Stolice kawy – Londyn

Bakalie.com

Dzięki Kompani Wschodnioindyjskiej Wielka Brytania była jednym z pierwszych państw w Europie, do których dotarła kawa. Jednak myśląc o Wielkiej Brytanii jednym z pierwszych skojarzeń jakie nam się nasuwa jest tradycyjna filiżanka herbaty. Herbatę Brytyjczycy pili, pija i pić będą. Co nie zmienia faktu, że coraz popularniejsza staje się też u nich kawa.
Brytyjczycy rzadko piją kawę w domu lub w pracy. Za to coraz chętniej chodzą do kawiarni, które powoli zaczynają przejmować rolę angielskich pubów. W Wielkiej Brytanii stolicą kawy jest bez wątpienia Londyn, z jego niezliczona ilością kawiarni, kafejek i kawiarenek. Możemy znaleźć tam zarówno tradycyjne kawiarnie angielskie, jak i artystyczne kawiarenki z oldschoolowym wystrojem, czy nowoczesne hipsterskie lokale. Zakupioną w kawiarni kawę pije się często „w biegu”, z papierowego kubka, który powoli staje się niezbędnym elementem wyposażenia londyńczyka. W Londynie działa też London School of Coffee i co roku odbywa się The London Coffee Festiwal.

 

Najciekawsze londyńskie kawiarnie

Brill na Exmouth Market
Jest to połączenie kawiarni i sklepu muzycznego. Właścicielem jest Jeremy Brill, londyńczyk o żydowskich korzeniach. Oprócz kawy można kupić tam wyśmienite bajgle z różnymi dodatkami. Pod ściana ustawione są regały z wybieranymi specjalnie przez właściciela płytami, które możemy również kupić. W kawiarni często zatrudniani się początkujący muzycy, a latem organizowane są koncerty.

 

Cà Phê na Upper Street    
Właścicielem Cà Phê jest Anglik, który ożenił się z Wietnamką. Można tam napić się tradycyjnej wietnamskiej kawy Ca phe sua, czyli kawy ze skondensowanym słodzonym mlekiem. Do filiżanki kawy dostaje się tam wietnamskim zwyczajem gratis filiżankę zielonej herbaty. Można tam też zjeść wietnamskie kanapki bánh mì robione z pszenno – ryżowej bagietki.

 

Nordic Bakery w Soho

Właściciel Nornic Bakery, Jali Wahlsten pochodzi z Finlandii i udało mu się stworzyć w Londynie prawdziwą Suomi-kahvilla, czyli fińską kawiarnie. Ściany tej kawiarni pomalowane są na granatowo i częściowo pokryte boazerią, a na jednej z nich wisi kilim według starego wzoru wykonany przez fińskiego artystę. Stoły (zaprojektowane przez Alvara Aalto) i krzesła są zrobione z drewna. Do kawy możemy kupić tu cynamonowe bułeczki i szwedzkie ciasta w tym tradycyjne ciasto Tosca. Możemy też zjeśż kanapki z chrupkiego pieczywa ze śledziem lub łososiem. Dostępne są również skandynawskie dżemy, salmiaki i szwedzkie placki. Kawiarnia wydała też własną książkę kucharska.

 

London Review Bookshop
 London Review Bookshop to z kolei połączenie kawiarni z księgarnią. Związana jest z angielskim magazynem o książkach London Review of Books. Możemy tam napić się kawy firmy Monmouth i zjeść którąś z sałatek, kanapek bądź quiche albo spróbować ciasta.

Londyński Festiwal Kawy

  Na przełomie kwietnia i maja w Old Truman Brewery odbywa się The London Coffee Festiwal. Jest on organizowany przede wszystkim z myślą o osobach pracujących w branży kawowej, ale każdy może na niego przyjść.  Na festiwalu można spróbować kawy z całego świata, dowiedzieć się jaką droga musi ona przebyć, aby trafić do naszego kubka oraz zapoznać się najnowszymi trendami i technikami parzenia kawy. W trakcie festiwalu odbywają się pojedynki najlepszych na świecie basistów, są też wystawy, warsztaty, wykłady i koncerty.

Zabytki i atrakcje Londynu

 Będąc w Londynie warto jest zobaczyć między innymi Buckingham Palace (oficjalna rezydencję królewską), The Palace of Westminster (siedzibę parlamentu), Opactwo Westminsterskie (to tutaj odbywają się koronacje królów Anglii), czy też ważący 14 ton dzwon Big Ben umieszczony na St. Stephen Tower czyli wieży zegarowej. Najpopularniejszą atrakcja Londynu jest Tower Bridge, zwodzony most nad Tamizą. Niestety, ze względu na to, że coraz rzadziej po Tamizie pływają wysokie statki, most jest podnoszony zaledwie kilka razy w tygodniu. Tuż obok Tower Bridże znajduje się  twierdza Tower of London. W jej centralnej części, White Tower mieści się obecnie kolekcja zbroi i militariów. W Tower znajduje się też jedna z najcenniejszych kolekcja klejnotów koronnych w tym 530-karatowy diament "Gwiazda Afryki".


Ciekawym miejscem jest też muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Możemy w nim obejrzeć figury postaci historycznych oraz współczesnych, w tym Polaków np. Jana Pawła II czy Lecha Wałesy. Na ten sam bilet możemy tez wejść do Tussauds London Planetarium. Znajdują się tak figury woskowe m. in. Galileusza i Einsteina oraz ciekawe rekwizyty związane z astronomią. Jeśli nie mamy lęku wysokości powinniśmy też udać się na London Eye. Jest to największe na świecie koło widokowe na którym umieszczone są 32 kapsuły mogące pomieścić po 25 osób. Widok z London Eye rozpościera się panoramę Londynu o promieniu 48 kilometrów. Innym bardzo często odwiedzanym przez turystów miejscem jest dom handlowy Harrods, który znany jest przede wszystkim z pierwszych na świecie ruchomych schodów zainstalowanych w 1898r.


Odwiedzając Londyn nie możemy zapomnieć też o muzeach. W stolicy Wielkiej Brytanii jest ich aż 240. Najbardziej znane z nich to: Science Museum, British Museum, Natural History Museum, War Museum, London Dungeon, Victoria and Albert Museum, Tate Modern. Wstęp do tych  muzeów jest bezpłatny.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

 

Przepisy