego organizmu, a przede wszystkim chronią nas przed nowotworami i wieloma wirusami takimi jak wirus odry, opryszczki, grypy czy AIDS.  Wysoka zawartość witaminy A wpływa natomiast na nasz dobry wzrok, zdrowie naszych zębów, kości i skóry. Osoby, które cierpią na jaskrę, zaćmę czy też innego rodzaju pogorszenie widzenia również  odczują ulgę. Wdzięczna  będzie jej także nasza skóra, której stan się zdecydowanie poprawi, zniknie trądzik, wysypki, a także plamy starcze.                                                                              
Nie mniej ważne są pozostałe witaminy, które przyczyniają sie do ochrony naszego mózgu. Zawarty w spirulinie chlorofil oczyszcza naszą krew i zawarty w niej tlen.  Oddziałuje dobrze na nasz przewód pokarmowy i florę bakteryjną, poprawia trawienie, chroni błonę śluzową żołądka i poprzez hamowanie apetytu sprzyja utracie wagi ciała. Ponadto odtruwa nasze nerki i wątrobę, a także, co ważne, zmniejsza stany zapalne w naszym organizmie odpowiedzialne za powstanie wielu chorób. Zwiększa produkcję krwinek białych i czerwonych, które skutecznie zabijają wirusy i bakterie. Przyjmowana między posiłkami, dzięki dużej zawartości białka, skutecznie stabilizuje poziom cukru we krwi. Dzięki obecności polisacharydów z kolei poprawia funkcje naszej śledziony, grasicy i szpiku kostnego. Jakby tego było mało wpływa na wydolność oddechową i wzrost naszej energii.

Spożywając spirulinę bez wątpienia zauważymy poprawę ogólnego stanu zdrowia. Ważne jest aby wybierać suplement od sprawdzonego producenta i sprawdzić czy został przebadany pod kątem obecności metali ciężkich. Pamiętajmy także, że przyjmowanie spiruliny wiąże się z wypijaniem  zwiększonej ilości wody ze względu na jej większe zapotrzebowanie.

Autor: Redakcja Bakalie.com