Stolice kawy – Matagalpa

Bakalie.com

Jedną z najbardziej egzotycznych Stolic Kawy jest Matagalpa. Znajduje się ona w północnej części Nikaragui, a jej nazwa pochodzi od indiańskiego słowa oznaczającego „chodźmy tam gdzie skały”. Często nazywana jest też „perłą północy” lub „krajem wiecznej wiosny”. Pogoda w tym rejonie świata prawie zawsze jest piękna, ze względu na położenie w strefie równikowej jest tu zawsze gorąco i wilgotno, jest tam tezż odrobinę chłodniej niż w pozostałych częściach Nikaragui. Na wschód od miasta rozpościerają się lasy równikowe, a na zachód sawanny. Klimat ten jest więc wymarzony do uprawy kawy i dlatego w okolicach Matagalpy jest wiele plantacji.

W Matagalpie znajduje się Narodowe Muzeum Kawy będące jednocześnie Muzeum Miasta. Możemy poznać tam historię kawy, w tym regionie od czasów gdy przywieźli ja do Nikaragui Niemcy. Możemy też przeczytać opis procesu uprawy kawy, od wybierania ziaren nadających się do uprawy aż do zbiorów.

Jeśli chcemy zobaczyć jak uprawia się kawę powinniśmy udać się do położonej nieopodal osady Selva Negra. Nazwa tej miejscowości oznacza Czarny Las. Założyli ją w XIX wieku Niemcy. Dziś znajduje się tam prywatny park krajobrazowy oraz plantacja i muzeum kawy. Inną plantacja kawy przyjmującą chętnie turystów jest Negra Mountain Resort and Coffe Estate. Możemy zobaczyć tam jak wyglądało w Nikaragui życie w czasach kolonialnych. Na miejscu jest też sklepik, w którym możemy kupić wytwarzane na miejscu mieszanki kawy.

Zabytki i atrakcje turystyczne Matagalpy

W Matagalpie znajduje się wiele ciekawych budynków z czasów kolonialnych. Jednym z takich budynków jest katedra Św. Piotra, która znajduje się w samym centrum miasta. Innym wspaniałym kościołem jest kościół San Jose i Molaguina. Warto też udać się do Pałacu Episkopatu, w którym znajduje się kaplica El Ateneo z cenna kolekcją obrazów nosząca nazwę Sagrada Familia.

Będąc w Matagalpie należy też wybrać się na wycieczkę do kopalni złota.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy