Właściwości lecznicze bazylii

Bakalie.com

Bazylia swoje właściwości lecznicze zawdzięcza wielu prozdrowotnym związkom organicznym, które zawiera zarówno w liściach, jak i w nasionach.

Liście bazylii zawierają bardzo dużo olejku eterycznego, zwanego bazyliowym. Jego głównymi składnikami są: metylochawikol, linalol, eugenol, cineol, metylocjamid, kariofilen, terpen (β-kariofilen), chawikol, kamfora, saponiny, substancje gorzkie, olej tłusty, sole mineralne i witaminy. Wszystkie te substancje o przedziwnych nazwach składają się na super koktajl o wybitnych właściwościach leczniczych.

To jeszcze nie wszystko, gdyż poza olejkiem eterycznym liście bazylii zawierają także:

  • flawonoidy,
  • sterole roślinne,
  • antocyjany,
  • kwasy organiczne (fenolowy, rozmarynowy, kawowy),
  • trójterpeny,
  • fenole i polifenole,
  • minerały (związki potasu, fosforu, magnezu i wapnia i żelaza).

 

Dowiedzmy się zatem, jakie działanie mają wszystkie te związki. Co leczą, czemu zapobiegają i na co stosuje się liście, zioło i olejek bazyliowy.

Dolegliwości, które leczy bazylia

Reumatyzm, stany zapalne i opuchlizny stawów

Naukowe badania wykazały, że zawarte w olejku bazyliowym aktywne cząsteczki β-kariofilenu mają właściwości leczące choroby stawów. Bazylia zmniejsza stany zapalne stawów oraz ich obrzęki i działa podobnie jak silne lekarstwa. Jednocześnie jest zdrowsza dla organizmu niż medykamenty, które często wywołują skutki uboczne. Nie tylko sok i odwary, ale także stosowane zewnętrznie maści olejki, i wyciągi spirytusowe z bazylii, likwidują bóle stawów, reumatyzm, artretyzm i nerwobóle. W przypadku kontuzji i obrzęku stawu szybkim i skutecznym sposobem jest nałożenie na obolałe miejsce kompresu z liści bazylii.


Stany zapalne skóry

Bazylię już w starożytności stosowano na ukąszenia owadów. Do dziś wykorzystuje się bazylię do leczenia stanów zapalnych skóry i przy grzybicy. Świeże liście bazylii nakłada się na chore miejsca. Bazylia jest także stosowana w formie okładów na różne urazy. Sok z liści zastosowany jak kompres przyspiesza gojenie się ran, a także łagodzi świąd po ukąszeniach owadów.

Tonik z liści bazylii z dodatkiem cynku pomaga na trądzik młodzieńczy i inne zmiany skórne. Wystarczy nim codziennie przemywać twarz.


Choroby układu nerwowego i migreny

Bazylia pomaga w leczeniu depresji, nadpobudliwości, stanów lękowych i bezsenności. Wpływa także na poprawę nastroju. Żucie lub wąchanie roztartych w palcach listków bazylii dobrze działa w sytuacjach stresujących.

W aromaterapii korzysta się z olejku bazyliowego, który działa kojąco przy zmęczeniu umysłowym i psychicznym, pomaga także się zrelaksować. Picie naparów z bazylii wspomaga pracę całego układu nerwowego. Poza właściwościami leczniczymi i uspokajającymi bazylia wyostrza zmysły i poprawia pamięć.

Ponadto bazylia działa przeciwbólowo. Uśmierza bóle głowy i jednocześnie zmniejsza nadpobudliwość. Jest sprawdzonym środkiem wspomagającym leczenie migreny. Wystarczy zaparzyć łyżeczkę suszu w szklance gorącej wody, ostudzić i z gotowego naparu zrobić kompres na czoło.


Kaszel, gorączka, grypa i stany zapalne jamy ustnej

Bazylia zastosowana w postaci naparu pomaga oczyścić oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny, łagodzi zapalenie gardła a przy kokluszu działa przeciwkaszlowo. Jednocześnie ma właściwości obniżania gorączki, co powoduje, że dobrze sprawdza się przy grypach i przeziębieniach. Łatwo domowym sposobem zrobić wykrztuśny syrop na kaszel. Trzeba jedynie zmieszać rozdrobnione liście bazylii z miodem.

Przy zapaleniu górnych i dolnych dróg oddechowych olejkiem bazyliowym, który rozgrzewa i ułatwia oddychanie, naciera się plecy i klatkę piersiową chorego. Osoby cierpiące na grypę lub przeziębnie, poczują się znacznie lepiej po kąpielach i parówkach z liśćmi bazylii. Kąpiel poprawi odporność organizmu, a wdychanie pary z wywaru zmniejszy gorączkę.

Bazylia ma także silne właściwości ściągające i zmniejsza przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej. Stosuje się ją z powodzeniem do płukań po inwazyjnych zabiegach stomatologicznych.


Kurza ślepota i zmęczone oczy

Już 100 gramów świeżej bazylii zapewnia wymaganą dla zdrowia dzienną dawkę witaminy A. Właściwości antyoksydacyjne tej witaminy wpływają na zdrowy wzrok. Okłady z sokiem ze świeżej bazylii koją obolałe oczy. Leczą również kurzą ślepotę, której przyczyną jest najczęściej niedobór witaminy A.

Także herbatką z zagotowanych nasion bazylii uzupełnioną świeżymi liśćmi można przemywać oczy przy stanach zapalnych.


Problemy z układem trawiennym

Jedzenie liści bazylii pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, co pomaga zachować równowagę trawienną. Bazylia znosi nadmierną fermentację w jelitach, dzięki czemu likwiduje wzdęcia, łagodzi kolki, skurcze żołądka i działa wiatropędnie a ponadto przeciwdziała nudnościom i wymiotom. Dzięki właściwościom rozkurczowym jest nieoceniona przy bólach żołądka, wątroby czy jelit.

Jej rozkurczowe działanie można także wykorzystać do łagodzenia bólu podczas menstruacji. Należy tylko wypić letni napar z suszu.


Arytmia, miażdżyca i ryzyko zawału serca

Medycyna ludowa zleca stosowanie bazylii na oczyszczanie krwi i poprawę pracy serca. Rzeczywiście, magnez zawarty w roślinie przeciwdziała zawałom serca i wzmacnia cały układ sercowo-naczyniowy. Z kolei witamina B6 obniża poziom homocysteiny, czyli aminokwasu, który podobnie jak wysoki poziom złego cholesterolu, może być przyczyną miażdżycy. Ponadto witamina B6 zmniejsza ryzyko wystąpienia arytmii.


Niewydolność nerek, zapalenie pęcherza moczowego, kamica

Regularne spożywanie bazylii wzmacnia pracę nerek i pomaga usuwać zalegające w nich złogi. Ułatwia tym samym oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji. Napar z liści działa moczopędne i jest podawany przy zapaleniach pęcherza moczowego. Bazylię stosuje się także w leczeniu kamicy nerkowej. Codzienne picie napoju z soku wyciśniętego z liści i zmieszanego z miodem powoduje stopniowe usuwanie kamieni przez układ moczowy.

 

To jeszcze nie wszystko...

Inne dolegliwości
Do wymienionych już właściwości leczniczych bazylii można jeszcze dodać działanie przeciwbakteryjnie, niwelowanie skutków choroby wysokościowej a dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, zapobieganie procesom starzenia się komórek oraz skutkom działania wolnych rodników na wątrobę, mózg i serce.

 

Przeciwwskazania
Ze względu na możliwość działania mutagennego kobiety w ciąży nie powinny jadać bazylii zbyt często, a w każdym razie nie stosować jej w dużych ilościach, jako leku. Nadmierne spożywanie niewskazane jest również dla dzieci i osób z chorą wątrobą.

Nasiona bazylii

Warto się zainteresować nasionami bazylii, które niedawno pojawiły się w sprzedaży. Reklamowane są jako świetny produkt prozdrowotny.

Nasiona zawierają kwasy omega-3 i omega-6, silne antyoksydanty, między innymi beta-karoten, czyli prowitaminę A oraz wiele innych witamin i dużą ilość błonnika.

Nasiona polecane są w diecie odchudzającej, gdyż wypełniają żołądek, hamują głód i zmniejszają apetyt. Zaleca się je także osobom chorym na cukrzycę, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi i regulują ilość wydzielanej przez trzustkę insuliny. Mają także właściwości odkwaszające, normalizując równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, gdyż likwidują wzdęcia, łagodzą zgagę i przykre skutki przejedzenia. Poza tym obniżają poziom złego cholesterolu i wspomagają proces usuwania toksyn z organizmu.
 

Bazylia stosowana w ziołolecznictwie to wspaniałe połączenie kuracji z przyjemnością dla podniebienia. Taka terapia jest przy tym niedroga i bezpieczna. Uprawiając bazylię na parapecie lub w ogrodzie zapewnimy sobie smaczny, zdrowy i wartościowy dodatek do codziennej diety.

 

Autor: Redakacja bakalie.com