Weganizm

Czym jest Weganizm

Wegetarianie nie jedzą mięsa, ryb ani drobiu. Weganie, poza przestrzeganiem tych zasad nie używają także jakichkolwiek innych produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi nie jedzą jajek, nabiału, miodu, nie noszą skór, wełny, nie korzystają z kosmetyków testowanych na zwierzętach i w dużym uogólnieniu dbają o to, aby żadnym żywym istotom nie działa się krzywda.

 

Dlaczego weganizm?

Ludzie decydują się zostać weganami dla zdrowia, ze względu na środowisko i/ lub z powodów etycznych. Na przykład, niektórzy weganie uważają, że nie trzeba jeść mięso by przykładać się do zabijania zwierząt. Jeśli jemy jajka i pijemy mleko, a krowa, która nam je daje staje się zbyt stara, automatycznie jest przeznaczona na ubój. Stąd też niechęć wegan do spożywania nabiału.

Wielu wegan wybiera ten styl życia aby promować bardziej humanitarny i empatyczny świat. Wiedzą, że nie są idealni, lecz starają się kreować odpowiedzialne zachowania, równocześnie nie oceniając decyzji innych ludzi.

 

Wegańskie odżywianie:

Kluczem to zdrowego i odżywczego sposobu odżywiania wegan jest różnorodność. Zdrowa i zróżnicowana dieta wegańska zawiera owoce, warzywa, dużą ilość zielonych roślin, produkty pełno zbożowe, orzechy, nasiona oraz warzywa strączkowe.

 

Białko:

Pomimo kontrowersji z tym związanych, w rzeczywistości jest bardzo prostym by sprostać dostarczeniu organizmowi prawidłowej ilości białka, niezbędnego do odpowiedniego funkcjonowania organizmu wegan. Najważniejsze jest by zachować różnorodność diety. Prawie wszystkie pokarmy, poza alkoholem, cukrem i tłuszczem, zapewniają białko. Wegańskie źródła białka to między innymi: soczewica, ciecierzyca, tofu, groszek, masło orzechowe, mleko sojowe, migdały, szpinak, ryż, chleb pełnoziarnisty, ziemniaki, brokuły, jarmuż i wiele innych.

 

Najnowsze artykuły