Pascha - deser pełen bakalii

Bakalie.com

Pascha - skąd pochodzi?

Mimo iż najbardziej popularnymi słodkościami wielkanocnymi w Polsce są bez wątpienia mazurki i drożdżowe baby, w wielu domach przy okazji świąt możemy też natknąć się na paschę. Jest to deser, który może nam trochę przypominać sernik na zimno, a przyrządza się go z mleka, śmietany, twarogu, jajek i bakalii. Pascha pochodzi z Rosji, gdzie nikt nie wyobraża sobie bez niej obchodzenia Wielkanocy. W Polsce tradycja podawania w Wielkanoc paschy jest szczególnie kultywowana na Kresach Wschodnich, ale dzięki swoim walorom smakowym i niezbyt trudnemu sposobowi wykonania dociera też w inne rejony.

Tradycja paschy sięga XVIII i XIX wieku. Początkowo na jej spożywanie kilka razy w roku mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi, a biedniejsi jedli ją tylko raz w roku właśnie na Wielkanoc. Pascha zawiera w sobie wiele symboli. Mleko i jajka kojarzą się z wiosną i budzeniem się do życia przyrody. Bakalie symbolizują bogactwo i dobrobyt. Kształt paschy, ścięta piramida, jest z kolei symbolem grobu Jezusa. W Rosji bardzo często ozdabia się ją literami XB oznaczającymi zawołanie Христос Воскрес!, czyli Chrystus Zmartwychwstał. Często widnieją na niej również wizerunki krzyża, kopii, laski, kiełkujących ziaren, kiełków i kwiatów – symboli cierpienia i zmartwychwstania Jezusa.

U naszych wschodnich sąsiadów znanych jest wiele odmian paschy różniących się szczegółowym sposobem przygotowania i doborem dodatków. Te przyrządzane z dużej ilości masła, jaj i śmietany nazywane są carskimi lub bojarskimi. Oprócz bakalii można też dodać do paschy czekoladę, dżemy i przeciery owocowe. Paschę aromatyzuje się zwykle wanilią, ale także kardamonem czy badianem. Dziś, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowy styl życia i stosuje różne diety powstają przepisy na bardzo oryginalne rodzaje paschy. Możemy więc spotkać paschy dietetyczne, bezglutenowe i wegańskie, powstające na bazie mleka roślinnego.

Są dwa podstawowe sposoby przyrządzania paschy – na zimno i na gorąco. Przepisy na ten pyszny deser znajdziecie w dziale Przepisy.

Autor: Redakcja Bakalie.com