Olej z orzech laskowego

Bakalie.com

Ze względu na duża zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) olej z orzechów laskowych jest wyjątkowo ceniony w kosmetyce. Zawarty w oleju z orzechów laskowych kwas oleinowy należy do związków naruszających strukturę cementu międzykomórkowego i dużą zdolność penetracji przez naskórkowej. Dzięki czemu olej z orzechów laskowych jest doskonałym nośnikiem lipo rozpuszczalnych substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Sprawdza się też jako olej bazowy dla olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Zawiera też witaminy E, A i C, które działają odmładzająco na skórę.


Olej z orzechów laskowych jest przejrzysty, na złoto – żółty kolor i orzechowy zapach. W niskich temperaturach ścina się i mętnieje. Otrzymuje się go z tłoczonych na zimno wyłuskanych orzechów laskowych. Jest olejem nierafinowanym. Nie jest odporny na ciepło i nie powinno się go podgrzewać do temperatury wyższej niż 38oC.
Olej ten jest dodawany do wielu kosmetyków, głównie kremów, balsamów do ciała, produktów do pielęgnacji włosów, ale można go też stosować bezpośrednio na skórę. Często jest stosowany jako czysty olejek do ciała lub do masażu. Szybko się wchłania i głęboko nawilża skórę, która staje się miękka i elastyczna. Olej ten zawierają przyspiesza regeneracje naskórka, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i pobudza krążenie krwi.

 

Przeznaczony jest dla skóry z popękanymi naczynkami, bladej, ziemistej, zmęczonej i wrażliwej. Nadaje się też do pielęgnacji cery łojotokowej i tłustej, gdyż ma właściwości stabilizujące i ściągające. Wykazuje również działanie ochronne, pielęgnujące, odżywcze i lekko tonizujące. Wchłania się szybko, jest lekki, nie zostawia tłustego filmu. Chroni skórę przed słońcem, jest naturalnym filtrem ochronnym o faktorze 3 – 4, dlatego jest często używany w produktach do opalania. Można też stosować go na włosy nawet przed każdym myciem, aby dłużej zachować kolor farbowanych włosów, wzmocnić włosy i zapobiec ich matowieniu.

Olej z orzecha laskowego w przemyśle farmaceutycznym

Olej z orzechów laskowych ma też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Dzięki zawartym w sobie składnikom działa na układ sercowo – naczyniowy, przeciwdziała kamicy nerkowej i pasożytom jelit. Pomocny jest też w geriatrii, ponieważ opóźnia procesy starzenia. W medycynie ludowej olej ten był używany przy infekcjach górnych dróg oddechowych do nacierania klatki piersiowej i pleców, szczególnie u dzieci.

Olej z orzecha laskowego w kuchni

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zawiera olej z orzechów laskowych są cennym składnikiem diety. Wspomagają układ krążenia, pomagają w walce z cholesterolem i zapobiegają miażdżycy. Olej z orzechów laskowych powinien być spożywany na zimno, nie nadaje się do smażenia. Świetnie nadaje się do sałatek, surówek, gotowanych wrzyw i mięs, ale może być też dodawany do deserów.

 

Autor: Redakcja Bakalie.com