Zjedz wodę – czyli co jeść by nawodnić organizm

Bakalie.com

Woda to życie

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody jest kwestią kluczową dla naszego zdrowia. To właśnie dzięki wodzie możemy cieszyć się prawidłowym ciśnieniem krwi, odpowiednią temperaturą ciała, dzięki niej nasz organizm pozbywa się zalegających toksyn oraz ma możliwość dostarczania tlenu i składników odżywczych do komórek ciała.

Średnie zapotrzebowanie organizmu na wodę wynosi około 2 litrów. Jednakże każdy organizm jest inny i proporcje mogą się różnić. Wpływ na zapotrzebowanie na wodę może mieć wiek, temperatura zewnętrzna, pora roku a także nasz tryb życia.

Owoce i warzywa bogate w wodę

Bez dwóch zdań, produkty najbogatsze w wodę to owoce i warzywa. Są prawdziwą skarbnicą zdrowia. Jedząc je, nie tylko dostarczamy płynów ale również bezcennych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze natomiast, inaczej nazywane antyoksydantami chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dzięki temu zabezpieczają przed występowaniem chorób cywilizacyjnych oraz ogólnie poprawiają stan naszego zdrowia. Antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach posiadają także działanie zbliżone do naturalnego filtra słonecznego.

Gdzie jest najwięcej wody?

Ponad 95% wody znajdziemy w zielonym ogórku, cukinii oraz w selerze naciowym. Zbliżona ilość wody jest także w pomidorach, papryce oraz rzodkiewce. Wśród bogatych w wodę owoców prym wiedzie arbuz – zawiera 92% wody, ale i truskawki, grejpfrut, pomarańcze, maliny, ananas i jagody mają jej naprawdę dużo w swoim składzie. Świeże liście szpinaku zawierają ponad 91% wody i bardzo dużą ilość witaminy A.

Chcąc prawidłowo nawadniać i odżywiać organizm warto korzystać z dobrodziejstw natury. Dzięki temu, że świeże warzywa i owoce są tak bogate w wodę, składniki odżywcze, witaminy, minerały i antyoksydanty, wprowadzając je do swojej codziennej diety dostarczamy organizmowi wszystkiego co najlepsze. Dieta bogata w świeże owoce i warzywa pomaga również rozwiązać dylemat wielu osób, którym nie smakuje zwykła woda mineralna. Otóż, jedząc owoce i warzywa, często całkiem nieświadomie uzupełniamy poziom niezbędnych płynów przez co czystej wody możemy wypić o wiele mniej. Mówiąc o nawadniających właściwościach owoców i warzyw warto również zwrócić uwagę na odwadniający wpływ popularnych napojów takich jak kawa, herbata czy coca cola. Pite w nadmiarze wypłukują z naszego organizmu mikroelementy, co może skutkować bólami głowy, osłabieniem czy rozdrażnieniem.

Autor: Redakcja Bakalie.comPrzepisy