Poznaj przyprawy marki VIVIO, które są w stanie zwiększyć efektywność procesu odchudzania

Bakalie.com

Problem nadwagi i otyłości każdego roku przybiera na swojej sile. Również na terenie naszego kraju liczba osób, które zmagają się z niniejszymi zaburzeniami stanu zdrowia, zdaje się wzrastać także wśród dzieci. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z nadmierną masą ciała jest przestrzeganie zasad zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia. Warto jednak wiedzieć, że jesteśmy w stanie podnieść efektywność wskazanych metod, poprzez odpowiednie zastosowanie niektórych przypraw. Czym jest piperyna? I dlaczego warto wprowadzić paprykę chili do swojej codziennej diety?

Dlaczego warto wprowadzić ostrą paprykę do swojej diety?

Papryka chili pochodzi z regionu Ameryki Środkowej, gdzie zajmuje ważne miejsce w kuchni oraz medycynie naturalnej już od ponad 7 000 lat. Co ciekawe, na tereny europejskie warzywo to dotarło dopiero w XV wieku i z miejsca stało się doskonałą alternatywą dla popularnego wówczas czarnego pieprzu. Dzisiaj, papryka chili znana jest niemalże na terenie całego świata. Za największego jej producenta uznaje się Meksyk, Chiny, Hiszpanię oraz Turcję.

Warto wiedzieć, iż papryka chili doceniana jest nie tylko ze względu na swój doskonały smak, ale przede wszystkim zawartość cennych dla zdrowia składników odżywczych, wśród których na szczególną uwagę zasługuje kapsaicyna. Niniejszy alkaloid odpowiedzialny jest za ostry smak papryczki chili. Ponadto, składnik ten wykazuje działanie przeciwutleniające, a co za tym idzie jest w stanie zwalczać szkodliwy wpływ wolnych rodników i spowalniać procesy starzenia się organizmu. Kapsaicyna jest także częstym składnikiem preparatów, które mają na celu zwiększenie efektywności zastosowanych metod odchudzania. Okazuje się bowiem, że jest ona w stanie przyspieszyć procesy metaboliczne nawet o 25%! Dodatkowo, papryka chili jest doskonałym źródłem cennych witamin i minerałów, wśród których warto wyróżnić: witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, E i K oraz cynk, fosfor, magnez, potas, sól, żelazo i wapń.

Czy czarny pieprz może podkręcić nasz metabolizm?

Pieprz czarny jest rośliną, która pochodzi z regionu Południowo-Wschodnich Indii. Od setek lat zajmuje ona ważne miejsce nie tylko w kuchniach całego świata, ale także w fitoterapii. Pieprz czarny odznacza się ostrym smakiem, który jest w stanie podrażnić nasze receptory czuciowe i wywoływać zjawisko kichania. Współcześnie trudno jest nam wyobrazić sobie popularne dania kuchni polskiej, takie jak rosół, bigos, czy pierogi z mięsem, bez udziału pieprzu. Warto jednak wiedzieć, że pieprz to nie tylko popularna przyprawa, ale także doskonałe źródło cennych dla zdrowia składników. Przede wszystkim, roślina ta zawiera w swoim składzie piperynę, odpowiedzialną za jej ostry smak i aromat. Ponadto, piperyna jest składnikiem ważnym w kontekście naszego zdrowia. Okazuje się, że jest ona w stanie wpływać na łagodzenie objawów przeziębienia i grypy, a także wykazywać właściwości wykrztuśne.

Co ciekawe, czarny pieprz może korzystnie oddziaływać także na nasz metabolizm. Zawarta w nim piperyna odpowiada za intensyfikację procesów trawiennych, jak również wzmaganie wydzielania soków trawiennych. Dodatkowo, niniejszy alkaloid odpowiada za wywoływanie zjawiska termogenezy oraz przyspieszenie podziału komórek tłuszczowych. Liczne badania naukowe dowodzą, iż piperyna korzystnie wpływa na proces odchudzania, poprzez blokowanie procesu tworzenia się nowych komórek tłuszczowych. Dlatego też, warto wprowadzić czarny pieprz do zrównoważonej diety i aktywnego stylu życia.

Czy cynamon może wspomóc proces odchudzania?

Chociaż cynamon kojarzy nam się zazwyczaj z słodkimi deserami, warto wiedzieć, że przyprawa ta może stanowić cenny element zdrowej diety, niezbędnej dla osiągnięcia smukłego wyglądu sylwetki. Ta niezwykła przyprawa o niepowtarzalnym aromacie pochodzi z Azji. Warto wiedzieć, iż na terenie niniejszego kontynentu, cynamon znajduje ważne miejsce w kuchni i medycynie naturalnej już od kilku tysięcy lat. Nic w tym dziwnego, albowiem przyprawa ta zawiera w swoim składzie liczne przeciwutleniacze, które doskonale wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Cynamon to także doskonały składnik diety odchudzającej. Okazuje się, że może on wpływać na zmniejszenie wchłaniania się glukozy, a także na przyspieszanie procesów przemiany materii. Liczne badania naukowe dowodzą, że włączenie cynamonu do zrównoważonej diety sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, a także obniżaniu wskaźnika BMI.

Jak przygotować odchudzający koktajl z dodatkiem aromatycznych przypraw marki VIVIO?

Składniki:

 

 

Sposób przygotowania:

Krok I: Banana oraz pomarańczę obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki, a następnie przełóż do kielicha blendera;

Krok II: Do składników w blenderze dodaj: wodę, miód, papryczkę chili oraz łyżeczkę babki płesznik;

Krok III: Zmiksuj wszystkie składniki, aż do uzyskania jednolitej konsystencji;

Krok IV: Na koniec dodaj do blendera kilka kostek lodu i jeszcze raz wymieszaj całość;

Krok V: Gotowy koktajl przelej do szklanek.

Podsumowanie

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Osiągnięcie niniejszego stanu możliwe staje się poprzez systematyczne przestrzeganie zaleceń zdrowej diety, jak również aktywnego stylu życia. Warto jednak wiedzieć, że dzięki zastosowaniu odpowiednich przypraw, możliwe staje się zwiększenie efektywności podjętych metod odchudzania. Co najważniejsze, nie są one drogie i najczęściej znajdują się w naszej kuchni. Dlatego