Zdrowe lody na dzień dziecka

Bakalie.com

Wszystkie dzieci uwielbiają słodycze, w szczególności lody. Kiedy tylko pojawia się słońce to lody stają się ulubionym przysmakiem maluchów. I nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że tradycyjne lody do zbyt zdrowych nie należą. Po pierwsze rzadko kiedy jesteśmy w stanie sprawdzić ich skład. Po drugie zawierają dużo cukru i tłuszczów. Po trzecie w większości przypadków są na bazie mleka i śmietany – składników, które coraz częściej uczulają i są unikane przez świadomych rodziców.
Jeśli myślicie, że ten tekst ma na celu zniechęcić Was do jedzenia lodów jesteście w wielkim błędzie. Lody są super. Jednak najlepsze to takie, które przygotujemy samodzielnie w domu. Nie wymaga to od nas jakiejś specjalnie dużej biegłości kulinarnej, a jedynie zdolność mieszania i mrożenia składników. Zatem do dzieła.

Co zamiast śmietany

Nietolerancja laktozy jest coraz częstszym problemem, nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Może objawiać się na wiele różnych sposobów, od wysypki, przez bóle brzucha, głowy aż po duszności czy biegunki. Całe szczęście bez laktozy da się żyć. W sklepach z łatwością znajdziecie produkty, których użycie sprawi, że ulubione dania wasze i waszych dzieci będą smakować tak samo jak w oryginale.

Mleko kokosowe i śmietanka kokosowa to najlepszy zamiennik śmietany krowiej. Tłusta konsystencja mleka kokosowego ( z puszki ) nie tylko doskonale zachowuje się jako składnik lodów, ale również świetnie ubija się na tzw. Bitą śmietanę. Aby jednak z tym produktem postępować prawidłowo trzeba znać jego sekret. Dzień przed użyciem mleka kokosowego, puszkę wstawiamy do lodówki. Po nocy, zawartość mleka podzieli się na dwie części – stałą (gęstą ) i wodnistą, która pozostanie na dole. Nas interesuje gęsta, wierzchnia część. Dlatego chcąc przygotować krem, lody czy masę do ciasta na bazie mleka kokosowego wybieramy łyżką, jedynie zwartą, białą śmietanę, która dzięki całonocnego schłodzeniu zebrała się u góry. Pozostały płyn możemy wykorzystać z powodzeniem jako składnik koktajlu lub dodać do owsianki.

Lody z banana?

Lody z banana to nie żart. To przepis, który został globalnie wypromowany przez wegan. Otóż mrożony, zmiksowany banan przybiera konsystencję lodów. Do tego z łatwością można nadać mu dowolny smak, poprzez dodatek określonych składników. I tak na przykład zamrożony banan z kakao smakuje jak pyszne lody czekoladowe, a banan z truskawką jak kremowe lody truskawkowe. Konsystencja banana jest mocno zbliżona do masy śmietanowej, dlatego po rozmrożeniu zachowuje się bardzo podobnie do tradycyjnych lodów.

A może sorbet?

Sorbety, czyli mrożone owoce nie zawierają w składzie laktozy. Ogólnie dostępne sorbety jednak zwykle są bardzo mocno słodzone, przez co o wiele mniej zdrowe. Tak jak w przypadku wcześniejszym tak i tutaj rozwiązanie jest proste. Róbmy sorbety samodzielnie. Dojrzałe owoce są bardzo słodkie, dzięki wysokiej zawartości cukru owocowego – fruktozy. Jeśli natomiast same owoce nie są dla nas wystarczająco słodkie, możemy dosłodzić je np. suszonymi daktylami, miodem czy cukrem dobrej jakości: ksylitolem, fruktozą czy cukrem kokosowym.

Autor: Redakcja Bakalie.com