Wytwarzane ręcznie kosmetyki naturalne - jak powstają i dlaczego warto z nich korzystać?

Bakalie.com

Moda na eko ma się dobrze i całe szczęście - dzięki temu coraz więcej marek rozszerza swój asortyment o kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach. Niektóre z nich, jak na przykład Mydlarnia Cztery Szpaki, wyspecjalizowały się nie tylko w zdrowych recepturach bez niepotrzebnej chemii, ale i w proekologicznych metodach pakowania w duchu zero waste.

Kosmetyki naturalne - zdrowa alternatywa w pielęgnacji

Tworząc kosmetyki naturalne bazuje się na prostych, ekologicznych surowcach, które nie zawierają substancji toksycznych i szkodliwych dla skóry. Obecnie nawet duże koncerny powoli odchodzą od przeładowanych zbędną chemią, powszechnie używanych szkodliwych składników, które mogą powodować zatykanie porów skóry, naruszać jej naturalny płaszcz lipidowy czy wywoływać niepożądane reakcje alergiczne. Mówią Wam coś parabeny, SLS-y, glikole, PEG-i czy oleje mineralne? Na pewno nie znajdziecie ich w ofercie lokalnych manufaktur kosmetycznych, takich jaki 4 Szpaki.

 

Składniki te mogą zaburzać prawidłowe funkcje skóry i gospodarkę hormonalną, udowodniono również, że wykazują działanie rakotwórcze. Dlatego warto docenić firmy, które korzystają z ekologicznych surowców od polskich producentów i nie ściągają wszystkich substancji taniej, ale z drugiego końca świata. Sięgają po to, co mają na wyciągnięcie ręki. Dobrze wybierać receptury, w których łatwo wypatrzyć proste, znajome składniki, takie jak kwiat koniczyny, nagietek, rozmaryn, melisa, lawenda czy inne zioła i unikać kosmetyków o sztucznych, chemicznych zapachach. Lepszym wyborem będą naturalne olejki eteryczne.

Z szacunku dla środowiska

Innym argumentem przemawiającym za stosowaniem kosmetyków naturalnych jest bez wątpienia poszanowanie dla środowiska naturalnego przy ich produkcji i pakowaniu. Warto kupować kosmetyki w szklanych, metalowych czy papierowych pudełkach - dzięki temu nie przyczynimy się do zaśmiecania świata nadmiernymi ilościami plastiku. Są również firmy, które nie tylko starają się unikać tego tworzywa w opakowaniach swoich kosmetyków, ale jak np. Wspomniana Mydlarnia Cztery Szpaki, umożliwiają swoim klientom zwracanie pustych opakowań i wykorzystują je ponownie. To zdecydowanie dobry kierunek rozwoju. Dodatkowo, surowce, na których bazują kosmetyki naturalne zazwyczaj pozyskuje się w sposób przyjazny dla środowiska. Na certyfikowanych plantacjach roślin wykorzystywanych się do produkcji kosmetyków zazwyczaj nie stosuje się chemicznych środków, a ziemię nawozi się naturalnie, bez stosowania toksycznych składników. Kosmetyki naturalne są także cruelty free, a często również wegańskie (bez surowców pochodzenia zwierzęcego).


Dzięki prostym substancjom czynnym zawartym w kosmetykach naturalnych, zazwyczaj są to produkty wyjątkowo uniwersalne, a przez to bardziej ekologiczne - jednego masła do ciała o prostym składzie może na przykład używać cała rodzina. Stosuje się je po prostu zgodnie z potrzebami skóry. Pozwala to na oszczędność np. poprzez kupowanie kosmetyków o większych, bardziej opłacalnych pojemnościach i zmniejszenie ilości opakowań na półce, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości zużywanego plastiku.

 

Kosmetyki naturalne to doskonały wybór dla osób, które szanują swoje zdrowie i środowisko, a przy tym, komponując elementy swojej pielęgnacji, stawiają na proste, minimalistyczne składy bazujące na naturalnych surowcach.