Właściwości oleju kokosowego

Bakalie.com

Ma szerokie zastosowanie zarówno w kuchni jak i przemyśle kosmetycznym. Powszechnie jest on uważany za jeden z najzdrowszych na naszej ziemi. W swym składzie zawiera unikalne trójglicerydy średniołańcuchowe, które w organizmie nie ulegają przemianie w tkankę tłuszczową lecz przetwarzane są natychmiast w energię, przyspieszając tym samym metabolizm.

W walce z nadwagą ...

W praktyce oznacza to, że po zjedzeniu posiłku z dodatkiem oleju kokosowego nasze ciało szybciej spala zbędne kalorie. Dodatkowym jego atutem jest to, ze jest bardzo sycący, co może okazać się remedium na podjadanie między posiłkami. Zalecany jest szczególnie u osób z nadwagą, a w szczególności u tych, które walczą z otyłością brzuszną. Wspomniane trójglicerydy okazują się również skuteczne w walce z chorobą Alzheimera i Parkinsona.

...i innymi dolegliwościami

Pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą naczyń krwionośnych. Jego regularne spożywanie reguluje poziom cukru we krwi. W składzie oleju kokosowego znaleźć można również kwas laurynowy, który działa antybakteryjnie i grzybobójczo. Pomaga on w zwalczaniu próchnicy i wszelkich infekcji w obrębie jamy ustnej.

Olej kokosowy w kosmetyce

Przemysł kosmetyczny „czerpie” całymi garściami z dobrodziejstw oleju kokosowego. Dzięki kwasom tłuszczowym w nim zawartym doskonale penetruje skórę, odżywia ją przez co znalazł swoje zastosowanie w kremach nawilżających, przeznaczonych dla kobiet z cerą suchą i odwodnioną. Dzięki kwasowi laurynowemu i jego działaniu antybakteryjnemu sprawdza się w walce z trądzikiem. Po nałożeniu go na wacik i zwilżeniu letnią wodą można bez żadnych obaw używać go do demakijażu twarzy i oczu. Stosować można go również jako odżywkę na włosy oraz do regeneracji zniszczonych końcówek.

Niezastąpiony w diecie wegan

Doskonale nadaje się dla wegan. Można bowiem stosować go jako zamiennik masła czy margaryny i smarować nim kanapki. Przez dodawanie go do napojów uzyskamy konsystencje smoothies, a dodawany do gorących napojów sprawi, że będą one bardziej aromatyczne. Olej kokosowy jest również doskonałą alternatywą w stosunku olejów do smażenia. Nie zawiera bowiem kwasów, które się utleniają, wysoka temperatura nie powoduje utraty jego cennych składników odżywczych.

 

Autor: Redakacja Bakalie.com