Historia czarnej i czerwonej herbaty

Bakalie.com

Herbata znana jest na świecie od prawie pięciu tysięcy lat. Jednak początkowo pito tylko zieloną herbatę, zalewając świeże herbaciane listki gorącą wodą. Z czasem nauczono się ją suszyć, aby mogła być dłużej przechowywana. Według Chińczyków nie ma w ogóle czegoś takiego jak czarna herbata. Jej oryginalna chińska nazwa to hong – cha, czyli herbata czerwona. Dlatego to co w Europie uważa się z czarną herbatę, jest tak naprawdę jedną z odmian herbaty czerwonej. Inną jej odmianą jest doskonale znana w Polsce yunnańska herbata Pu – Erh. Dziś trudno ustalić czy czarna i czerwona herbata powstała przez przypadek, czy był to efekt poszukiwania metod na to, by herbata przez dłuższy czas nadawała się do spożycia. Zarówno czarna jak i czerwona (w rozumieniu Europejczyków) herbata powstają dzięki fermentacji zielonej herbaty. Różnica między nimi wynika z różnego czasu fermentacji i odmiennego procesu produkcji.

Historia czerwonej herbaty

Czerwona herbata Pu – Erh została odkryta za czasów dynastii Tang. Jej ojczyzną jest południowa prowincja Chin – Yunnan, gdzie w okolicach góry Liuchasan rośnie drzewo nazywane „królem drzew herbacianych”. Mówi się, że czerwona herbata produkowana z liści jego drzewa jest najlepszą herbata na świecie i że przewyższa ona swoim smakiem i aromatem wszystkie inne gatunki herbat. Legenda głosi, że kiedyś pozostawiono zapomnianą część zbiorów herbaty w grocie i tak zamokła. W wyniku kontaktu z wodą, herbata zaczęła fermentować, a gdy ją zaleziono postanowiono ją wysuszyć i sprawdzić czy jeszcze nadaje się do spożycia. W ten sposób uzyskano napój, który różnił się smakiem od  tradycyjnej zielonej herbaty. Przez stulecia czerwona herbata była pita jedynie na królewskim dworze, a za spróbowanie jej przez zwykłego Chińczyka skończyło by się dla niego dotkliwą karą. Zatem produkcja tej herbaty była niewielka i odbywała się w pilnie strzeżonych, niedostępnych miejscach, o których wiedzieli nieliczni.

Historia czarnej herbaty

Historia czarnej herbaty jest podobna jak czerwonej, z tym, że toczy się w dużo późniejszym czasie w Europie. W XVIII wieku jeden z ładunków sprowadzanej z Chin do Zjednoczonego Królestwa zielonej herbaty w czasie transportu zamókł i sfermentował. Jednak właściciel statku nie chciał stracić planowanego zysku i sprzedał sfermentowaną i wysuszoną herbatę zachwalając ją jako nowy gatunek herbaty. Pomysł kupca okazał się doskonały, a czarna herbata zasmakowała Brytyjczykom do tego stopnia, że jest obecnie ich niemalże narodowym napojem.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy