Stolice kawy – Neapol

Bakalie.com

Neapol to duże miasto położone nad Morzem Tyrreńskim na południu Włoch u podnóża Wezuwiusza. Jest stolica regionu Kampania. Jest to miasto wielkich tradycjach kulturalnych. Wielu znanych artystów przesiadywało i przesiaduje w małych neapolitańskich kawiarenkach właśnie w nich tworzy szkice do swoich dzieł. Niestety jest to również miasto mafii (camorry). Symbole Neapolu to pizza, Wezuwiusz i kawa.

Rano i w ciągu dnia neapolitańczycy wpadają na kawę do kawiarni na krótko. Espresso wypija się kilkoma łykami stojąc przy barze. Dopiero popołudniami po pracy można spokojnie usiąść przy kawie z przyjaciółmi, a w niedzielę zjeść do niej kawałek ciasta. Zaproszenie na kawę w Neapolu to gest przyjaźni i zaufania. Na kawę zaprasza się też często partnerów biznesowych w celach omówienia najważniejszych spraw, ale również klientów dokonujących zakupów.

We Włoszech kawę pija się też późno w nocy, po obfitej kolacji. Poprawia ona trawienie, zwłaszcza tłuszczów i pozbawia uczucia ciężkości po obfitym posiłku.

Neapolitańskie espresso

Neapol słynie z najlepszego na świecie espresso. Aby mogło ono powstać potrzebne są odpowiednio przygotowane ziarna kawy. Wokół Neapolu znajduje się wiele znanych palarni, które stosują tradycyjną dla tego regionu metodę palenia kawy. Ziarna są bardzo długo wypalane przez co przybierają charakterystyczny wygląd – są prawie czarne i bardzo błyszczące. Poszczególne odmiany kawy wypala się osobno i łączy dopiero po wypaleniu. Mimo długiego wypalania neapolitańska kawa nie jest gorzka ani cierpka, lecz delikatna i aksamitna.

W Neapolu parzy się kawy na dwa sposoby. W kawiarniach używa się przede wszystkim ekspresów ciśnieniowych, a w domach neapolitańskiej odmiany kafetier. W takie kafetierze zaparzanie odbywa się pod ciśnieniem, ale woda przepływa przez kawę dzięki sile grawitacji.

Espresso musi być cumme cazzo coce, czyli piekielnie gorące i mocne. Musi też być gęsta jak gorąca czekolada. Filiżanki do espresso wcześniej musza być dobrze ogrzane. W większości kawiarni razem z filiżanką tej kawy otrzymamy szklaneczkę wody do przepłukania ust między kolejnymi łykami. Jednak zwykle nikt tego nie robi.

Inne rodzaje kawy

Oprócz espresso w neapolitańskich kawiarniach można tez napić się innych rodzajów kawy. Możemy poprosić o kawę podana w zimnej filiżance (in tazza feredda), z zimnym lub gorącym mlekiem (macchiato con latte caldo, con latte freddo), z dodatkiem rumu (corretto), z łyżeczką spienionego mleka na wierzchu (schiumato). Ale również bardzo modne ostatnio zwłaszcza wśród ludzi młodych kawy z dodaną łyżeczką kremu orzechowego (alla nocciola), z kremem czekoladowym (al cioccolato) czy z esencją truflowo-czekoladową (al cioccolato con tartufo). Możemy też napić się cappuccino, jednak należy pamiętać, że w Neapolu pije się je tylko rano, najczęściej do śniadania. Różni się też ono od cappuccino podawanego w innych rejonach Włoch. Podawane jest w dużych filiżankach, z większą ilością mleka, często posypane kakao.

W małych kawiarniach, gdzie obsługa dobrze zna gust swoich klientów, możemy spotkać się z nietypowym zwyczajem słodzenia kawy przez barmana w trakcie je przygotowywania. Niektóre kawy czy raczej napoje kawowe zawsze są podawane słodkie. Dotyczy to przede wszystkim tych podawanych w szklankach np. shakerato, czyli napoju przygotowywanego ze spienionej kawy wstrząsanej dodatkowo w szejkerze czy brasiliano – mocnej kawy z grubą warstwą mlecznej pianki posypanej kakao.

Zabytki i atrakcje turystyczne Neapolu

Neapol podziemny (Neapol Sotteraneo)

Pod miastem rozciąga się sieć starożytnych, niekiedy nawet pochodzących z czasów greckich, tuneli, piwnic i kanałów. Służyły one kiedyś za magazyny lub kanały odwadniające, a dzisiaj możemy zwiedzić je idąc specjalnie przygotowana podziemną trasa turystyczną.

 

Zamki i pałace

Castel dell'Ovo, czyli Zamek Jajeczny zbudowany został w VI wieku na wyspie sąsiadującej z reszta miasta. Nazwa zamku pochodzi od legendy, według której Wergiliusz posiadał jajko mające niezwykła moc. Po jego śmierci jakjo to zostało wykorzystane do wzmocnienia fundamentów zamku.

Palazzo Reale to hiszpański pałac z XVII wieku. Możemy zobaczyć w nim bogato ozdobionye apartamenty królewskie.

Castel Nuovo położony jest w samym centrum miasta przy Piazza Municipio. Został on zbudowany dla Karola Andegaweńskiego w 1282 roku. Wewnątrz zamku znajdują się wspaniałe salony i stosunkowo skromne muzeum.

 

Kościoły i katedry

Santa Maria del Carmine jest kościołem stojącym na końcu Via Marcato. Został on wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Do początku XX wieku był centrum życia

obywatelskiego Neapolu, jednak po przebudowie miasta w 1900 roku stracił swoje znaczenie.

San Domenico Maggiore to kościół zbudowany pod koniec XIII wieku. Jest ton usytuowany na placu San Domenico Maggiore. Znany jest przede wszystkim z cudownych rzeźb nagrobkowych. W kościele tym znajduje się Kaplica Brancaccio, ozdobiona pięknymi freskami autorstwa Pietro Cavalliniego.

Katedra św. Januarego położona jest przy Via del Duomo katedra. Znajdują się w niej relikwie św. Januarego, męczennika z IV wieku, który był patronem i opiekunem Neapolu. Jedna z nich jest ampułka z jego krwią, którą trzy raz w roku obnosi się w procesji. Jeśli wówczas krew nie stanie się płynna, stanowi to złą wróżbę dla miasta.

 

Muzea

W Narodowym Muzeum Archeologicznym (Museo Archeologico Nazionale) możemy oglądać eksponaty odkopane z ruin Pompejów i Herkulanum miast, które zostały zasypane przez pył wulkaniczny po wybuchu Wezuwiusza.

Museo i Parco di Capodimonte jest znane z galerii obrazów i galerii sztuki współczesnej. Można tam podziwiać zbiory autorstwa wszystkich wybitnych twórców włoskiej sztuki między innymi: Tycjana, Rafaela, Michała Anioła czy Botticelliego.

 

Wezuwiusz

Jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata i najsłynniejszym wulkanem we Włoszech. Ostatni raz wybuchł w 1944 roku i jest aktualnie uznawany za czasowo uśpiony. Dlatego turyści mogą wybrać się na wycieczkę nawet w okolice jego krateru.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy