Chiny - plantacje herbaty

Bakalie.com

Kraj ten to kolebka herbaty. To tutaj wykształciła się po raz pierwszy Camellia sinensis- krzew herbaciany. Chiny posiadają rytuał spożywania tego napoju, stanowi ona bardzo ważną część ich kultury. Przez Taoistów uważana była za lek na wszelkie dolegliwości a niezwykle rzadkie odmiany uznawali za napój pozwalający uzyskać nieśmiertelność. Konfucjaniści podejmowali natomiast każdego gościa częstując go herbatą, składali ją również w darze przodkom.

Odkrycie herbaty chińskiej

Według legendy jej odkrywcą jest cesarz Shennong, który uważany jest za patrona rolnictwa i medycyny. Przez długi okres czasu herbata stosowana była jedynie w przypadku chorób. Wraz z upływem czasu stała się popularnym napojem, lecz było stać na nią jedynie arystokrację. W trakcie panowania dynastii Tang ( złoty wiek kultury chińskiej) nastąpił rozwój kultury herbacianej. To właśnie w tym okresie spisano „Księgę herbaty”, która zawierała wszelkie możliwe informacje o tej roślinie- jej odmiany, sposób parzenia, a także metody obróbki.

Uprawa herbaty chińskiej

Herbata w Chinach jest uprawiana w różnych warunkach klimatycznych, co sprawia, że poszczególne gatunki różnią się między sobą walorami smakowymi. Początkowo uprawa odbywała się na maleńkich, przydomowych poletkach. Sadzoną ją tam, gdzie nie mogła rozwijać się żadna inna roślinność, nie przystrzygano krzewów, a liście zbierano jedynie cztery razy w ciągu roku. W momencie, gdy zapotrzebowanie na herbatę znacząco wzrosło zaczęły powstawać niewielkie fabryczki, gdzie odbywała się ich wstępna obróbka.

Zbiory herbaty chińskiej

Proces zbierania jest długotrwały. Dla pozyskania 1 kilograma czystej herbaty należy zerwać blisko 3 tysiące liści. Tylko ręczne zbiory przez wykwalifikowanych pracowników gwarantuje doskonałą jakość zbiorów. Krzewy przygotowywane są w specjalnych szkółkach, następnie po osiągnięciu odpowiedniej wysokości przesadzane są na plantacje. Pierwsze zbiory możliwe są po upływie 4-6 lat- to wtedy wypuszczają młode pędy.

Na chwilę obecną Chiny są pierwszym co do wielkości producentem herbaty na świecie i co ciekawe wytwarzane są tutaj odmiany: białe, żółte, turkusowe, zielone, czarne oraz czerwone.
 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy