Czerwona Herbata - nie tylko na odchudzanie

Bakalie.com

Powszechnie znamy herbaty liściaste, granulowane, ekspresowe, czarne czy zielone. Nadal jednak stosunkowo niewiele osób wie, że istnieje herbata czerwona. A szkoda. Herbata czerwona ma znakomite działanie wspomagające odchudzanie. Zalecana jest do picia każdej osobie, która pracuje nad zachowaniem szczupłej sylwetki i w naturalny sposób chciałaby poprawić działanie swojego metabolizmu.

Czerwona herbata na odchudzanie

Pamiętajmy, że czerwona herbata nie jest cudownym lekarstwem, po którym masa naszego ciała zacznie gwałtownie spadać. Czerwona herbata jest substancją pomagającą w odchudzaniu. Każdy z nas jest inny. Każdy ma inną przemianę materii. Każdy wymaga innej diety i dobranych indywidualnie ćwiczeń fizycznych. Pewne natomiast jest to, że napar z czerwonej herbaty na każdego z nas wpłynie korzystnie ponieważ hamuje proces odkładania się tkanki tłuszczowej. Dlatego też, bardzo często czerwona herbata nazywana jest „pogromcą tłuszczu”.

Którą herbatę wybrać?

Aby czerwona herbata najlepiej spełniała swoją funkcję odchudzającą, należy sięgnąć po herbatę liściastą. Mamy wtedy pewność, że będzie ona najlepszej jakości.  Jeśli mamy możliwość zakupu herbaty z uprawy ekologicznej, zróbmy to. Takie herbaty oznaczone są znaczkiem „BIO”.

Czerwona herbata, ma nie tylko właściwości odchudzające, ale ułatwia również pracę jelit, oczyszcza organizm z toksyn, a także obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Parzenie czerwonej herbaty

Parzenie herbaty jest bardzo proste. Do filiżanki wsypujemy jedną łyżeczkę liści. Zalewamy ją gorącą, ale nie wrzącą wodą. Najlepiej aby woda miała około 95 stopni. Filiżankę przykrywamy spodeczkiem i odstawiamy na kilka minut, aby dobrze naciągnęła. Tak przygotowany napój, najlepiej pić bez dodatku cukru, który ma ujemny wpływ na walory zdrowotne naparu.

Ochrona przed nowotworami

Czerwona herbata pomaga walczyć z tą podstępną chorobą na trzy sposoby:

Wspomaga usuwanie wolnych rodników i chroni przed uszkodzeniem DNA- dzięki temu w dużej mierze zmniejszone jest ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych
Zapobiega niekontrolowanemu wzrostowi komórek i spowalnia rozwój raka,
Niszczy komórki rakowe, przy czym nie robi krzywdy sąsiednim, zdrowym komórkom.

Przeprowadzone w Japonii badania naukowe wykazały, że czerwona herbata jest bogata w dysmutazę ponadtlenkową, polifenole i flawonoidy. Zwalczają one wolne rodniki, nie pozwalając w ten sposób na występowanie nowotworów.

Badaniom poddano 35 tysięcy kobiet. Te, które piły minimum dwie filiżanki czerwonej herbaty dziennie, były o około 40 % mniej narażone na nowotwór dróg oddechowych i o 68% mniej narażone na nowotwór przewodu pokarmowego od tych kobiet, które czerwonej herbaty nie piły wcale.
Prace badawcze wykazały także, że picie czerwonej herbaty powinno stać się nawykiem dla osób, które palą papierosy. Czerwona herbata zmniejsza bowiem ryzyko nowotworu płuc.

Na co jeszcze wpływa czerwona herbata?

Zęby i kości – wpływa na zdrowie zębów i kości ponieważ zawiera dużo fosforu i wapnia,
Cholesterol- zawartość polifenoli w naparze z czerwonej herbaty pozwala na obniżenie złego cholesterolu we krwi,
Naczynia krwionośne- flawonoidy pomagają wzmacniać naczynia krwionośne, dlatego picie czerwonej herbaty jest zalecane osobom z chorobą miażdżycową
Trądzik- zawarty w czerwonej herbacie cynk pozwala na zachowanie gładkiej skóry.

Szkodliwy wpływ czerwonej herbaty

Czerwona herbata posiada wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia, jednak warto zwrócić również uwagę na jej wady. Nadmiar czerwonej herbaty powoduje zmniejszanie wchłaniania żelaza. Może też powodować wypłukiwanie składników mineralnych. Każda kobieta będąca w ciąży, powinna skonsultować picie czerwonej herbaty z lekarzem prowadzącym. Czerwonej herbaty nie powinny pić również matki karmiące, oraz kobiety w czasie miesiączki.

Autor: Redakcja Bakalie.com


Źródło Youtube/ Czajnikowy.pl