Naturalne farby do włosów

Bakalie.com

Naturalne farby do włosów zyskują coraz większą popularność razem z rosnącą świadomością wpływu chemicznych składników na środowisko i organizm człowieka. Stosowane od połowy XX. wieku syntetyczne farby zdobyły popularność dzięki wysokiej skuteczności i możliwości samodzielnego użycia ich w domu. Posiadają jednak spory wachlarz wad, od których wolne są produkty naturalne. Co możesz zyskać farbując włosy kosmetykami bez chemii? Naprawdę wiele!

Syntetyczne farby do włosów

Trwałe syntetyczne farby do włosów swoją skuteczność zawdzięczają syntetycznym barwnikom oksydacyjnym oraz amoniakowi, który rozchyla łuski włosów i umożliwia ich koloryzację (ten często zastępowany jest monoetyloaminą). Składnikiem takich preparatów najczęściej jest także woda utleniona, w różnym stężeniu. Najbardziej niepokojącym elementem spotykanym w wielu farbach syntetycznych są aminy aromatyczne o silnym potencjale rakotwórczym. 22 takie związki są zakazane przez Unię Europejską. Takich farb co do zasady nie można zmyć. Naturalny kolor wraca poprzez odrastanie włosów – nielubiane „odrosty”.

Ceną za wysoką trwałość jest, niestety, zdrowie włosów. Ich kondycja w następstwie wielokrotnego chemicznego farbowania zawsze jest poważnie osłabiana. Naturalne pigmenty są wypłukiwane z włosów. Najpoważniejszym potencjalnym niebezpieczeństwem jest wspomniane działanie rakotwórcze.

Naturalne farby do włosów – jakie mają zalety?

Farby do włosów stosowane już były przez starożytnych Greków i Celtów, którzy rozjaśniali swoje włosy wyciągami z roślin: henny, indygo, senny, ostryżu indyjskiego, liściokwiatu garbnikowego… Dziś producenci naturalnych farb do włosów korzystają z tej intuicji. Podstawą składów takich produktów są zioła, ekstrakty roślinne i oleje. Substancje te często są źródłem cennych składników aktywnych, które odżywiają włosy, wzmacniają je i nadają blasku. Ziołowe farby do włosów często zawierają składniki chroniące przed wypadaniem bądź siwizną. Należą do nich m.in. masło shea, olej z pestek dyni czy neem. Naturalne farby zazwyczaj nie alergizują – wyjątkiem mogą być tu osoby, które są nadwrażliwe na konkretne substancje roślinne. Te jednak należą do zdecydowanej rzadkości.

 

Naturalne działanie ziołowych farb ma także swoje ograniczenia. Są one co do zasady mniej trwałe, niż farby syntetyczne, zaś koloryzacja może trwać dłużej. Paleta kolorów i odcieni jest także ograniczona… możliwościami natury. Te jednak wcale nie są małe – a daleko bardziej piękne. Choć z farbowania włosów na jaskraworóżowy na pewno trzeba zrezygnować.

 

Popularne firmy produkujące naturalne farby do włosów to np. Khadi i Biokap. Są one dość łatwo dostępne na rynku. Jednym ze sklepów, w jakich możecie je znaleźć jest iZielnik.pl.