Rodzynki i czosnek - ochrona przed przedwczesnym porodem

Bakalie.com

Wszyscy wiemy jak niebezpieczny jest przedwczesny poród. Może skutkować on nie tylko problemami rozwojowymi dziecka, ale niestety bardzo często jego śmiercią. Niestety, nawet wśród dzieci, którym udało się przetrwać w zdrowiu pierwsze lata życia, do momentu osiągnięcia wieku szkolnego możliwe jest wystąpienie chorób, zaburzeń zachowania, od średnich do poważnych niepełnosprawności związanych z układem nerwowym a także chorób psychicznych. Istnieją również badania wskazujące, że również w przypadku dorosłych, którzy przyszli na świat przedwcześnie, istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się chorób serca czy wystąpienia cukrzycy.

 

Najgorsze jest to, że aby znaleźć się w grupie ryzyka, dzieci nie muszą przychodzić na świat o wiele przed terminem porodu. Zagrożone są już nawet dzieci urodzone w 36/ 37 tygodniu ciąży. Co zatem może uczynić matka oczekująca dziecka, aby maksymalnie zmniejszyć to ryzyko?

6000 kobiet w ciąży zostało przebadanych, aby zaobserwować czy istnieje relacja pomiędzy nawykami żywieniowymi matki a ryzykiem przedwczesnego porodu. Naukowcy zestawili ze sobą dwa typy diet. Pierwszą była dieta oparta na warzywach, owocach, olejach, wodzie, pełnych ziarnach a także chlebie bogatym w błonnik. Druga dieta, była dietą typowo zachodnio-europejską i składała się ze słodkich i słonych przekąsek, białego chleba, deserów a także produktów z przetworzonego mięsa. Zaobserwowano, że w przypadku kobiet przestrzegających pierwszy rodzaj diety, zagrożenie wystąpieniem przedwczesnego porodu było o wiele niższe niż w przypadku drugim.
 

Wystąpienie stanu zapalnego u kobiety jest uznawane za jeden z najsilniejszych czynników wywołujących akcję porodową. Zatem w przypadku diety charakteryzującej się dużym spożyciem warzyw, owoców i jagód, możliwa jest redukcja tego zagrożenia poprzez zmniejszenie zarówno układowych jak i miejscowych stanów zapalnych. Także nisko nasycone tłuszcze mogą wspomóc zmniejszanie stanów zapalnych.

 

A zatem, konkretnie które produkty wybrać?

Największy procent przedwczesnych porodów jest związany z infekcjami i stanami zapalnymi dróg rodnych. Czosnek jest doskonale znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, a także zawiera probiotyk w postaci błonnika pokarmowego, odżywiający nasze dobre bakterie. Suszone owoce są również wręcz wypełnione po brzegi błonnikiem oraz posiadają działanie przeciwbakteryjne, które pomaga zwalczać bakterie odgrywające kluczową rolę w przypadku przedwczesnych porodów.

Naukowcy, obserwując efekty wynikające ze spożywania czosnku, cebuli i suszonych owoców, przeprowadzili badania na 19 000 kobiet w ciąży. Jednoznacznie stwierdzili, że w przypadku kobiet jedzących te produkty, ryzyko spontanicznego przedwczesnego porodu znacząco zmalało. W szczególności, z grupy najlepiej działających warzyw wyróżnił się czosnek, zaś z grupy suszonych owoców, najsilniejsze działanie chroniące nienarodzone dziecko wykazały rodzynki. Oba produkty zostały powiązane ze zmniejszeniem ryzyka przedwczesnego porodu oraz przedwczesnego przed porodowego pęknięcia błon, skutkującego przedwczesnym odejściem wód ( przed 37 tygodniem ). Okazuje się, że aby się zabezpieczyć, wcale nie trzeba jeść tych produktów szczególnie dużo. W przypadku czosnku wystarczy jeden ząbek tygodniowo, zaś w przypadku rodzynek, 100 gramów miesięcznie.



Autor: Redakcja Bakalie.com