Odkryj zdrowie zawarte w przyprawach korzennych marki VIVIO

Bakalie.com

Za oknami sroga zima. Po przyjściu do domu z siarczystego mrozu marzymy tylko o jednym. O tym, aby jak najszybciej się rozgrzać. Pomóc nam w tym może nie tylko ciepły koc, ale przede wszystkim kubek gorącej herbaty z dodatkiem aromatycznych przypraw korzennych marki VIVIO. Co warto wiedzieć na temat cynamonu? I dlaczego goździki cenione są zwłaszcza w środowisku stomatologów?

Czym są przyprawy korzenne?

Przyprawy korzenne zyskały swoją nazwę za sprawą pochodzenia. Zarówno cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, jak i wanilia, czy szafran są owocami ziemi Wysp Korzennych (aktualnie nazywanymi wyspami Moluki). Niezwykły aromat niniejszych przypraw sprawia, iż współcześnie na szeroką skalę są one wykorzystywane w kuchniach całego świata. Warto jednak wiedzieć, że tysiące lat temu wiele z nich było uznawanych za silne afrodyzjaki. Po dziś dzień ich niezwykłe właściwości zdrowotne doceniane są przez miłośników medycyny naturalnej oraz ziołolecznictwa. Co ciekawe, niektóre z przypraw korzennych, w tym wanilia oraz szafran, są najdroższymi przyprawami na świecie. W związku z tym, rzadko wykorzystuje się je w naszej codziennej kuchni.

Jakie właściwości zdrowotne skrywa w sobie cynamon?

Cynamon stanowi jedną z najpopularniejszych przypraw w naszej kuchni. Stosuje się ją zwłaszcza podczas wypieku aromatycznych ciast. Smakiem cynamonu od tysięcy lat zachwycali się zarówno mieszkańcy Grecji, Rzymu, jak i Chin. Warto jednak wiedzieć, że oprócz niezwykłych walorów smakowych, cynamon jest także źródłem wartościowych składników odżywczych. Niniejsza przyprawa zawiera w sobie spore ilości przeciwutleniaczy, które skutecznie chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. A jakie inne właściwości zdrowotne skrywa w sobie cynamon?

 • Niniejsza przyprawa stosowana jest w leczeniu dolegliwości trawiennych. Cynamon pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a dodatkowo odpowiada za zwiększenie przyswajalności składników odżywczych, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem;
 • Cynamon wykazuje właściwości antyseptyczne. Przyprawa ta pomaga zwalczać szkodliwe wirusy, grzyby i bakterie. Co ciekawe, w dziedzinie ziołolecznictwa wykorzystuje się go także podczas leczenia infekcji skórnych;
 • Wprowadzenie cynamonu do zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia może sprzyjać zmniejszaniu ryzyka rozwoju cukrzycy typu II. Niniejsza przyprawa może odpowiadać za neutralizację poziomu glukozy we krwi.
 • Ponadto, cynamon zbawiennie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Ta niezwykła przyprawa korzenna wpływa na normalizację poziomu cholesterolu we krwi.

Co warto wiedzieć na temat gałki muszkatołowej?

Gałka muszkatołowa od tysięcy lat wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko wśród miłośników kuchni, ale także ziołolecznictwa. Wszystko to za sprawą jej niezwykłego składu. W gałce muszkatołowej znajdziemy prawie 16% olejku eterycznego, który wykazuje wysoce korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto, ten niezwykły owoc muszkatołowca korzennego zawiera w swoim składzie spore ilości witamin i minerałów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują witaminy z grupy B, które odpowiadają między innymi za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Co ciekawe, ta niezwykła przyprawa korzenna może także wpływać na:

 • Wsparcie funkcjonowania układu pokarmowego. Niektóre badania naukowe dowodzą, iż może ona zapobiegać rozwojowi choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
 • Zahamowanie procesu agregacji płytek w obrębie układu krwionośnego. Co oznacza, że wprowadzenie gałki muszkatołowej do zrównoważonej diety zmniejsza ryzyko rozwoju zakrzepicy w przyszłości;
 • Odprężenie naszego organizmu. Obserwacje naukowe dowodzą, iż gałka muszkatołowa może znosić oznaki napięcia nerwowego, a dodatkowo łagodzić dolegliwości bólowe w obrębie mięśni i stawów.

Warto jednak wiedzieć, że spożywanie nadmiernych ilości gałki muszkatołowej może wykazywać działanie toksyczne na nasz organizm.

Dlaczego goździki są doceniane przez stomatologów?

Pierwsze wzmianki na temat niezwykłych właściwości zdrowotnych goździków możemy znaleźć w literaturze antycznej. Nic w tym dziwnego, albowiem ta niezwykła przyprawa skrywa sobie całą masę cennych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje witamina A, witaminy z grupy B oraz uznawana za witaminę młodości, witamina E. Niemniej jednak, za najcenniejszy składnik goździków uznaje się eugenol. Niniejszy związek chemiczny wykazuje silne właściwości odkażające oraz znieczulające. Wprowadzenie goździków do zrównoważonej diety, w połączeniu z systematyczną aktywnością fizyczną, może wpływać na:

 • Poprawę procesów metabolicznych;
 • Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi;
 • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości;
 • Łagodzenie bólów głowy.

Co ciekawe, niezwykłe właściwości zdrowotne goździków cenione są zwłaszcza w środowisku stomatologicznym. Przyprawa ta może łagodzić infekcje w jamie ustnej, a przy tym wykazywać silne działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo, żucie goździków pomaga złagodzić nieprzyjemny zapach z ust i uśmierzać ból zęba. Badania naukowe dowodzą także, że goździki mogą wspomagać proces leczenia próchnicy. Dlatego też, warto wprowadzać je do jadłospisu dzieci zmagających się z niniejszym problemem.

Jak przygotować kubek rozgrzewającej herbaty z dodatkiem przypraw korzennych marki VIVIO?

Składniki:

Sposób przygotowania:

Krok I: Zalej herbatę wrzącą wodą i odczekaj około 5 minut;

Krok II: Dodaj do herbaty przyprawy korzenne i dokładnie wymieszaj całość;

Krok III: Kiedy herbata delikatnie ostygnie, dodaj do niej odrobinę miodu oraz soku z cytryny.

Podsumowanie

Przyprawy korzenne to nie tylko doskonały dodatek do naszej codziennej kuchni, ale także cenne wsparcie dla zdrowia. Znajdziemy w nich całą masę prozdrowotnych substancji, które przyczyniają się między innymi do poprawy procesów trawiennych oraz do ochrony zdrowia jamy ustnej. Dlatego też, już dziś warto wprowadzić przyprawy korzenne marki VIVIO do zrównoważonej diety.