Właściwości ksylitolu

Bakalie.com

Co to jest ksylitol?

Nazywany jest także cukrem brzozowym. To słodzik pochodzenia naturalnego, który może być stosowany, jako zamiennik dobrze nam znanego i szeroko stosowanego białego cukru. Jest to tak zwany alkohol cukrowy. Najczęściej pozyskuje się go z kory fińskiej brzozy. Można znaleźć go również w truskawkach, jagodach, malinach, śliwkach, gruszkach. Organizm ludzki produkuje go sam w niewielkich ilościach- ok. 15 gram dziennie. W skład jego cząsteczki wchodzi 5 atomów węgla. W odróżnieniu do innych cukrów nie powoduje fermentacji w przewodzie pokarmowym.

Właściwości zdrowotne ksylitolu

Ksylitol jest przetwarzany w organizmie w sposób powolny przy minimalnym udziale insuliny. Powoduje to, że jego indeks glikemiczny jest prawie 14-krotnie niższy od cukru, a ilość kalorii jest prawie 2-razy mniejsza. Wykazano również korzystny wpływ ksylitolu na płytkę nazębną, przez jej znaczną redukcję, wspomaga również utrzymanie mineralizacji zębów na odpowiednim poziomie. Związek ten działa hamująco przy namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za psucie się naszego uzębienia. Jest powszechnie stosowany przez diabetyków oraz osoby z zakłóconą tolerancją glukozy, insulinoopornością oraz osoby walczące z nadwagą i otyłością. Wykazano, że w znacznym stopniu hamuje łaknienie na słodycze.

Ksylitol polepsza mineralizację kości, zwiększając ich gęstość, która zmniejsza się wraz z upływem lat. Z tej właśnie przyczyny jest polecany u osób z osteoporozą lecz także u dzieci, lecz należy pamiętać, że może być podawany jedynie po 3 roku życia.  


Cukier ten posiada również działanie przeciwgrzybiczne. Pomaga on w znacznym stopniu na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, hamując tym samym namnażanie się grzybów.


W smaku przypomina tradycyjny cukier z lekkim miętowym aromatem. W przemyśle spożywczym znaleźć go można jako skarmelizowany cukier, gumy do żucia, miętówki. Można nim słodzić kawę, herbatę jak i dodawać do wypieków. Jedynym wyjątkiem jest ciasto drożdżowe. Ksylitol w połączeniu z drożdżami sprawi, że ciasto nie wyrośnie.

Zaleca się aby spożywanie tego cukru rozpocząć od 3-4 łyżeczek dziennie, co stanowi ok. 15 gram. Docelowo nie należy przekraczać 40 gram dziennie.


Autor: Redakcja Bakalie.com