Ketmia syryjska zwana hibiskusem

Bakalie.com

Powszechnie znany hibiskus, to spolszczenie łacińskiej nazwy rośliny, której nazwa, to ketmia. Jest to rodzaj krzewów i roślin zielnych charakterystycznych dla rodziny ślazowatych. Skupia około 220 gatunków pochodzących z obszarów gdzie występuje ciepły klimat.

Historia hibiskusa

Jego historia pełna pochlebnych opinii dla tej rośliny i adoracji jej pięknego wyglądu ma również swoją krótką czarną kartę, która niesłusznie została przypisana hibiskusowi. W latach 60. ubiegłego wieku przyklejono hibiskusowi etykietę rośliny przynoszącej pecha i trującej. Oczywiście żadne badania historyczne tego nie potwierdziły, a wręcz przeciwnie – hibiskus uchodzi za roślinę leczniczą i jest świetnym przykładem, jak bardzo przewrotna bywa historia.

Jibiskus- jego odmiany i postacie

Najbardziej popularną odmianą hibiskusa, jest ketmia syryjska – prócz niesamowicie dużych pokładów tej rośliny na całym świecie, świadczy o tym jej obecność w godle narodowym Korei Południowej. Liście tej rośliny mają różne kształty. Można znaleźć ich wersje proste koliste, jak i lancetowate z ząbkowanymi zakończeniami. Kwiaty są duże i wyraziste. Występują w różnorodnych kolorach, które tworzą miłe dla oka połączenia. Stąd zastosowanie tej rośliny jako rośliny ozdobnej. Jej Hibiskus jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Przestrzegając kilku zasad hibiskus w doniczce będzie rósł przez wiele lat. Wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, lecz nie w pełnym słońcu. Odpowiednie podejście do tej rośliny pozwala cieszyć się jej walorami estetycznymi przez wiele lat.

Chyba najpopularniejsza postać hibiskusa, to jego postać suszona. Jadalna jest suszona postać hibiskusa i w Meksyku uchodzi ona za przysmak. Robi się z niego napary, herbatki o głębokiej czerwonej barwie, o czym w następnej części.

Właściwości hibiskusa

Hibiskus może służyć jako przyprawa, jednak ciężko o jego wykorzystanie jako główny składnik obiadu. Niemniej sprawdzony jest jako doskonałe źródło różnego rodzaju napojów. Herbata z hibiskusa ma swoje głęboko zakorzenione tradycje. Schłodzony napar z kwiatów tej rośliny orzeźwia i dodaje energii. Gorący natomiast jest świetnym lekarstwem na infekcje. Zaleca się również picie syropów powstałych na bazie kwiatów hibiskusa. Taki syrop będzie świetnym dodatkiem do napojów alkoholowych, czy deserów.

Kwiat hibiskusa posiada właściwości obniżające ciśnienie krwi, a polisacharydy, które w nim występują, wzmacniają odporność organizmu. Działa on, także przeciwzapalnie oraz przyśpiesza proces gojenia, uważa się także, że działa w pozytywny sposób na wątrobę. Jest on wyjątkowo cennym źródłem wapnia i witaminy C. W wersji „rozgrzewającej” można przygotować gorący wywar z kwiatów hibiskusa z dodatkiem imbiru, goździków, miodu, soku z limonki oraz odrobiny rumu. Taki wywar uchodzi za jedno z najlepszych lekarstw podczas leczenia towarzyszącym nam jesienią i zimą chorób układu oddechowego. W afrykańskiej medycynie nazywany jest „czerwonym złotem” z uwagi na jego antybakteryjne właściwości.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com