Wyśmienite przetwory z pigwy i pigwowca

Bakalie.com

Zbieramy i przechowujemy pigę i pigwowaca

Owoce obydwu gatunków dojrzewają w październiku. Jeżeli mają być dłużej przechowywane, trzeba zbierać je ostrożnie, gdyż są, wbrew pozorom są wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Jeśli zamierzamy użyć ich zaraz po zerwaniu, warto poczekać ze zbiorami do pierwszych przymrozków. Stracą wtedy trochę cierpkości i będą delikatniejsze.
Pigwę i pigwowca najlepiej przechowywać z dala od innych owoców. Podobnie jak jabłka wydzielają etylen, który przyspiesza dojrzewanie i może przyspieszyć rozpoczęcie procesów gnilnych. Przez kilka tygodni można trzymać owoce w lodówce. Należy jednak pamiętać o intensywnym zapachu, który może przenosić się na sąsiadujące produkty.  
Dobrą metodą jest mrożenie zarówno pigwy, jak i pigwowca. Nie tracąc nic ze swoich właściwości, stają się miękkie i tym samym łatwiejsze w obieraniu i krojeniu.  

 

Pigwa i pigwowiec w kuchni

Są to owoce, które trudno jeść na surowo. Najczęściej dodaje się kawałki świeżego pigwowca lub pigwy do herbaty, dlatego niektórzy nazywają pigwowca polską cytryną.
Jest wiele innych możliwości wykorzystania niepospolitych właściwości odżywczych pigwowca i pigwy w kuchni. Owoce nadają się świetnie do robienia suszu, który można przez całą zimę dodawać do napojów i kompotów, lub parzyć z nich herbatkę owocową. Wybornie smakuje także pigwa kandyzowana. Koniecznie spróbujcie. Zaskakujące w smaku jest ciasto z pigwą.
Pigwa ceniona jest w wielu kuchniach świata. W Hiszpanii serwuje się dulce de membrillo (słodka pigwa), czyli kozi ser z galaretką  lub marmoladą z pigwy. Francuzi delektują się piersią kaczki serwowaną z pigwowym chutneyem , a Grecy podają pigwę nadziewaną mielonym mięsem. W kuchni polskiej często dodaje się do mięs sos owocowy lub duszone owoce. Warto czasem zastąpić pigwą, podawane tradycyjnie borówki czy żurawinę. Będzie oryginalnie i naprawdę pysznie.
Jednak górują przetwory – marmolady, konfitury, dżemy, galaretki, soki, syropy i słynna nalewka. Cudownie pachną i mają fantastyczne właściwości smakowe. Sokami i syropami można wzbogacić herbatę lub podać je rozcieńczone wodą,  jako orzeźwiający napój. Konfitury również sprawdzą się jako dodatek do herbaty, a także uzupełnią domowe wypieki. Na przykład przy  przekładaniu tortów, kwaskowy smak zrównoważy słodycz mas, kremów czy bitej śmietany.
Tosty i grzanki z dżemem lub galaretka podana z serem, nie koniecznie kozim, ale na przykład pleśniowym, urozmaicą śniadanie, i zadowolą wielu smakoszy.
I oczywiście słynna „pigwówka”, czyli nalewka z pigwy. Pyszny trunek o pięknym aromacie, który ma właściwości lecznicze i pity w umiarkowanych ilościach,  wzmacnia odporność organizmu.
Opłaca się poświęcić trochę czasu, aby zimą cieszyć się własnoręcznie przygotowanymi pysznościami. 

Przeczytaj również:

Profilaktyczne i lecznicze właściwości pigwy
Pigwa, a pigwowiec czym się różnią ?

 

Autor: Bakalie.com