Wakacje z małym dzieckiem

Bakalie.com

Niedawno w Waszym życiu dokonała się największa możliwa rewolucja. Zostaliście rodzicami. Mała istota pochłania cały Wasz wolny czas, lecz także jest oczkiem w głowie mamy i taty. Powiększenie rodziny nie oznacza wcale, że macie zrezygnować ze wspólnych wakacji. Trzeba jednak wszystko dokładnie zaplanować, wybrać odpowiedni nocleg, który będzie spełniał potrzeby małego człowieka. Należy również pamiętać, że podróż będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż wtedy, gdy na wczasy jeździliście sami.

Najmilej upłynie podróż z dzieckiem między 3 a 7 miesiącem życia. Zwykle maluchy w tym wieku przesypiają drogę. Najlepiej wyjechać skoro świt, tak by uniknąć zarówno korków, jak i wysokich temperatur.

Pierwszą kwestią do rozwiązania będzie podróż samochodem. Pamiętajmy, żeby w upalne dni nie nadużywać klimatyzacji. Zbyt niska temperatura może wpłynąć niekorzystnie na naszego malucha i zamiast super wczasów będzie Was czekać wizyta na izbie przyjęć. Koniecznym wyposażeniem w naszym aucie są również rolety przeciwsłoneczne, które ochronią przed szkodliwym promieniowaniem a także pozwolą maluchowi uciąć drzemkę. Zaleca się, aby na pierwsze wspólne wczasy nie wyjeżdżać zbyt daleko. Jak powszechnie wiadomo niemowlę nie powinno siedzieć w foteliku samochodowym dłużej niż 2 godziny w ciągu dnia.

Pensjonat, który wybierzecie powinien posiadać kilka udogodnień. Nieocenione w trakcie karmienia okaże się wysokie krzesełko. W pokoju wygodne będzie łóżeczko, czasami hotele oferują również te turystyczne. Dobrze by było, gdyby Wasz pokój posiadał na swoim wyposażeniu czajnik elektryczny, pełnym komfortem będzie, jeśli w pokoju znajduje się aneks kuchenny. Najlepsza w przypadku dziecka raczkującego będzie podłoga drewniana, ponieważ z niej najłatwiej pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Wielkim plusem będzie, jeśli nasz hotel/pensjonat posiada salę zabaw dla dzieci. W przypadku złej pogody nasz maluch na pewno nie będzie się wtedy nudził. Równie istotne jest otoczenie lokalizacji, w której będziemy spędzać wczasy. Rodzice na pewno ucieszą się, gdy w pobliżu będzie plac zabaw.

Jedną z istotniejszych kwestii będzie karmienie naszego malucha. W przypadku, gdy mama karmi wyłącznie piersią nie ma się czym martwić. Jeśli natomiast mlekiem modyfikowanym nie wolno zapomnieć wszystkich akcesoriów potrzebnych do sporządzenia mieszanki, a także zabraniu odpowiedniego zapasu mleka w proszku. Nasz maluch na pewno nie byłby zachwycony, gdyby w trakcie nocy okazało się, że nie dostanie swojego posiłku. W przypadku nieco starszego dziecka idealnym rozwiązaniem będzie szwedzki stół w restauracji/jadalni. Mama sama może zdecydować co poda swojemu dziecku, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niejadkiem lub bardzo wybrednym maluchem.

Warto pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą ulubione zabawki naszej pociechy. W sytuacji, gdy maleństwo będzie niespokojne pozwolą ukoić nerwy dziecka. Jeśli jedziecie nad morze, zamiast wózka bardziej może przydać się nosidełko lub chusta. Przyda się też leżaczek, parasol, a także odpowiednie kosmetyki przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Wczasy nad morzem hartują odporność zarówno malca, jak i naszą. Wdychanie powietrza bogatego w jod, wapń, magnez i brom pozytywnie wpływają zarówno na układ oddechowy, jak i krwionośny.

To właśnie wakacje nad morzem są najczęściej wybierane przez młodych rodziców. Zaleca się jednak aby wypoczynek trwał 2-3 tygodnie. Związane to jest z faktem aklimatyzacji w nowym miejscu. Przez pierwszy tydzień nasz maluszek może być senny, marudzić i mieć problemy z zasypianiem.

Jeśli z maluchem planujecie wypad w góry waszym niezbędnym ekwipunkiem będzie nosidełko z daszkiem, który będzie je chronił zarówno przed promieniowaniem słonecznym, jak i możliwymi opadami. Maluszek, ze względu na to, że się nie porusza powinien być ubrany cieplej niż my. Zaleca się, aby z niemowlęciem w niższe partie gór. Powyżej 1200 m n.p.m. stężenie tlenu jest niższe.

 

Autor : Redakcja Bakalie.com