Orzechy – źródło zdrowych tłuszczów

Bakalie.com

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem białka roślinnego oraz zdrowych tłuszczów. Dlatego też polecane są osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny, uprawiającym sporty wysiłkowe, lub przy silnym osłabieniu organizmu. Orzechy brazylijskie stanowią doskonały dodatek do zdrowych śniadań, granoli, koktajli oraz wypieków. W diecie wegańskiej spełniają kluczowe działanie, gdyż są źródłem cennego białka. Niewiele osób wie, że z orzechów brazylijskich można przygotować mleko, twarożek oraz upiec ciasto. Wszystko zaś bez zawartości białka zwierzęcego i laktozy.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe, mimo iż bardzo kaloryczne są polecane przez lekarzy i dietetyków zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i osób intensywnie pracujących umysłowo. Zawarte w nich witaminy, minerały i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe powodują, że orzechy te są bardzo wartościowe dla naszego organizmu.

Orzechy laskowe mają pozytywny wpływ na naszą skórę, zapobiegają chorobom układu krążenia i powstawaniu nowotworów. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Obniżają poziom cukru we krwi, przez co pomagają w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Mogą być stosowane nawet na kaszel, wymieszane z miodem pomagają w odksztuszaniu.

Orzechy makadamia

Obecne w makadamii niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym kwas omega – 3 i omega – 9, chronią organizm przed miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem serca. Sprzyjają również walce z nadciśnieniem tętniczym, które prowadzi do wielu poważnych chorób układu krążenia. Makadamia zawiera dużo tłuszczu, jednak nie jest źródłem cholesterolu. Wręcz przeciwnie jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega – 9), które zawiera przyczyniają się do zmniejszenia ogólnego poziomu cholesterolu.

Spożywanie makadamii sprzyja też obniżeniu poziomu złego cholesterolu – LDL oraz podwyższeniu dobrego – HDL. W ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych makadamia przewyższa nawet oliwę z oliwek. Aż 80% tłuszczu w tych orzechach to kwasy omega – 9, kiedy w oliwie z oliwek jest ich 74%.

Orzechy makadamia są też źródłem flawonoidów i tokoferoli. Substancje te są silnymi przeciwutleniaczami i podobnie jak NNKT zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Migdały

Wysoko tłuszczowe pokarmy są dobre dla naszego zdrowia? To nie oksymoron – to migdały!

Migdały są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczone, te same, które możemy odnaleźć w oliwie z oliwek. Są one odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka chorób serca. Migdały zawierają zdrowe tłuszcze, witaminę E oraz bardzo dużo magnezu i potasu.

Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Kiedy mamy go odpowiednią ilość, żyły i tętnice oddychają z ulgą, gdyż przepływ krwi, dostarczanie tlenu oraz odżywanie komórek jest na prawidłowym poziomie. Badania wykazują, że niedobór magnezu nie tylko jest powiązany z zawałem serca, lecz tuż po zawale serca, niedobór tego składnika wpływa na wywołanie silnych i drastycznych uszkodzeń mięśnia sercowego. Potas, niezbędny elektrolit, odpowiadający za neuroprzekaźniki i skurcze mięśni, w tym także serca jest kolejnym minerałem niezbędnym do zachowania prawidłowego ciśnienia krwi i funkcji serca.

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca zawierają wiele cennych składników, dzięki którym mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Udowodniono, że chronią przed cukrzycą, zapobiegają chorobom krążenia i wspomagają prace układu nerwowego. Mimo iż zawierają dużo tłuszczu i są kaloryczne, wskazane są dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać lub walczą z otyłością. Nerkowce są też bardzo bogatym źródłem niehemowego żelaza. Mimo iż takie żelazo słabo się wchłania, orzechy te zawierają go tak dużo, że są często stosowane w leczeniu anemii. Z kolei dzięki witaminom C i E wzmacniają układ odpornościowy.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są chyba najzdrowszymi ze wszystkich orzechów. Badania naukowe potwierdzają, że ich pozytywny wpływ na zdrowie jest wyższy niż w przypadku orzechów laskowych, brazylijskich, makadamie, pistacji, nerkowca, orzeszków ziemnych czy migdałów. Są bogatym źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów, przeciw utleniaczy i kwasów omega-3.

Osoby, które jedzą co najmniej 10 gram tych orzechów dziennie są bardziej odporne na wiele groźnych chorób. Dzięki zawartym w sobie substancjom orzechy włoskie pomagają nam dbać o układ krążenia, układ pokarmowy i nerwowy. Wspomagają pracę mózgu, chronią przed nowotworami i poprawiają kondycję naszej skóry. Zawierają działające ściągająco garbniki, przeciwzapalne flawonoidy i związki hamujące drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń. Powoduje to, że są stosowane w preparatach pomagających w leczeniu żylaków i hemoroidów. Zawierają też dużą ilość jodu i dzięki czemu mają pozytywny wpływ na pracę tarczycy. Spożywanie orzechów włoskich zapobiega też chorobom pęcherzyka żółciowego w tym powstawaniu kamieni żółciowych.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com