Tradycja i ręcznie malowane piękno -czyli smaki ziemi lubuskiej

Bakalie.com

Polska choć jest jednym krajem wydzielonym przez swoje granice to jednak charakteryzuje się przede wszystkim podziałem na różne regiony. Z pewnością też i dlatego tak bardzo kochamy nasz kraj, bowiem mamy tu nie tylko góry, ale i morze, jeziora, rzeki, czy lasy… Każdy region powinien być przede wszystkim dumny ze swoich tradycji – i to nie tylko ze względu na obrządki poszczególnych świąt, ale i stroje, czy muzykę. Jeśli chodzi o wartości kulturowe to warto powiedzieć sobie nieco więcej na temat województwa lubuskiego, które charakteryzuje się nie tylko bogactwem kulturowym, ale i smakami, gdzie z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zacznijmy od historii

Wspomniane bogactwo kulturowe nie mogłoby się jednak dobrze ukształtować, gdyby nie historia, która z pewnością miała znaczący wpływ. Pod wieloma aspektami kulturowymi województwo lubuskie dzieli się na część wschodnią i zachodnią. Przykładowo po stronie wschodniej mamy silny wpływ gwary ukraińskiej, która dzieli się na podlaską, chełmską i Podbuże. Z kolei po stronie zachodniej zachowały się najważniejsze cechy narzeczy polskich. Tu mamy przede wszystkim silną łączność z granicą małopolską i mazowiecką – zwłaszcza jeśli chodzi o gwarę.

Kultura tu ma wiele barw

Kultura województwa lubuskiego charakteryzuje się przede wszystkim licznymi rękodziełami jeśli chodzi o malarstwo, stroje czy rzeźbę. Warto więc szerzej omówić sobie poszczególne przykłady. Jeśli chodzi o instrumenty muzyczne te najwięcej słyszane są w powiatach: biłgorajskim, zamojskim, czy krasnostawskim. W przypadku samych instrumentów dominują tu: suki, oktawki biłgorajskie, skrzypce, bębenek obręczowy, cymbał, ligawki, fujarka, okaryna, harmonia, czy lira korbowa, a także kataryna. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak w województwie lubuskim rozwijało się tworzenie rzeźb. Co ciekaw tamtejsi artyści tworzyli swoje dzieła w oparciu o obserwacje innych dzieł np. w Kościołach. Do najwybitniejszych nazwisk rzeźbiarzy z tego województwa należą m.in. Mikołaj Gomiela, Paweł Bień, czy Józef Kwiatkowski. W przypadku malarstwa to pojawiło się po I wojnie światowej. Po II natomiast najbardziej cenione były motywy związane z cudami o charakterze duchowym, religijnym, motywy kwiatowe, pejzaże, czy makatki. Obrazy pochodzące z województwa lubuskiego cieszyły się przede wszystkim oryginalną i wielobarwną kolorystyką. W pewnym momencie przyszło zapotrzebowanie na elementy zdobnicze. Te pojawiły się w XIX wieku. Najpierw niewielkie wycinanki naklejano wokół obrazów. Następnie z kolorowego, glansowanego papieru, lub czy zwykłego papieru barwionego wykonywano większe formy, które były ozdobą gwiazd kolędniczych. Artystyczne prace od zawsze były ważne jeśli chodzi o tradycje związane z obrządkami. Wiele dzieł było tworzonych przez miejscowych, nieprofesjonalnych artystów. Dzieła te miały ogromny wpływ na wrażliwość kulturową i tradycyjną.
Niezwykle barwne są tu również stroje, gdzie w przypadku pań mamy białe haftowane bluzki, z kolorowymi motywami na kołnierzach i rękawach, kolorowe spódnicę i fartuch, kwiecisty wianek na głowie, oraz czerwone korale. Panowie natomiast mają praktycznie identyczną pod względem motywów bluzkę, na wierzch zakładają czarne peleryny z kolorowymi motywami, czerwone korale zastępuje czerwona wstążka zawinięta w kokardę, a głowę zdobi kapelusz. W muzyce też ceni się prostotę – w skład tutejszych kapel wchodzą skrzypce, bębenek, a czasem i harmonia. Jeśli chodzi o taniec to tu kultywuje się m.in. oberek, czy polka lubelska, a także cygan. 


Co tu warto zjeść?

Jak wiadomo każdy region charakteryzuje się danymi smakami. Nie inaczej jest w tym przypadku. Warto dodać, że to właśnie w województwie lubuskim tak często spożywa się znane w całym kraju pierogi ruskie. Idealnie smakują w towarzystwie kwaśnej śmietany ze skwarkami i cebulką. Daniem, które niejako graniczyć może między słodkością, a konkretem to cebularz lubelski. Jest to ciasto drożdżowe, które faszeruje się starannie przygotowanym nadzieniem z cebuli. Dla miłośników zup mamy flaki po zamojsku, które doprawia się m.in. gałką muszkatołową, majerankiem, imbirem, solą, oraz pieprzem. Zupę podaje się z chlebem przygotowanym na zakwasie. Kolejna opcja dla wielbicieli zup to forszmak lubelski. Przygotowany jest on m.in. z wieprzowiny, kiełbasy, ogórków kiszonych, papryki i cebuli. Całość doprawia się koncentratem pomidorowym. Z ziemniaków i sera białego można zrobić również pieróg biłograjski (krupnik). Obie wyżej wymienione zupy doskonale smakują ze śmietaną. Dla chcących posilić się nieco bardziej propozycja idealna – kodeński dzik w cieście, który przygotowuje się w specjalnym piecu. Kucharze województwa lubuskiego bardzo chętnie korzystają również z bakalii, zwłaszcza przy robieniu pierogów, gdzie do ich nadzienia używa się suszonych śliwek i gruszek, całość idealnie komponuje się z fasolą i najprostszymi przyprawami.


Wypróbuj przepis na Flaczki po zamojsku 

Autor: Redakcja Bakalie.com