Parzenie Herbaty

Bakalie.com

Herbata Biała

Herbata biała otrzymywana jest z nierozwiniętych pączków listkowych, które chronione są przed słońcem. Suszona jest w niskiej temperaturze i dlatego charakteryzuje się delikatnym biało-srebrzystym odcieniem. Napar otrzymany z takich liści jest bardzo delikatny w smaku, lekko słodki. Białą herbatę można parzyć nawet trzykrotnie w temperaturze od 85-90°C przez około 5 minut. Tak zaparzony napar zachowa najlepsze wartości smakowe i swój unikalny aromat. Biała herbata wywodzi się z Chin, dawniej była przywilejem ludzi bogatych. O jej wyjątkowości świadczy to, że jest najmniej przetworzoną postacią herbaty. Ma najwyższą zawartość składników odżywczych wśród herbat. Napar z białej herbaty zawiera największą ilość antyoksydantów, niewielką zawartość kofeiny i bardzo dużo witaminy C.

Herbata Żółta

Żółta herbata jest prawie nieznana w Europie. Pochodzi z najmłodszych pędów i pączków liści, poddanych częściowej fermentacji podczas procesu zwijania. Daje napar o delikatnym aromacie, słodko-gorzkim smaku i jasno-słomkowym kolorze. Zawiera dużą ilość antyoksydantów oraz niewielkie ilości kofeiny. Parzymy ją w temperaturze 80-90 st. C przez ok. 3-5 minut.

Herbata Zielona

Zielona herbata należy do odmian niefermentowanych. Liście zwija się, a następnie suszy, co pozwala zatrzymać im naturalny zielony kolor. Napar charakteryzuje się słodko-gorzkim smakiem i delikatnym cytrynowo-słomkowym kolorem. Zawiera mniej kofeiny i garbników niż herbata czarna, ale zawartość związków polifenolowych jest pięciokrotnie wyższa. Dlatego uważa się, że herbata zielona jest najzdrowsza. Herbatę zalewa się wodą o temp. 80-90 st. C i parzy ok. 3-5 minut. Możemy zaparzać ją dwu- lub trzykrotnie, przy czym pierwsze parzenie daje napar pobudzający, drugie - uspokajający.

Herbata Czerwona

Czerwona herbata poddawana jest bardzo krótkiemu procesowi fermentacji. Odmiana Pu-erh musi dojrzewać poprzez leżakowanie (nawet do 50 lat). Napar o mocnym czerwonym kolorze ma intensywny korzenny smak i nieco ziemisty zapach. Odznacza się największą ilością mikroelementów i wysokim poziomem kofeiny. Zalewa się ją wrzątkiem, parzy pod przykryciem 3-5 minut i pije bez cukru, gdyż może on zneutralizować niektóre właściwości napoju. 

Herbata Niebieska

Niebieska herbata Oolong (Ulung, Wulung) powstaje z liści poddanych częściowej fermentacji, pozostawionych na słońcu do częściowego zwiędnięcia. Kolejnym etapem jest potrząsanie koszami, w których liście obcierają się brzegami i wykruszają się ich krawędzie. Dzięki temu łatwiej przebiega fermentacja. Proces trwa do chwili gdy liście nabiorą turkusowo-czerwonej barwy, fermentacja jest przerywana przez podgrzanie liści do temperatury 250 stopni C. Tak powstały susz ma słodowy smak i ciekawy kwiatowy lub owocowy aromat. Zawiera bardzo mało kofeiny, ale za to sporo antyoksydantów. Temperatura parzenia wynosi 90°C. Czas parzenia w zależności od jakości niebieskiej herbaty wynosi od 1 do 5 minut. 


Autor : Redakcja Bakalie.com