Chai

Bakalie.com

Co kryje się pod nazwą Masala Czaj ?

To najbardziej znana i kochana forma przygotowania herbaty, wywodząca się z Indii. Jej pełna nazwa to Masala Czaj, co w tłumaczeniu z języka indyjskiego oznacza przyprawę. Masala Czaj to narodowy skarb Indii. Herbata zawierająca magię, łącząca nutę szlachetności i tradycji jednoczenia bliskich, którzy wspólnie przygotowują ją, według smakowych preferencji, zachowanych wśród swych rodzin przez całe pokolenia. Każda z rodzin ma swój własny, sprawdzony przepis na przygotowanie tego napoju. Hindusi piją go nawet pięć razy dziennie, a w dodatku częstują nim każdego z przyjmowanych gości.

Masala Czaj we flircie z przyprawami

Chai znana jest na całym świecie i cieszy się dużym uznaniem prawdziwych herbacianych smakoszy, lubiących nowe smaki i wyzwania. Do przygotowania wywaru, potrzebna jest mocna czarna herbata o nazwie Assam. Nie zaszkodzą dodatki aromatyczne, a wręcz ją dodatkowo uwydatnią smakowo. Kolejnym składnikiem jest mleko, zaś do uzyskania słodyczy napoju Chai, należy dodać białego albo ciemnego cukru, melasy trzcinowo-buraczanej czy też miodu. Pozostałymi składnikami naparu są przyprawy korzenne m.in. goździki, pieprz, cynamon, kardamon, imbir.

Chai herbata dla smakoszy

Sposobów przygotowania tejże herbaty jest wiele, ponieważ ile domów tyle własnych twórczych inwencji. Jest jednak taki, który można wyróżnić i dowolnie modernizować. Kiedy to zmieszane zostaną wszystkie przyprawy, należy wraz z cukrem lub miodem doprowadzić je do wrzenia. Kolejnym etapem jest dodanie herbaty i mleka, następnie należy ponownie doprowadzić do wrzenia całą mieszankę, zdjąć z gazu i odstawić na kilka minut, do zaparzenia. Gotowy wywar nadaje się do spożycia.

Herbata Chai mocna smakiem i aromatem, kusi swą nietypową dla herbaty piaskową barwą. Wyrazista, intensywna, dominująca w każdym calu, a do tego swoją magią, łącząca pokolenia.

Autor: Redakcja Bakalie.com