Wietnam - uprawa herbaty

Bakalie.com

Wietnamskie plantacje herbaty

W kraju tym znajduje się bardzo dużo plantacji herbaty. W każdej z prowincji uprawia się różne gatunki. Zapach herbaty, która pochodzi z okolic górskich będzie zgoła inny od tej uprawianej na wyżynach.  Najpopularniejsza jest tutaj herbata zielona, której skosztować można w czystej postaci, jak i z dodatkiem jaśminu, żeń-szenia czy ananasa. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zbiory przechowywane są w suchych miejscach bez dostępu światła oraz innych aromatów. Mieszanki pozyskuje się przez dodanie do liści herbacianych ususzonych kwiatów. Liście z krzewów zrywane są wyłącznie ręcznie.

Tajemnice parzenia herbaty wietnamskiej

Jak mówi wietnamska tradycja herbata powinna być sporządzona z wody deszczowej lub kropel rosy zebranych z kwiatów lotosu. Bez zielonej herbaty nie odbędzie się wesele, spotkanie z przyjaciółmi, uroczystość domowa. Filiżanką zielonego napoju rozpoczynany i kończony jest każdy posiłek. Gdy do domu Wietnamczyka zawita gość, gospodarz porzuca wszelkie rozpoczęte prace i zabiera się do parzenia herbaty. Pić należy ją powoli, delektując się jej doskonałym smakiem i aromatem.


Każdy region Wietnamu posiada własny sposób parzenia herbaty. Temperatura wody, która jest do tego przeznaczona powinna mieścić się w przedziale od 75-98˚C. Zaparzanie rozpoczyna się od zalania liści niewielką ilością wody, następnie dopełnia się naczynie. Długość zaparzania zależy od rodzaju herbaty a także preferencji smakowych osoby, która będzie ją pić.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy