Proso (kasza jaglana) EKO 400g

Proso (kasza jaglana) EKO 400g
Twoja cena:
3
50
Solida Food
Opis:

Właściwości

Proso, z którego wytwarza się kaszę jaglaną warto wprowadzić do swojej diety. Ma działanie moczopędne, dzięki czemu reguluje pracę nerek, obniża poziom cholesterolu, wykazuje działanie antywirusowe i przeciwgrzybicze, a także kojąco działa na przewód pokarmowy. Polecane jest w profilaktyce nowotworowej, a także pozytywnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie.

Spożywanie prosa pomoże w zminimalizowaniu przemęczenia, stresu, jak również wpływa na pamięć i koncentrację. Nasiona tej rośliny są bogate w lecytynę, łatwo przyswajalne białko, witaminę E nazywaną „witaminą młodości” oraz witaminy z grupy B (zawierają jej dwa razy więcej niż nasiona z pszenicy lub żyta), które wzmacniają nasz system nerwowy. To także źródło składników mineralnych: manganu, cynku, magnezu (125 ml ugotowanego prosa zaspokaja ok. 10 proc. dziennego zapotrzebowania na magnez), fosforu, żelaza oraz krzemionki.

Proso korzystnie wpływa na układ pokarmowy, przynosi ulgę żołądkowi, jelitom oraz śledzionie. Uprażone przed gotowaniem nasiona prosa są pomocne podczas biegunki, a zupa bądź kleik z kaszy jaglanej polecane są przy wymiotach i niestrawności. Proso jest lekkostrawne, a ze względu na brak glutenu nie uczula. Powinno znaleźć się w diecie osób chorych na celiakię. Spożywanie prosa wpływa także na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu, a także spowalnia przyswajanie węglowodanów, co obniża ryzyko cukrzycy typu 2.

Proso posiada właściwości przeciwgrzybicze, stąd też jest najlepszym zbożem dla osób zmagających się z drożdżycą. Dzięki temu, że hamuje rozwój bakterii w ustach, doskonale odświeża oddech. Ponadto proso polecane jest przy przeziębieniach – dzięki niemu pozbędziemy się kataru. Działanie antywirusowe sprawia, że proso wysusza nadmiar wydzieliny stąd też hamuje stany zapalne błon śluzowych.

Zimą, kiedy skóra jest przesuszona i skłonna do podrażnień, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na naszą dietę, która pozwoli przywrócić cerze promienny wygląd. Tak działa proso, które nazywane jest „zbożem urody”. Dzięki obecności krzemionki nie tylko korzystnie wpływa na kondycję skóry, ale także wzmacnia włosy i paznokcie. Proso to także źródło antyoksydantów, które chroniąc komórki w organizmie przed działaniem wolnych rodników, hamują proces starzenia się. Ze względu na szereg leczniczych właściwości oraz powszechną dostępność, kasza jaglana zaliczana jest do jednych z najzdrowszych polskich superfoods.

Zastosowanie

Produkty z prosa znajdują w polskiej kuchni wiele zastosowań. Kaszę jaglaną można podawać do obiadu zamiast ryżu czy ziemniaków. Często faszeruje się nią warzywa tudzież używa jako bazy do zdrowych zapiekanek, a nawet burgerów. Można również dodawać do sałatek, chleba, ciast, budyniu, puddingów czy musli. Płatki jaglane podane z mlekiem z kolei doskonale sprawdzają się jako pożywne i pełne błonnika śniadanie. Jednym ze smaczniejszych sposobów na kaszę jaglaną jest zastępujący wysokokaloryczne desery budyń  z dodatkiem aromatycznego kokosa i banana.

.

Wartość odżywcza w 100g produktu
Wartość energetyczna 1498 kJ
358 kcal
Tłuszcz
w tym kwasy tłuszczowe nasycone
3 g
0 g
Węglowodany
w tym cukry
75 g
2 g
Białko 9 g
Sól 0 g
Błonnik 2 g