Pamiętajmy o Dniu Ojca

Bakalie.com

Jednym z głównych zadań ojca w wychowaniu dziecka jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Ojciec odgrywa rolę swego rodzaju „mistrza”, który z jednej strony kształtuje osobowość dziecka, uwrażliwia jego sumienie, uczy odpowiedzialności, uczciwości a z drugiej – przygotowuje do samodzielnego życia i otwiera przed nim świat. Ojciec stanowi też model męskich zachowań, co ważne jest zarówno dla synów, jak i córek. Dziecko, któremu brakuje miłości ojcowskiej, może szukać uznania w oczach innych, stając się podatnym na sugestie i manipulacje.

Historia powstania święta poświęconego ojcom

Obchody tego święta zainicjowała amerykanka Sonora Smart Dodd z miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. Wraz z pięciorgiem rodzeństwa została wychowana tylko przez tatę, weterana wojny secesyjnej, który poświęcił wszystko swoim dzieciom. 19 czerwca 1910 roku, podczas mszy poświęconej swojej zmarłej matce, Sonora zapragnęła wyrazić ojcu wdzięczność za oddanie i opiekę oraz głośno powiedzieć, jak bardzo go kocha i ceni. Wspaniały gest Sonory nabrał rozgłosu w całych Stanach Zjednoczonych. Zaczęto świętować Dzień Ojca w całym kraju. W 1924 r. prezydent Calvin Coolidge ogłosił święto ojca, jednak dopiero w 1966 r. oficjalnie ogłoszono w USA trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca.

 

Dzień Ojca na świecie

Obecnie święto obchodzone jest w różnych terminach w większości państw na świecie. Wtedy, kiedy Amerykanie, czyli w trzecią niedzielę czerwca, świętują ojcowie z 76 krajów, między innymi z Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Chin, Turcji, Argentyny i Węgier. W pierwszą niedzielę czerwca Dzień Ojca przypada na Litwie i w Szwajcarii, w Danii jest to 5 czerwca, a Estonia, Szwecja, Finlandia, Islandia i Norwegia świętują go w drugą niedzielę listopada. Najpóźniej, 26 grudnia, Dzień Ojca obchodzony jest w Bułgarii. W Polsce od 1965 r. życzenia tatom składamy 23 czerwca.

Obchodom Dnia Ojca towarzyszą różne zwyczaje na przykład przypinanie do odzieży czerwonych róż, jeśli ojciec danej osoby żyje lub białych, jeśli zmarł. Wspomina się tego dnia nieżyjących już ojców, a na ich grobach składa kwiaty i zapala znicze.

W niektórych państwach w Dniu Ojca wywiesza się flagi, a kobiety pieką ciasta i przygotowują uroczysty posiłek. W większości krajów dzieci wręczają tatusiom własnoręcznie zrobione prezenty. W szkołach i przedszkolach przygotowuje się, poświęcone ojcom przedstawienia i koncerty. Dorosłe dzieci składają życzenia i wręczają prezenty.

 

Rola taty w rodzinie

Święto przypomina o znaczeniu ojcostwa i wartościach, które ze sobą niesie. Wpływ ojca na funkcjonowanie rodziny jest niepodważalny. Zdaniem psychologów dzieci wychowujące się pod opieką obojga rodziców, mają wyższą samoocenę, lepsze wyniki w nauce, nie poddają się presji rówieśniczej, a jako dorośli częściej osiągają sukces zawodowy i osobisty. Obecność ojca daje dzieciom więcej szans na szczęście. Ojcostwo to też wielka wartość dla mężczyzny, który w tej roli osiąga prawdziwą dojrzałość i spełnienie.

Niestety, co piąte dziecko w Polsce wychowuje się bez ojca. Co czwarte rodzi się poza małżeństwem i stale wzrasta ilość rozwodów. Coraz więcej matek samotnie wychowuje dzieci. Niektórzy ojcowie nie interesują się swoimi dziećmi i ograniczają się jedynie do płacenia alimentów, a przecież nic nie zastąpi osobistego kontaktu, bajki przeczytanej przez tatę czy buziaka na dobranoc.

Z drugiej strony funkcjonuje też model ojca, który zajmuje się rodziną, bierze urlop tacierzyński, współuczestniczy w pracach domowych i mądrze zajmuje się dziećmi. Tacy ojcowie to skarb i szczególnie im należy im się święto, w którym dzieci mogą wyrazić swoją wdzięczność i miłość.

Jak uczcić Dzień Ojca?

Najważniejszy jest indywidualny charakter podarku. Warto zastanowić się zawczasu, co tak naprawdę lubi tata i co może sprawić mu największą przyjemność.

Z pewnością od najmłodszych sprawdzi się własnoręcznie wykonany prezent. Kupiony może jest i ładniejszy, gdyż małe rączki nie dorównują fabrycznej doskonałości, ale w tych samodzielnie zrobionych jest mnóstwo serca i miłości. Zupełnie malutkim zapewne będzie musiała trochę pomóc mama.

Jeśli jesteśmy już starszymi, a nawet dorosłymi dziećmi dobrze uświadomić sobie, iż prezenty są wyrazem pamięci i warto uruchomić swoją kreatywność. Jeśli tato ma jakieś hobby, to pomyślmy, co mogłoby mu się przydać do majsterkowania, wędkowania, fotografowania czy słuchania ulubionej muzyki. Można też zorganizować wspólne wyjście na koncert, do restauracji lub wyjazd na atrakcyjną wycieczkę. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, to niekoniecznie musimy coś kupować. Możemy zaprosić tatę kolację i na przykład ugotować ulubioną jego potrawę lub upiec ciasto.

Największą rolę odgrywają pamięć i troska. Co prawda jeden dzień nie zastąpi okazywania uczuć przez cały rok, jednak nie wolno nam zapomnieć o ojcu w dniu jego święta. Tato z pewnością doceni ten drobny gest.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com

Przepisy