Rokitnik właściwości zdrowotne

Bakalie.com

Rokitnik zwyczajny, jest wykorzystywany w ziołolecznictwie i kosmetyce. Owoce, liście oraz olej z rokitnika zawierają ponad 190 substancji bioaktywnych mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Substancje te to przeciwutleniacze, flawonoidy, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także mikroelementy, prowitaminy i witaminy. Rokitnik jest źródłem potasu, fosforu, wapnia, krzemu, żelaza, manganu, glinu, tytanu, magnezu, cynku, miedzi, boru i krzemu. Zawiera także witaminy z grupy B oraz witaminy A, D, E, K, P. Jednak przede wszystkim owoce rokitnika są bogatym źródłem witaminy C, tylko owoce dzikiej róży posiadają jej więcej.
Z powodu wysokiej zawartości witaminy C rokitnik jest zalecany we wszystkich dolegliwościach spowodowanych jej niedoborem, np. przy braku apetytu, skłonność do występowania siniaków, rozpulchnionych i krwawiących dziąsłach, trudnościach w gojeniu się ran, bólach mięśni i stawów. Można go także stosować profilaktycznie w okresie jesienno – zimowych zachorowań w celu wzmocnienia odporności. W przeciwieństwie do większości owoców i warzyw rokitnik nie zawiera enzymu askorbinazy, przyspieszającego utlenianie witaminy C w wysokiej temperaturze. Dzięki temu owoce tego krzewu poddane obróbce termicznej nadal zawierają w sobie duże ilości witaminy C.

Oprócz owoców w celach leczniczych i pielęgnacyjnych wykorzystywane są również liście i olej z pulpy owoców lub nasion rokitnika.  

Rokitnik a układ sercowo-naczyniowy

Spożywanie owoców rokitnika powoduje obniżenie poziomu cholesterolu LDL w organizmie, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko powstawania zmian miażdżycowych, choroby wieńcowej, udaru mózgu i zawału serca. Odpowiedzialne są za to witaminy C i E, kwasy omega 3 i 6 oraz sterole roślinne. Zawarte w rokitniku witaminy i mikroelementy (witamina C i potas) obniżają ciśnienie tętnicze krwi, a witamina K wspomaga proces krzepnięcia krwi. Rokitnik wzmacnia też i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, co również przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Rokitnik a nowotwory

Dzięki antyutleniaczom, związkom fenolowym, witaminom i sterolom roślinnym rokitnik sprawdza się w leczeniu chorób nowotworowych. Owoce i olej z rokitnika hamują rozmnażanie się komórek nowotworowych, stymulują układ immunologiczny oraz przeciwdziałają wielu efektom ubocznym chemioterapii – zapobiegają utracie zdrowia, chronią nerki i wątrobę, poprawiają apetyt. Zawarte w rokitniku związki o wykazanym działaniu antyrakowym zapobiegają także mutacjom prowadzącym do nowotworów oraz wygaszają aktywność genów odpowiadających za rozwój nowotworu. Uaktywniają też geny odpowiedzialne za śmierć nieprawidłowych komórek.

Rokitnik a stany zapalne w organizmie

W stanach zapalnych układu pokarmowego, śluzówki i dziąseł oraz w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów zaleca się spożywanie owoców i naparu z liści rokitnika. Substancje aktywne zawarte w rokitniku takie jak beta – karoten i flawonoidy, łagodzą stany zapalne oraz dolegliwości reumatyczne, takie jak ból, sztywnienie i ograniczenie ruchomości stawów.

Rokitnik a choroby skóry

Aby przyspieszyć proces gojenia się trudno gojących się ran, oparzeń, odmrożeń, odleżyn oraz uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem słonecznym i rentgenowskim warto sięgnąć po rokitnik. Do leczenia problemów skórnych używa się naparu z liści oraz oleju z rokitnika. Zawierają one działające przeciwzapalnie i antybakteryjnie garbniki oraz działające dezynfekująco związki fenolowe.

Rokitnik a układ pokarmowy

Wywar z liści rokitnika wzmacnia układ pokarmowy, działa łagodząco na jelita i przyspiesza proces trawienia. Sok z owoców rokitnika stymuluje wydzielanie żółci i enzymów trawiennych. Z kolei olej z rokitnika poleca się do stosowania doustnie przy problemach z układem pokarmowym. Pomaga osobom cierpiącym na zgagę, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Nie jest za to wskazany przy chorobach takich jak stany zapalne trzustki i wątroby oraz ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i kamicy żółciowej.

Autor: Redakcja Bakalie.com