Kenia - kraina herbaty

Bakalie.com

Kraj ten to jeden z najstarszych regionów w Afryce, gdzie uprawia się herbatę. Pierwsze ziarna zostały posadzone w 1903 roku. Najstarsze plantacje powstały na Limuru, następnie „rozszerzyły” się na wzgórza Kerich oraz Nandi.  W chwili obecnej w Kenii jest aż 69000 hektarów upraw, pracują na nich robotnicy, którzy są chronieni przez Kenijski Urząd ds. Rozwoju Regionów Herbacianych.

Plantacje znajdują się na wysokości od 1500-2700 m n.p.m. Wydajność upraw jest tak duża, że nawet najmniejsze odnotowują zyski z uprawy herbaty. W procesie przetwarzania zebranych liści bierze udział blisko 100 fabryk. Kenia to również plasuje się na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o produkcję herbaty w torebkach.

Co roku eksportuje się tutaj blisko 348 tysięcy ton herbaty rocznie, co stanowi niemalże 22% eksportu światowego. Panujący tam klimat równikowy umożliwia uprawę przez okrągły rok. Zbiory odbywają się co 17 dni, najlepsza jakościowo herbata pozyskiwana jest w okresie od lutego do marca.  Cechą charakterystyczną kenijskiego napoju jest jasna barwa o miedzianym odcieniu.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy