Polskie Tradycje Wielkanocne

Bakalie.com

Niedziela Palmowa

Polska to kraj pełen niepowtarzalnych tradycji, szczególnie widocznych w okresie Świąt. Wielkanoc to zdecydowanie najważniejsze, Polskie chrześcijańskie Święto, swoją wagą przewyższające nawet Boże Narodzenie. Natomiast tydzień poprzedzający Niedzielę Wielkanocną, zwany Wielkim Tygodniem jest doskonałym przykładem pięknej tradycji, pełnej zwyczajów i symboli, tak unikalnych dla naszego kraju.

Dokładnie siedem dni przed Świętami, ludzi gromadzą się w procesjach z palmami w dłoniach. To właśnie tego dnia rozpoczynają się obchody Wielkanocy. W wielu miastach, wsiach i miasteczkach Niedziela Palmowa, ma nie tylko znaczenie religijne, lecz równocześnie jest okazją do przeprowadzania konkursów, konkurencji i prezentacji na najpiękniejsze i najbardziej dorodne palmy Wielkanocne. W zależności od regionów palmy przystrajane są w określony sposób. Część z nich ozdobiona jest jaskrawymi dodatkami, inne zbożem bądź kwiatami. W 2013 roku, w Lipnicy Murowanej, przygotowana była palma o wysokości 32 metrów. Łączy je jeden wspólny mianownik – wszystkie są wyjątkowe, piękne i całkowicie unikatowe.

Święcenie koszyczków

Święcenie wielkanocnych koszyczków to jedna z ulubionych tradycji Polaków. Wielkanocne koszyczki święci także większość społeczności polonijnej na całym świecie, zachowując ten piękny zwyczaj i zachwycając obcokrajowców jego urodą. Dla mieszkańców innych krajów, święcenie koszyczków może wydawać się dziwne i groteskowe, lecz w rzeczywistości jest to symboliczne święcenie ich zawartości, czyli pokarmów, których chcemy aby nie zabrakło nam w całym roku. Następnie, w Wielką Niedzielę, pokarmy te spożywamy w ramach śniadania Wielkanocnego, składając sobie życzenia i wzajemnie się błogosławiąc.

Wielka Niedziela

Niedziela Wielkanocna to dzień wielkiej radości. Symbolizuje radość ze zmartwychwstania Pańskiego i jego wygranej ze śmiercią. Poza symboliką religijną, Wielka Niedziela to także czas ucztowania. W Polskich domach, rodziny spotykają się przy suto zastawionym stole, składając sobie życzenia i ciesząc się swoją obecnością. Elementem polskiej, wielkanocnej tradycji jest różnorodność pokarmów. Na Wielkanocnym stole z pewnością spotkamy białą kiełbasę, jajka po różnymi postaciami, mazurki, baby drożdżowe, paschę. Ważnym dodatkiem wielkanocnym jest także ostry chrzan i żurawina. W wielu polskich domach, śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od specjalnie przygotowywanego żuru.

Wielkanocne Jajka

W Polsce, jajka wielkanocne to nie tylko część świątecznego menu. Z jajkami wiąże się wiele zwyczajów i tradycji, na czele z ich dekorowaniem. W koszyczku wielkanocnym znajdziemy pięknie malowane jajka, wydmuszki a także jajka ozdobione specjalnymi dodatkami. Farbki do jajek, w okresie przedświątecznym znajdziemy bez najmniejszego problemu, natomiast bardzo popularne jest także barwienie ich przy pomocy naturalnych składników – szpinaku, buraków, obierek cebuli.

Króliczek Wielkanocny

W Polsce zwyczaj króliczka wielkanocnego podrzucającego dzieciom prezenty nie jest tak popularny jak w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, lecz tradycja ta powoli wkracza także w nasze progi. Króliczek Wielkanocny to postać zbliżona do Bożonarodzeniowego Świętego Mikołaja, nagradzającego najgrzeczniejsze dzieci upominkami. Jest to bardzo przyjemny zwyczaj, szczególnie dla najmłodszych, którzy mają z tego ogromną frajdę.

Lany poniedziałek

Lany poniedziałek  czy też inaczej Śmigus Dyngus to jest dopiero zabawa. Symboliczne oblewanie wodą, w wielkanocny poniedziałek, swoje korzenie ma już w praktykach słowiańskich. Słowianie poprzez polewanie nóg zimną wodą i uderzanie w nie palmami odganiali zło, choroby i brud, przygotowując się na nadejście nowego. W późniejszym okresie polewanie wodą miało związek z planami matrymonialnymi. Młodzi chłopcy i mężczyźni polewali wodą wybranki swojego serca, w ten sposób pokazując im swoje zainteresowanie. Jedno jest pewne, w lany poniedziałek nie uciekajmy przed wodą – dajmy się zmoczyć na szczęście!

Autor: Redakcja Bakalie.com