Skąd pochodzi dynia i jak powstało Halloween ?

Bakalie.com

Koniec października to czas królowania dyni. Na bazarach, w sklepach i przy drogach pojawiają się pomarańczowe cuda o najróżniejszych rozmiarach, i kształtach, czasem też w innych niż pomarańczowy kolorach. Znak to, że zbliża się Halloween - święto, które przywędrowało do nas zza oceanu i pomału staje się coraz popularniejsze.Dynia jest nie tylko surowcem do robienia lampionów, to bardzo zdrowe i smaczne warzywo, które zaleca się już niemowlętom, a jej pestki są wspaniałą i pełną składników mineralnych przekąską.

Dynia olbrzymie warzywo pełne wartości odżywczych

Historia dyni zaczyna się w Ameryce Południowej. Najstarsze dowody jej uprawy znaleziono w Meksyku, gdzie odkryto nasiona datowane na okres między 7000 a 5500 p.n.e. Do Europy trafiła na początku XVI wieku, dzięki hiszpańskim wyprawom do nowego świata. Wkrótce okazało się, że jest to warzywo o wybitnych właściwościach odżywczych i doceniono w kuchni nie tylko miąższ owoców, ale również pestki i kwiaty dyni.

 

Pogańskie święto Halloween ma najprawdopodobniej swoje korzenie w celtyckim święcie Samhain, obchodzonym na zakończenia lata. Był to magiczny czas, kiedy świat duchów i postaci mitycznych mieszał się z ziemskim.

A skąd dynia na Halloween? Otóż irlandzka legenda opowiada o Jack'u, wiodącym życie rozpustnika i oszusta. Kiedy odwiedził go diabeł, chcący kupić jego duszę, Jack sprytnie uwięził go pod znakiem krzyża. Po śmierci, grzesznika nie przyjęto do nieba, ale i oszukany diabeł, nie chciał go wpuścić do piekła. Jack włożył płonący węgielek do rzepy i tak oświetlając drogę, przez wieki błąka się po ziemi, szukając swojego miejsca. W USA zamieniono w tej historii rzepę na dynię i tak na kanwie legendy, powstały dyniowe lampiony.

Na Halloween, które dziś świętujemy, wpłynęło jeszcze wiele obrzędów z innych kultur. Były to obchody związane z jesiennymi zbiorami (stąd cukierki) i nadejściem długich nocy.

 

Jak uprawiać dynie ?

Dynie wymagają żyznej, bogatej w azot gleby i słońca. Dobrym miejscem jest kompostownik, gdzie warzywa znajdą dogodne warunki, a przy okazji swoimi długimi pędami i dużymi liśćmi zasłonią nieelegancki element działki. Można je uprawiać zarówno z siewu, jak i z rozsady. Należy też pamiętać, że dynie są wrażliwe na mrozy i nie powinny być sadzone przed 15 maja.

Wykorzystanie właściwości odżywczych dyni, czyli jak ją jeść

Wewnątrz twardej skóry znajduje się słodki i delikatny miąższ - wspaniałe źródło błonnika oraz szeregu witamin i minerałów. Dynię można piec, gotować, marynować i jeść na słono, słodko oraz w formie przetworów.

Jest wiele rodzajów dyni, możemy je wybierać wedle naszych upodobań. Najbardziej znane to:

  • dynia zwyczajna zwana „babcią”. Nadaje się do zup, sosów, piure i przetworów. Ponieważ, jak wszystkie dynie, ma dość mdły smak, należy pamiętać o wyrazistych przyprawach, takich imbir, czy gałka muszkatołowa. Niezbyt nadaje się do deserów, gdyż ma mało własnej słodyczy i wymaga dodania dużej ilości cukru;
  • dynia hokkaido jest nieduża i ciemnopomarańczowa. Daje największe możliwości i można ją stosować do wszystkich potraw wytrawnych oraz słodkich, w tym ciast;
  • dynia makaronowa jest podłużna, a miąższ po ugotowaniu rozpada się, tworząc nitki podobne do makaronu. Forma warzywnego spghetti jest jej najlepszym i w zasadzie jedynym zastosowaniem. Najlepiej upiec ją w całości, a następnie przekroić wzdłuż, usunąć komorę nasienną i widelcem wyciągnąć dyniowy makaron;
  • dynia piżmowa wygląda oryginalnie - kształtem przypomina gruszkę. Miąższ ma najsłodszy z wymienionych i najbardziej wszechstronne zastosowanie. Można z niej robić zupy i inne słone potrawy, dodawać do ciast i słodkich deserów. Nadaje się do jedzenia na surowo, na przykład w sałatkach. Można też zrobić z niej wspaniałe frytki. Wystarczy pociąć miąższ w słupki wymieszać z olejem i upiec w piekarniku;
  • dynia muszkatołowa lub inaczej prowansalska ma ciemnozieloną skórkę i jest wyraźnie segmentowana. Podobnie jak hokkaido ma uniwersalne zastosowanie. Bardzo dobrze nadaje się do placków i do jedzenia na surowo.

 

Warto także spróbować kwiatów dyni, które można smażyć w cieście, faszerować i dodawać surowe do sałatek i deserów.

Nie sposób nie wspomnieć o pestkach z dyni, które mają wybitne właściwości odżywcze i lecznicze. Ich największym atutem jest zawartość cynku i witaminy E, które wpływają na poprawę płodności i sprawności seksualnej u mężczyzn. Pestki z dyni zalecane są także ciężko pracującym fizycznie i sportowcom, którzy tracą wiele cynku wraz z potem. Dobrze jest od czasu do czasu jadać tę smakowitą i zdrową przekąskę.

 

Dyniowe ciekawostki

  • rekordowej wielkości dynię, ważącą ponad 766 kilogramów, wyhodowano w 2007 r. w USA na wyspie Rhode Island;
  • w wielu kulturach Indian z obu Ameryk dyniom przypisywano właściwości boskie, gdyż według starych wierzeń powstały z ciał zmarłych bogów;
  • znane powszechnie cukinia, kabaczek i patison są podgatunkami dyni.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy