Polskie Superfoods – czyli zdrowie na wyciągnięcie ręki

Bakalie.com

Pojęcie superfoods – czyli super jedzenie, pojawiło się całkiem niedawno, lecz z pewnością na stałe wpisało się do świadomości każdego dbającego o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Czym jest superfoods? Otóż są to produkty niezwykle bogate w składniki odżywcze, antyoksydanty, witaminy i minerały. Produkty te mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety super żywność ma również zasadniczy minus, którym jest jej cena. Zarówno bardzo znane jagody goji jak i inne popularne produkty uprawiane w tropikalnych miejscach świata są drogie. Jakie jest rozwiązanie?

Polskie Superfood?

Superfoods bez większego problemu znajdziemy wśród naszych, polskich produktów. Żurawina, jarmuż, pokrzywa, morwa, dynia, miód, siemię lniane czy też orzechy włoskie. Wszystkie te produkty są prawdziwą bombą zdrowia i składników odżywczych, a ich koszt jest niewielki. Co więcej, bez problemu możemy uprawiać je w przydomowych ogródkach bądź zakupić od lokalnego sprzedawcy.

Żurawina

Żurawina jest owocem niezwykle bogatym w witaminę C. Jej działanie szczególnie widoczne jest w przypadku schorzeń układu moczowego. Żurawina zakwaszając mocz, osłania nasz pęcherz przed uciążliwymi infekcjami. Jest również bogata w błonnik, jod i wapń. Bardzo często stosuje się ją w profilaktyce paradontozy oraz owrzodzeń żołądka. Żurawina to także owoc chroniący nasz układ sercowo naczyniowy.

Jarmuż

Jarmuż zyskał światową popularność dzięki zielonym sokom i koktajlom, które uznawane są za najzdrowsze ze wszystkich. W czym tkwi jego tajemnica? Otóż to niepozorne warzywo jest źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, silnych antyoksydantów, witamin A, C i K oraz żelaza. Wspiera nasze serce, układ nerwowy, mózg, kości oraz chroni przed anemią. Jarmuż możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Przede wszystkim może być głównym składnikiem zielonego soku i koktajli, lecz sprawdzi się także jako element surówek, sosów czy zup. Warto pamiętać jednak, że najwięcej składników odżywczych zawiera jarmuż świeży.

Pokrzywa

W medycynie ludowej pokrzywa wykorzystywana była jako naturalny antybiotyk, silnie wzmacniający odporność. Dzięki dużej zawartości żelaza dba o stan naszej krwi. Wzmacnia również pracę trzustki, wątroby oraz żołądka. Jest moczopędna i ma dobry wpływ na nerki. Najprościej pokrzywę spożywać w postaci naparu, lecz po lekkim sparzeniu idealnie smakuje jako dodatek do surówek, zup czy naleśników.

Morwa

Morwa jest super produktem szczególnie wskazanym dla cukrzyków. Naturalnie obniża bowiem poziom cukru we krwi. Jeśli nie chorujecie na cukrzycę, a chcecie jedynie zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy, morwa będzie dla Was idealnym rozwiązanie. Działa moczopędnie, ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dostępnych jest wiele przepisów na nalewki, soki czy tez marmolady z morwy.

Dynia

Dynia jest warzywem bardzo niedocenianym. Ta piękna, pomarańczowa kula kryje w sobie całą masę składników odżywczych, witamin i przeciwutleniaczy. Jest źródłem witaminy C, A i beta karotenu. Chroni przed występowaniem nowotworów, zapobiega chorobom serca oraz oczu. W jej składzie znajdziemy magnez, wapń, potas i cynk. Zawiera także fitosterole, dzięki którym zmniejszane jest wchłanianie złego cholesterolu do krwi.

Miód

Miód, pozyskiwany z ekologicznych upraw do źródło składników zdrowotnych i odżywczych. Zarówno miód jak i pierzga pszczela, pyłek czy propolis zawierają dużą ilość probiotyków, antyoksydantów, enzymów i minerałów wspierających zdrowie naszego organizmu. Zawierają również witaminy B, C, E, karotenoidy oraz lecytynę. Warto jednak pamiętać, że miodu nie poddajemy wysokiej temperaturze, nie zalewamy wrzątkiem ani nie gotujemy. Traci on wtedy właściwości zdrowotne.

Siemię lniane

Głównym walorem siemienia lnianego jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych – taka sama jak w słynnych nasionach chia. Obecność lignanów sprawia, że siemię lniane chroni przed nowotworami, usprawnia prace jelit oraz układu pokarmowego a także przeciwdziała stanom zapalnym organizmu. Siemię lniane wskazane jest także dla osób z cukrzycą typu 2 – obniża bowiem poziom cukru we krwi. Siemię lniane możemy wykorzystać do wypieku chleba, naleśników, do posypywania sałatek oraz zup. Możemy je także zmielić i po połączeniu z wodą stosować jako zamiennik jajka.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są bardzo bogate w białko oraz kwasy omega-3. Zawierają również wiele błonnika, kwasu foliowego, magnezu, fosforu. W ich składzie znajdziemy także silne antyoksydanty, takie jak selen, witamina E i polifenole. Dzięki zawartości argininy, silnego aminokwasy chronią przed występowaniem zakrzepów. Dzięki zawartości antyoksydantów blokują powstawanie stresu oksydacyjnego.

Autor: Redakcja Bakalie.com