W jaki sposób najlepiej przechowywać kawę?

Bakalie.com

Masz ochotę na cudowną, aromatyczną filiżankę kawy? Zacznij od wyboru dobrej jakości ziaren i przechowuj je prawidłowo, tak aby uzyskać maksymalną świeżość i smak kawy. Warto pamiętać, że największymi wrogami kawy są: powietrze, wilgoć, ciepło i światło.

Przechowuj szczelnie zamknięte ziarna kawy w chłodnym miejscu

Aby zachować smak świeżo palonych ziaren kawy przez maksymalnie długi okres przechowuj je w opakowaniu, szczelnie zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej. Owszem, ziarna kawy są piękne i niezwykle dekoracyjne, jednakże, aby zachować ich świeżość, unikaj przeźroczystych pojemników, przez które mogą być narażone na wpływ światła. Światło sprawia, że ziarna tracą na wartości, a co za tym idzie, na wartości traci smak twojej kawy.

Przechowuj ziarna kawy gdzieś pod ręką, jednakże w ciemnym i chłodnym miejscu. Pamiętaj, że szafka koło piekarnika, bądź płyty grzewczej zwykle jest bardzo nagrzana i zupełnie nie nadaje się do przechowywania ziaren. Podobna sytuacja jest z miejscami narażonymi na popołudniowe słońce. Te musisz całkowicie wykluczyć.

Kolejną kwestią są standardowe pojemniki na kawę. Nawet jeśli w ich nazwie czy w opisie produktu istnieje informacja, że są utworzone do przechowywania kawy, nie zawsze musi to być prawda. Pojemniki, które w rzeczywistości spełnią swoją funkcję, muszą całkowicie odcinać dostęp powietrza, zwykle są droższe, lecz taka inwestycja z pewnością się opłaca.

Kupuj odpowiednią ilość kawy

Ziarna kawy, tracą świeżość niemal od razu po uprażeniu, dlatego też lepiej jest kupować je w mniejszej ilości. Kupuj świeżo mieloną kawę regularnie, jedynie w takiej ilości, jaką jesteś w stanie wykorzystać przez najbliższe tygodnie.

Pamiętaj, że największym wrogiem kawy jest dostęp powietrza. Dlatego też, jeśli kupisz jej więcej, lepiej będzie, jeśli podzielisz ją na mniejsze porcje i zamkniesz je w pojemniczkach odcinających powietrze. Da ci to szansę na zachowanie świeżości ziaren na dłużej.

A może mrożenie ziaren kawy?

Świeżość jest podstawową kwestią podczas oceny smaku kawy. Eksperci jednogłośnie zgadzają się, że świeżo palona kawa powinna być skonsumowana najszybciej jak to możliwe, szczególnie jeśli jej oryginalne, szczelne opakowanie zostało otwarte. Istnieje wiele różniących się od siebie opinii na temat tego, czy kawa powinna być zamrażana, czy też nie.

Warto pamiętać, że ziarna kawy absorbują wilgoć z zewnątrz, a co za tym idzie smaki i zapachy ze wszystkiego, co ją otacza. Dlatego też ponownie powraca kwestia szczelności pojemników. Jeśli założymy, że pojemnik w którym chcemy zamrozić naszą kawę posiada perfekcyjnie szczelne zamkniecie, możemy podjąć próbę mrożenia ziaren. Jeśli zaś będzie choć trochę nieszczelny, ziarna zamarzną.

Autor: Redakcja Bakalie.com