Tajska herbata- pyszny napój na upalne dni

Bakalie.com

Jest to napój niezwykle popularny w Tajlandii głównie ze względu na panujący tam, upalny klimat. Tajską, mrożoną herbatę można spotkać praktycznie na wszystkich ulicach Tajlandii, sprzedawaną z przydrożnych budek i stoisk. Herbatą zalewa się kruszony lód, umieszczony w przeźroczystych, plastikowych torebkach, bądź wysokich plastikowych kubkach.

Napój ma charakterystyczny smak o kwiatowym aromacie, z nutą pikanterii. Słodzony jest zaś mlekiem kondensowanym. Cechą typową, dla tajskiej, mrożonej herbaty jest również jej wyjątkowy żółto – pomarańczowy odcień. Wynika od z dodawania żółtych i czerwonych barwników spożywczych.

Herbata pochodzi z północnej Tajlandii, gdzie istnieje tradycja jedzenia herbacianych liści jako warzyw. Pierwsze sadzonki herbaty zostały zaś przywiezione z Chin i Tajwanu pod koniec 1980 roku.

Pochodzenie Tajskiej herbaty, jako oryginalnego napoju jest wciąż nieznane, lecz przepis wymagający dodanie mleka i przypraw został prawdopodobnie powiązany z Indyjską herbatą Chai. Ponieważ klimat w Tajlandii jest zwykle upalny i wilgotny, herbatę schładza się dużą ilością kruszonego lodu. Wykorzystanie mleka kondensowanego i mleka w proszku swoją popularność zyskało głównie ze względu, że w obu przypadkach nie jest konieczne przechowywanie mleka w lodówce.

Tajską herbatę przygotowuje się zwykle na bazie mocnej herbaty Ceylon. Jednakże, ponieważ herbata Ceylon jest droga, lokalnie wykorzystuje się uprawianą w Tajlandii herbatę Bai Miang, która jest odmianą Assam. Po dodaniu barwników spożywczych odmiana ta staje się tańszą wersją herbaty Ceylon i jej godnym następcą.

Obecnie Tajska herbata jest popularna na całym świecie. Głównie ze względu na fakt, że jest bazą do znanego napoju Bubble Tea, gdzie w połączeniu z perełkami tapioki, tworzy niepowtarzalną i kochaną przez miliony kombinację. Jeśli zaś chcemy skosztować ją w wersji podstawowej, najprościej będzie zapytać o nią w jednej z tradycyjnych, tajskich restauracji.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy