Hibiskus

Bakalie.com

Historia i występowanie

Hibiskus nazywany jest inaczej różą chińską. Stosowany jako krzew dekoracyjny z pięknymi kwiatami w różnych kolorach takich jak: czerwony, purpurowy, biały, a także w kolorach plamistych. Mówi się, że prawdopodobnie pochodzi z Azji. Występuje tylko i wyłącznie w uprawie i nie rośnie dziko.

Powszechnie znany hibiskus, to spolszczenie łacińskiej nazwy rośliny - ketmii. Jest to rodzaj krzewów i roślin zielnych charakterystycznych dla rodziny ślazowatych. Skupia około 220 gatunków pochodzących z obszarów ciepłego klimatu.

Jego historia pełna jest pochlebnych opinii dla tej rośliny i adoracji jej pięknego wyglądu. Niestety ma również swoją krótką czarną kartę, która niesłusznie została przypisana hibiskusowi. W latach 60. ubiegłego wieku przyklejono hibiskusowi etykietę rośliny trującej i  przynoszącej pecha. Oczywiście żadne badania historyczne tego nie potwierdziły, a wręcz przeciwnie – hibiskus od lat uchodzi za roślinę leczniczą i jest świetnym przykładem tego, jak bardzo przewrotna bywa historia. Najbardziej popularną odmianą hibiskusa, jest ketmia syryjska – prócz niesamowicie licznego występowania tej rośliny na całym świecie, świadczy także  jej obecność w godle narodowym Korei Południowej.

Uprawa

Roślina jest bardzo wrażliwa tak na dotyk jak i na promienie słoneczne, które w okresie lata mogą ją poparzyć. Trzeba pamiętać aby nie przesuwać często kwiatka oraz aby go nie dotykać ponieważ roślina może nie zakwitnąć. Jest bardzo wymagającym kwiatem jeśli chodzi o wodę, od kwietnia do października należy podlewać go co 2-3 dni. Nawożenie od marca do końca września.

Należy pamiętać, że dobrze pielęgnowany hibiskus wydaje mnóstwo kwiatów, które można zauważyć na początku lipca do września. Może być on atakowany przez mszyce, mączliki, a także wełnowce. Rośliny nie można przelać gdyż może to spowodować pleśń. Należy stosować preparaty przeciwgrzybicze. Jest rośliną długowieczną.

Hibiskus przyjmuje różne nazwy w zależności od kraju. Mówię się na niego: malwa sudańska, ketmia, roselle, florida canberry. W Meksyku suszony hibiskus jest powszechnie spożywany i uznaje się go jako przysmak. Używa się go także do wyrobu papieru.

Produkty z Hibiskusa

Chyba najpopularniejsza postać hibiskusa, to jego postać suszona. W Meksyku uchodzi ona za przysmak. Robi się z niego napary i herbatki o głębokiej czerwonej barwie.

Hibiskus może służyć jako przyprawa, jednak ciężko byłoby wykorzystać go jako główny składnik obiadu. Niemniej sprawdzony jest jako doskonała baza różnego rodzaju napojów. Herbata z hibiskusa ma swoje głęboko zakorzenione tradycje. Schłodzony napar z kwiatów tej rośliny orzeźwia i dodaje energii. Gorący natomiast, jest świetnym lekarstwem na infekcje. Zaleca się również picie syropów powstałych na bazie kwiatów hibiskusa. Taki syrop będzie świetnym dodatkiem do napojów alkoholowych, czy deserów.

Kwiat hibiskusa posiada właściwości obniżające ciśnienie krwi, a polisacharydy, które w nim występują, wzmacniają odporność organizmu. Działa on także przeciwzapalnie oraz przyśpiesza proces gojenia. Uważa się także, że działa w pozytywny sposób na wątrobę. Jest on wyjątkowo cennym źródłem wapnia i witaminy C. W wersji „rozgrzewającej” można przygotować gorący wywar z kwiatów hibiskusa z dodatkiem imbiru, goździków, miodu, soku z limonki oraz odrobiny rumu. Taki wywar uchodzi za jedno z najlepszych lekarstw podczas leczenia towarzyszącym nam jesienią i zimą chorób układu oddechowego. W afrykańskiej medycynie nazywany jest „czerwonym złotem” z uwagi na jego antybakteryjne właściwości.


Autor: Redakcja Bakalie.com