Matcha

Bakalie.com

Od początku

Właściwości zdrowotne wynikające z picia herbaty Matcha to między innymi poprawa koncentracji, wzmocnienie układu odpornościowego i detoksykacja. Polifenole i duża zawartość katechiny w herbacie Matcha wspomagają rozluźnienie mięśni a także chronią i wspomagają leczenie wielu chorób bakteryjnych, grzybiczych, infekcji wirusowych, nowotworów i cukrzycy typu 2. Herbata Matcha wspomaga także zachowanie zdrowia układu sercowo naczyniowego, trawiennego a także stanowi stały zastrzyk energii.


Matcha lub Maccha to drobno mielony, szafirowo zielony proszek z zielonej herbaty. Jest to naturalna, organiczna zielona herbata, która przez ponad 900 lat jest sercem Japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Buddyjscy mnisi cenią herbatę Matcha, nazywając ją eliksirem zdrowia, ze względu na jej niezwykłe właściwości poprawiające koncentrację i wzmacniające metabolizm.

Czym jest Matcha?

Wywodząca się z IX wieku, z Chin, Matcha wykorzystywana była jako lek zwalczający wiele chorób. Jej popularność wzrosła pod koniec XII wieku, kiedy mnisi Japońscy zauważyli jak wielki tkwi w niej potencjał i do perfekcji doprowadzili formę jej uprawy.

Matcha jest przyrządzana z wysokiej jakości liści, rosnących w cieniu, nazywanych tencha. Krzaki herbaty, był chronione przed nadmiernym słońcem, co sprawiało, że zmniejszany był proces fotosyntezy i tym samym wzrost roślin. Dzięki temu liście osiągały kolor głębszej, ciemniejszej zieleni i stymulowały produkcję chlorofilu oraz aminokwasów.

Herbatę Matcha zbiera się ręcznie, wybierając jedynie najmłodsze i najmniejsze liście. Dzięki temu uzyskiwana jest najwyższa jakość. W odróżnieniu od innych zielonych herbat, liście wykorzystywane do Matchy są delikatnie parowane by ochronić je przed oksydacją i zachować ich smak i skład odżywczy. Następnie bardzo drobno się je mieli, wykorzystując młyny o granitowym kamieniu. Tak właśnie uzyskuje się piękny zielony proszek, który jest gotowym materiałem do przygotowania herbaty Matcha. Po wielu latach, Matcha stała się silnie rozpoznawalna w krajach Europy Zachodniej, gdzie zyskała wielką popularność ze względu na swój niezwykły kolor i właściwości zdrowotne.

 Autor: Redakcja Bakalie.com