Żyworódki cieszą oko, leczą i pielęgnują

Bakalie.com

Żyworódkę, znaną pod łacińską nazwą kalanchoe kojarzymy przede wszystkim z kwiaciarni, jako roślinę doniczkową. Są to najczęściej takie gatunki, jak Kalanchoe Blossfelda, Kalanchoe Fedtschenkoi, Kalanchoe Beharensis, Kalanchoet Omentosa i Kalanchoe Tubiflora, mające ponadto wiele bardzo atrakcyjnych odmian o różnokolorowych kwiatach.

Warto zainteresować się także odmianami żyworódki, które mają nieco mniejsze walory dekoracyjne, ale są roślinami o nieprzeciętnych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Prawie wszystkie gatunki można uprawiać w domowych warunkach.

 

"Roślina krótkiego dnia o właściwościach leczniczych,

co równie dobrze się chowa wszędzie i u wszystkich..."

Aleksandra Baltissen

 

Skąd wzięła się nazwa żyworódka ?

Żyworódki należą do rodziny gruboszowatych i pochodzą z Madagaskaru.
U wielu z nich charakterystyczną cechą jest oryginalny sposób rozmnażania wegetatywnego. Na brzegach mięsistych liści wytwarzają maleńkie sadzonki. Rozmnóżki mogą przetrwać niesprzyjające okoliczności, takie jak susza, czy brak podłoża, by ukorzenić się dopiero w dogodnych warunkach. Najprawdopodobniej ta oryginalna metoda rozmnażania wpłynęła na polską nazwę „żyworódka”. Wśród około dwustu gatunków żyworódki szczególnie cenione są Kalanchoe Blossfelda za zalety dekoracyjne oraz Kalanchoe Pinnata i Kalanchoe Daigremontiana (żyworódka pierzasta) za wybitne właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne działanie na skórę. Te dwa ostatnie gatunki, mimo iż różnią się wyglądem, są bardzo często ze sobą mylone.

Kalanchoe Daigremontiana czyli żyworódka pierzasta

Ma grube, mięsiste liście o strzałkowatym kształcie. Starsze z nich wytwarzają na brzegach rozmnóżki, które opadając na podłoże wokół rośliny, ukorzeniają się i rozrastają.
Właściwości lecznicze
W jej składzie jest bogactwo mikroelementów, zawiera cynk, mangan, bor, miedź, krzem, potas, żelazo i wapń oraz dużo witaminy C.
Kalanchoe Daigremontiana ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Sok z rośliny przyspiesza gojenie ran, zmniejsza widoczność blizn, zwiększa odporność skóry na urazy. Może być również stosowany przy trądziku, egzemach, liszajach, obrzękach, i oparzeniach oraz na zmęczone stopy i ich niemiły zapach. Ze względu na zawarte w tym gatunku glikozydy, które mogą być toksyczne, powinien być stosowany jedynie do użytku zewnętrznego.

 

Kalanchoe Pinnata

Liście Kalanchoe Pinnata mają owalny kształt i są bardziej delikatne i cienkie. Rozmnóżki wytwarzają jedynie liście które zostały oderwane od rośliny. Łatwiej rozmnożyć ją ukorzeniając sam liść.
Właściwości lecznicze
Tak jak Kalanchoe Daigremontiana również Kalanchoe Pinnata ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, grzybobójcze i wirusobójcze.
Zawiera jednak dziesięciokrotnie więcej manganu i dwukrotnie więcej cynku oraz boru. W odróżnieniu od poprzedniczki nie odkryto w niej niebezpiecznych substancji.
Jest szczególnie polecana przy zmianach skórnych i trudno gojących się urazach, gdyż oczyszcza rany i owrzodzenia z obumarłych komórek.
Wykorzystywana jest przy leczeniu łuszczycy, trądziku, wrzodów, czyraków, oparzeń, obrzęków, zapaleń spojówek, reumatyzmu i bólów zębów. Może również hamować rozwój pasożytów i łagodzić alergie.
Dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w chirurgii, stomatologii, ginekologii i w kosmetyce.

 

Jak robić leki z kalanchoe w domowych warunkach ?

Do celów leczniczych stosuje się soki, maści i wywary z liści kalanchoe. Zanim wyciśnie się sok z liścia, warto przetrzymać go około tygodnia w lodówce.

 

Samodzielnie można przygotować:

  • sok: ze schłodzonych w lodówce liści wycisnąć sok i zmieszać z alkoholem w proporcjach 5:1;
  • maść: wymieszać 300 ml soku z 50 g bezwonnej lanoliny i 50 g wazeliny;
  • odwar: pół szklanki świeżych liści zlać dwiema szklankami wody. Odstawić na godzinę po czym doprowadzić do wrzenia i gotować przez 3 minuty. Przefiltrować.

 

Preparaty te należy przechowywać w lodówce. Można je stosować na wszystkie wymienione wyżej dolegliwości. Warto jest też wykorzystywać liście bezpośrednio, jako okłady lub stosować sok świeżo wyciśnięty z liści.

Żyworódka w kosmetyce i w kuchni

Właściwości regenerujące kalanchoe znalazły zastosowanie także w pielęgnacji urody. Sok z liści żyworódki wpływa odżywczo, ściągająco i nawilżająco oraz pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry.

Jest też doskonałym preparatem na trądzik. Najlepiej stosować go dwutorowo, czyli pić sok i jednocześnie smarować twarz maścią z żyworódki.Również osoby, które chcą pozbyć się piegów, przebarwień, zmarszczek i cieni pod oczami powinny spróbować preparatów z wyciągiem z kalanchoe. Z pewnością szybko zauważą pozytywne efekty.

A co z żyworódką w kuchni ?

Spróbujmy zastosować żyworódkę do przygotowywanych posiłków.Surowa sprawdzi się jako składnik sałatek lub dodatek do kanapek. Dzięki wszystkim zdrowym substancjom zawartym w roślinie może stać się naturalnym suplementem naszej diety.

 

Autor: Redakacja Bakalie.com