Stolice kawy – Reykjavik

Bakalie.com

Islandczycy nie pija herbaty. Mogą się napić mleka, wody, ale nie herbaty. Za to kawę pija w dużych ilościach, nawet po pięć filiżanek dziennie. Są jednak bardzo wybredni i wybierają tylko najlepsze gatunki kawy. Na Islandii stolicą kawy jest bez wątpienia Reykjavik.
    Reykjavik jest stolica i jednocześnie największym miastem Islandii. Jest też najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata. Nazwa tego miasta oznacza „dymiącą zatokę” i wzięła się od znajdujących się tam gorących źródeł i gejzerów. Reykjavik pełen jest małych galerii, sklepów muzycznych i kawiarni. Islandzkie kawiarnie noszą nazwę bókakaffis i są połączeniem kawiarni i księgarni. Do najpopularniejszych kawiarni w stolicy Islandii należą Reykjavik Roaster, Kaffitar, Stofan Cafe, Te & Kaffi czy Eymundsson Skólavörðustíg.

Kawa po islandzku

Islandczycy piją przede wszystkim bardzo mocną kawę. Turysta odwiedzający islandzkie kawiarnie powinien zatem uważać, gdyż zamiast zwykłej kawy, do której jest przyzwyczajony otrzyma prawdziwie śmiercionośnego islandzkiego szatana. Podobnie jak dla smakoszy kawy z innych części świata, picie kawy jest dla Islandczyków rytuałem. Nie przychodzą oni do kawiarni na pogaduszki, w bókakaffis jest zwykle cicho, gdyż jej klienci skupieni są na delektowaniu się czarnym napojem.
Islandczycy nie mają jakiegoś tradycyjnego, charakterystycznego tylko dla nich sposobu parzenia kawy. Maja natomiast specyficzny sposób jej słodzenia. Otóż prawdziwy Islandczyk starej daty pije kawę, trzymając w ustach sykurmoli, czyli kostkę cukru. Młode pokolenie nie stosuje już tego zwyczaju, woli prostsze słodzenie łyżeczką. Jednak pamiętają o nim co widać choćby w nazwie jednego z zespołów Sykurmolarnir czyli The Sugarcubes. Innym sympatycznym zwyczajem Islandczyków jest podawanie darmowej kawy klientom w sklepach.

Co warto zobaczyć w Reykjaviku?

Austurvöllur i Althingihusid
 Jest to główny plac miasta, którego nazwa oznacza „wschodnie pole”. Organizowane są tu wystawy happeningi czy demonstracje. Po jego południowej stronie stoi budynek parlamentu – Althingihusid. Siedziba parlamentu mieści się w tym miejscu od 1881 roku. Obok parlamentu znajduje się katedra Dómkirkja. Jest ona najważniejszą świątynia w Islandii. Została ukończona w 1796 roku.  Na środku Austurvöllur znajduje się pomnik Jona Sigurdssona, XIX – wiecznego przywódcy ruchu niepodległościowego.

 

Adalstraeti
 Od Austurvöllur na zachód odchodzi ulica Adalstraeti. Jest to serce starego Reykjaviku. Znajduje się przy niej najstarszy dom w mieście, który został zbudowany w 1752 roku. Mieszkał w nim między innymi Skuli Magnusson, duński namiestnik i islandzki patriota. Przyczynił on się znacząco do rozwoju Reykjawiku. Założył pierwszą w mieście manufakturę, przędzalnię, tkalnię i farbiarnię, dzięki czemu stworzył wiele miejsc pracy. Sprowadził też na Islandię nie znane tam wcześniej ziemniaki.

 

Reykjavik 871 +/–  2
    Jednym z najciekawszych muzeów w Reykjaviku jest Reykjavik 871 +/– 2. Znajduje się ono w podziemiach hotelu, podczas budowy którego natknięto się na pozostałości starej farmy. Rok jej powstania szacuje się na 871 z dokładnością do dwóch lat, stąd nazwa muzeum. W podziemiach hotelu możemy obejrzeć wystawę, na której znajdują się pozostałości budynków farmy oraz prezentacje multimedialne mówiące o żu=yciu pierwszych osadników.

 

Tjörnin i okolice
    Jednym z centralnych punktów Reykjaviku i ulubionym miejscem spacerów jego mieszkańców jest  jeziorko Tjörnin. Z jego brzegów można podziwiać panoramę miasta. Idąc na południe dochodzi się do Muzeum Narodowego, uniwersytetu i Domu Nordyckiego. Zreorganizowane w 2004 roku Muzeum Narodowe jest uważane za jedno z najlepszych w Europie. Prezentuje ono dzieje Islandii od przybycia pierwszych osadników do czasów współczesnych. Na zachodzie Tjörnin znajduje się stary cmentarz i zaprojektowana przez Gudjóna Samuelssona katolicka katedra. Nad jeziorkiem Tjörnin usytuowany jest też ratusz, jeden z najciekawszych przykładów nowoczesnej architektury w Reykjaviku. W ratuszu znajduje się ogromna makieta Islandii. Nad jeziorkiem znajduje się też Galeria Narodowa, posiadająca olbrzymi zbiór sztuki islandzkiej z XIX i XX wiek. W Galerii możemy również zobaczyć dzieła Pabla Picassa i Edwarda Mucha.

 

Hafnarhusid
Jest to dawny budynek magazynów portowych w którym zorganizowano Miejskie Muzeum Sztuki. Znajduje się w nim stała wystawa jednego z najsłynniejszych przedstawicieli islandzkiej sztuki nowoczesnej Erro. Organizowane są tam też różnego rodzaju wystawy czasowe. Niedaleko muzeum jest przystań statków firmy Whale Watching Reykjavik. Można udać się stamtąd na rejs w poszukiwaniu wielorybów. W tamtym rejonie ma też siedzibę Muzeum Morza, pokazujące jak wielkie znaczenie ma dla Islandczyków morze, rybołówstwo i przemysł rybny. W muzeum możemy napić się darmowej kawy.

 

Hallgrimskirkja
Najsłynniejszą budowlą Reykjaviku jest zaprojektowany przez Gudjóna Samuelssona luterański kościół Hallgrimskirkja. Jego nazwa związana jest z imieniem pastora i poety Hallgrimura Peturssona. Kościół od frontu przypomina statek kosmiczny, w środku zaś jest niemal pusty. Możemy wjechać windą na 75 – metrową dzwonnicę skąd roztaczają się przepiękne widoki.

 

Ogród botaniczny
Często odwiedzanym miejscem w Reykjaviku jest też ogród botaniczny. Można w nim obejrzeć wiele gatunków miejscowej flory oraz gatunki z innych części świata. Są tu również gorące źródła, które stanowienie lada atrakcję dla turystów.


Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy