Stolice kawy – Wiedeń

Bakalie.com

Jeśli jesteś smakoszem kawy powinieneś pojechać do Wiednia. Wiener Kaffeehauskultur, czyli niepowtarzalny klimat wiedeńskich kawiarni został wpisany w 2011 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na Wiener Kaffeehauskultur składa się nie tylko wyjątkowej jakości kawa i sposób podania (zawsze ze szklanką wody), ale też doskonałe miejscowe wypieki, tradycyjne przekąski oraz specyficzne wyposażenie kawiarni. Tradycyjna kawa po wiedeńsku to espresso z dużą ilością bitej śmietany.

Pod koniec XIX wieku w Wiedniu było ponad 1200 kawiarni. Teraz jest znacznie więcej i do tego możemy kupić kawę również w wielu mobilnych punktach sprzedaży. Świeżo zmieloną kawę możemy też kupić w samoobsługowych automatach. Najsłynniejsze austriackie marki kawy to Illy i Juliusz Meinl.

W Wiedeńskiej kawiarni można spędzić nawet cały dzień. Jeśli już usiądzie się przy stoliku i zamówi kawę staje się on prywatną przestrzenią, w której można przebywać ile się chce, a kelnerzy nie będą naciskać na zakup kolejnej kawy. W wielu kawiarniach puszczana jest muzyka klasyczna, a wieczorami organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne na przykład odczyty literatury, spotkania z autorami itp.

 

Wiedeńskie kawiarnie Cafe Sperl

Cafe Sperl to jedna z najbardziej kultowych kawiarni w Wiedniu. Jest też najstarszą wiedeńską kawiarnią. Została założona w 1880 roku. Wystrój nie zmienił się tu praktycznie od momentu powstania Cafe Sperl. Wnętrze jest bogato zdobione, wyłożone ciemnym mahoniem, utrzymane w miodowej kolorystyce. Stoliki są marmurowe, zaś krzesła i sofy obito elegancką czerwoną tkaniną. Ściany zdobią wielkie lustra, a w centralnym miejscu wisi duży stary zegar. Możemy kupić tu wiele rodzajów kawy w tym kleiner Mocca (mała czarna), kleiner Brauner (czarna z podanym osobno gorącym mlekiem) albo Einspänner (mała czarna z bitą śmietaną). Podawane są też tutaj typowe dania kuchni austriackiej, zarówno przystawki i zupy, jak i dania główne i desery.

Café Drechsler

Ta kawiarnia została założona w 1919 roku przez Engelberta Drechslera. Jest ona położona przy słynnym targu Naschmarkt. Ma ona swoich stałych klientów, ale równie często odwiedzają ją turyści. Kilka lat temu została odnowiona a jej wnętrze jest proste i nowoczesne. Pozostały jednak ślady po starym przepychu w postaci łukowatego sklepienia, wysokich sufitów i imponującego baru. Znakiem rozpoznawczym tej kawiarni jest Melange, czyli kawa ze spienionym mlekiem.

 

Café Central

Jedną z najbardziej znanych kawiarni w Wiedniu jest Café Central. Znajduje się ona w centrum miasta, niedaleko Pałacu Hofburg. Na przełomie XIX i XX wieku była miejscem spotkań wiedeńskich intelektualistów. Postacią najbardziej związaną z Cafe Central był austriacki pisarz Peter Altenberg. Prowadził tu swoje koło literackie, a dziś przy jednym ze stolików siedzi jego figura. Wnętrze kawiarni robi olbrzymie wrażenie, zwłaszcza orientalne ornamenty i żyrandole.

Café Demel

Kawiarnia Café Demel uważana jest za najbardziej elegancką w Wiedniu. Warto obejrzeć jej bogaty wystrój. Została otwarta w 1786 roku i była chętnie odwiedzana przez wiedeńskie elity intelektualne. Bywała tu cesarzowa Sisi, która uwielbiała tutejszy fiołkowy sorbet.

Café Sacher

Najbardziej znanym deserem w Austrii jest tort Sachera. Oryginalny tort Sachera podawany jest w Cafe Sacher w Hotelu Sacher. Kawiarnia ta cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza u turystów. Znajdują się w niej dwie sale, każda po 10 stolików, na dwie, cztery lub pięć osób oraz przeszklona altana z kilkoma stolikami. Oprócz kawy możemy tez napić się tu doskonałej herbaty, skosztować różnych deserów i ciast z położonego na środku sali bufetu.

Café Landtmann

Do tej założonej w 1873 roku przez Franza Landtmanna kawiarni przychodzili między innymi Zygmunt Freud i Max Reinhardt. Wystrój kawiarni jest bardzo ozdobny, krzesła są obite aksamitem, lampy kryształowe, na ścianach wiszą wielkie lustra a boazeria jest intarsjowana.

Café Prückel

Café Prückel jest kawiarnią w stylu secesyjnym. Została otwarta w 1903 roku, ale niestety nie zachowała swojego pierwotnego wystroju poza jedną tzw. „Złotą Salą”. W pozostałych salach umeblowanie pochodzi z lat siedemdziesiątych. Kelnerzy ubrani są w eleganckie garnitury z muchą.

Od czego się to wszystko zaczęło?

Dziś w Wiedniu jest około 3000 kawiarni. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zawdzięczamy je Polakowi Jerzemu Kulczyckiemu. Założył on pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Kulczycki przybył do Wiednia w celach handlowych w 1683 roku i w trakcie jego pobytu stolica Austrii została zaatakowana przez wojska tureckie i oblegana. Dzięki swojej znajomości języka i kultury tureckiej przedarł się przez wojska agresora i przekazał Karolowi V prośbę o pomoc. Potem z powrotem wrócił do obleganego Wiednia z informacją o zbliżającej się odsieczy Jana III Sobieskiego. Dzięki temu Kulczycki stał się bohaterem zarówno Polaków jak i wiedeńczyków. Sobieski pozwolił mu wybrać w nagrodę dowolną zdobyczną rzecz, a Kulczycki wybrał worki z kawą. Dzięki tej kawie mógł otworzyć w Wiedniu kawiarnię. Jerzego Kulczyckiego uważa się też za ojca kawy z mlekiem. Zaczął dodawać mleka do kawy gdy okazało się, że wiedeńczykom nie przypadł do gustu jej gorzkawy smak.

Atrakcje turystyczne Wiednia

Hofburg

Hofburg jest rezydencją austriackich władców. Powstał w XIII wieku, a na przestrzeni stuleci był wielokrotnie rozbudowywany. Warto zobaczyć tu przede wszystkim skarbiec, który zgromadzone są zbiory o olbrzymiej wartości nie tylko finansowej, ale przede wszystkim artystycznej i historycznej. Znajduje się między innymi cesarska korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie w pałacu Hofburg rezyduje prezydent Austrii.

 

Pałac Schönbrunn

Jedną z największych atrakcji Wiednia jest letnia cesarska rezydencja – pałac Schonbrunn. Jest on często nazywany wiedeńskim Wersalem, gdyż zachwyca reprezentacyjnym gmachem wzorowanym na siedzibie Ludwika XIV. W 1996 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Naschmarkt

Mieści się on nieopodal Placu Karola i jest największym targiem w mieście. Można znaleźć tam owoce i warzywa z różnych, czasem bardzo egzotycznych miejsc. Dostaniemy tu również przyprawy, mięsa i ryby z całego świata oraz austriackie produkty takie jak tradycyjne wędliny czy pieczywo.

 

Hundertwasserhaus

Na rogu ulic Kegelgasse i Löwengasse znajduje się Hundertwasserhaus, dom mieszkalny powstał między 1983 a 1985 rokiem. Swoją nazwę zawdzięcza swemu twórcy - Friedensreichowi Hundertwasserowi, austriackiemu artyście, walczącemu na rzecz ochrony środowiska. Dom ten z daleka rzuca się w oczy dzięki ostrym kolorom, braku prostych linii i dużej ilości elementów ceramicznych. Zdaje się on zaprzeczać prawom architektury.

 

Belweder

Ze wszystkich wiedeńskich pałaców największe wrażenie na turystach robi Belweder. Został on zbudowany dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, jako letnia rezydencja oraz miejsce na uroczyste bankiety. Otoczony jest ogrodem w stylu francuskim ozdobionym licznymi posągami. Dziś znajduje się tu muzeum.

 

Ratusz

Wiedeński ratusz jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Powstał pod koniec XIX wieku i został zbudowany w stylu neogotyckim. Został on zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Przed nim znajduje się rozległy plac, na którym odbywają się uroczystości, koncerty czy jarmarki. Wzdłuż placu umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości.

 

Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana jest jednym z symboli Wiednia. Jest ona najsłynniejszą i jedną z najstarszych świątyń w kraju i uważana jest za architektoniczne arcydzieło. Zbudowana została w latach 1230/1240 – 1263 w stylu późnoromańskim. Między XIV a XVI wiekiem. Znajduje się w niej szereg dzieł sztuki, na przykład grobowce cesarza Fryderyka III i księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, późnogotycka kazalnica wykonana prawdopodobnie przez Antona Pilgrama. Mieści się w niej również kilkanaście barokowych ołtarzy, w tym główny z obrazem przedstawiającym męczeńską śmierć Świętego Szczepana i gotycki ołtarz skrzydłowy z 1447 roku.

 

Prater

Prater jest publicznym parkiem rozrywki. Wejście do niego jest bezpłatne, ale trzeba kupić bilety, aby skorzystać ze znajdujących się w nim atrakcji między innymi z różnego rodzaju karuzel. Najbardziej znany jest tutejszy diabelski młyn, który ma prawie 65 metrów wysokości i można z niego obserwować panoramę Wiednia. Inną ciekawą atrakcją jest Parterturm, największa na świecie 117 metrowa karuzela łańcuchowa. Można tam też natknąć się na różnego rodzaju happeningi i wydarzenia artystyczne.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy