17 niezwykłych faktów zdrowotnych i odżywczych o kawie

Bakalie.com

Jeżeli kochasz kawę, doskonale wiesz jak wiele magicznych właściwości posiada. Potrafi w kilka chwil dodać energii a także poprawić nastrój nawet w najsmutniejszy, deszczowy dzień. Okazuje się jednak, że istnieje dużo więcej powodów za które będziesz kochać ten niezwykły napój jeszcze mocniej.


Nie ma potrzeby wypijać kawy o poranku

Nasze ciało naturalnie produkuje hormon zwany kortyzolem, który pomaga być czujnym i rozbudzonym. Jest on uwalniany zgodnie z rytmem serca, w trakcie dnia, zaś jego stężenie osiąga najwyższą wartość chwilę po obudzeniu. Dlatego też, jeśli mamy zwyczaj wypijania kawy na czczo, warto pomyśleć o tym, by nasz rytuał przesunąć lekko w czasie, tak by nie marnować kofeiny podczas gdy kortyzol ma najwyższą moc.


W rzeczywistości kawa nie jest silnie odwadniająca

Istnieje przekonanie, że kawa ma działanie silnie odwadniające, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Badania wykazały jednak, że działanie odwadniające aktywuje się jedynie w przypadku wypijania od 600 ml mocnej kawy dziennie.  Jeśli zatem wypijamy naszą ulubioną kawę w umiarkowanych ilościach, nie musimy obawiać się odwodnienia.


Tak jak w przypadku innych wielkich odkryć, magiczne właściwości kawy po raz pierwszy zostały zaobserwowane na przykładzie zachowania szalonych kóz

Zgodnie z legendą, Etiopscy pasterze po raz pierwszy zaobserwowali wpływ kawy na zachowanie zwierząt, kiedy to ich kozy zaczęły niepokojąco wysoko skakać po zjedzeniu kawowych ziaren.


Kawa pomaga żyć dłużej i cieszyć się zdrowiem

Kawa zawiera wiele antyoksydantów, pomagającym w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników. W rezultacie, osoby pijące kawę są o wiele mniej narażone na wystąpienie choroby Parkinsona, Cukrzycy II typu i chorób serca. Niestety warto pamiętać o jednej rzeczy, wielu smakoszy kawy posiada także niechlubny zwyczaj palenia papierosów, nadmiernego spożywania alkoholu a także jedzenia czerwonego mięsa. To właśnie te czynniki są odpowiedzialne za występowanie chorób cywilizacyjnych. Kawa pita w umiarze, w połączeniu ze zdrowym trybem życia, nie wyrządza krzywdy naszemu organizmowi.


Kawa zawiera ważne składniki odżywcze niezbędne do życia

Jedna filiżanka kawy zawiera 11% dziennej zalecanej dawki ryboflawiny (witaminy B2), 6% kwasu pantotenowego (witaminy B5), 3% manganu i potasu oraz 2% niacyny i magnesu.


Picie kawy pomaga spalać tkankę tłuszczową

Badania wykazały, że picie kawy poprawia metabolizm z 3 do 11%. Jest to jeden z nielicznych składników chemicznych, który rzeczywiście pomaga spalać tłuszcz.


Uprawa kawy na świecie zlokalizowana jest w tzw. „Pasie Kawowym”

Nazwa „Pas Kawowy” pochodzi od miejsc, w których uprawiana jest kawa. Ze względu na fakt, że do prawidłowego wzrostu, kawa wymaga wysokich temperatur i odpowiedniego klimatu „Paw Kawowy” mieści się w strefie podzwrotnikowej. 


Mrożona kawa jest droższa

Mrożona kawa jest droższa, gdyż do jej przygotowania potrzeba więcej zasobów. Nie wystarczy kawy zaparzyć i zalać. Przy kawie mrożonej nie tylko jest więcej pracy, ale często pochłania także więcej dodatków, co ma swoje odbicie w cenie.


Kofeina to w rzeczywistości kryształy

Energia, którą odczuwamy po wypiciu kawy to w rzeczywistości efekt trawienia maleńkich kryształków kofeiny. Są niezwykle niewielkie, lecz jakże energetyczne.


Zanim staje się ziarnem, kawa jest czerwoną jagodą

Pomimo, że ziarna kawy kojarzymy głównie z ciemno brązowymi kulkami, z pęknięciem w środku, kawa na samym początku rozwoju jest niczym więcej jak piękną jagodą. Jej owoce rosną na drzewach kawowych i przypominają dojrzałą żurawinę. Dopiero w procesie suszenia i palenia, kawa przybiera kształt z jakiego jest znana na całym świecie.


Kawa działa ekspresowo

Aby poczuć pełne działanie kawy wystarczy 10 minut od jej wypicia, dlatego też, to super szybki sposób na dodanie sobie energii.


Kawa chroni przed Alzheimerem i demencją

Badania wykazały, że osoby pijące kawę, mają o 65% silniejszą ochronę przed wystąpieniem choroby Alzheimera i demencji, niż osoby kawy niepijące. Związane jest to z zawartością antyoksydantów, które skutecznie zwalczają szkodliwe wolne rodniki, które przyczyniają się do wielu chorób.


Najdroższa kawa świata pozyskiwana jest z odchodów słonia

Black Ivory Coffee, czyli „Kawa od słonia” to najdroższa kawa świata. Pozyskiwana jest z odchodów słoni, żywiących się najlepszymi ziarnami arabiki. Koszt filiżanki takiego przysmaku przekracza 300 zł.


Kawa chroni wątrobę

Picie kawy chroni przed powstawaniem marskości wątroby, która to często doprowadza do wielu ciężkich chorób tego narządu.


Pierwsza kamerka internetowa powstała by obserwować kawę

W 1991 roku, studenci z Uniwersytetu Cambridge zbudowali pierwszą kamerkę internetową mieszczącą się przy dzbanku do kawy, w uniwersyteckiej kuchni. Dzięki niej, zawsze na bieżąco wiedzieli, czy dzbanek jest pusty, czy może zostało w nim jeszcze trochę kawy. Ich pomysłowość nie tylko sprawiła, że nie chodzili na próżno, ale także była wspaniałym wkładem w rozwój technologii.


W dawnej Anglii kawiarnie były zakazane

 W 1675 roku, król Karol II nakazał zamknąć wszelkie kawiarnie, uznając, że są to miejsca, w których opozycji spiskuje przeciw niemu.


Kofeina poprawia wyniki ćwiczeń fizycznych

Kofeina podnosi poziom adrenaliny i uwalnia kwasy tłuszczowe z tkanki tłuszczowej, doprowadzając do lepszych wyników w trakcie ćwiczeń fizycznych.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com