Masło kakaowe - dla zdrowia i skóry

Bakalie.com

Masło kakaowe, znane także jako olej teobromowy, jest smakowitym składnikiem, który można odnaleźć zarówno w czekoladzie jak i w produktach kosmetycznych. Jest to rodzaj tłuszczu  roślinnego, pochodzącego z ziaren kakaowca o niezwykłych właściwościach  dla naszej skóry, ust, włosów a także dla naszego serca.

Czym jest masło kakaowe?

Masło kakaowe to jadalny tłuszcz, naturalnie występujący w ziarnach kakaowca. Jest dość zbity o kremowo żółtym, bladym kolorze. Masło kakaowe jest pozyskiwane bezpośrednio z ziaren bądź z masy kakaowej.

Masło kakaowe pochodzi z nasion kakaowca, które to można odnaleźć w owocu kakaowca. W pierwszej kolejności, ziarna kakaowca są czyszczone, następnie prażone, obierane i mielone na kakaową masę.

Masa jest tłoczona pod wysokim ciśnieniem aby oddzielić tłuszcz. To właśnie ten tłuszcz nazywamy masłem kakaowym. Pozostała część to sypkie kakao.

Poza tym, że jest jadalne, masło kakaowe ma bardzo wiele kalorii, dlatego też pomimo doskonałych właściwości odżywczych i zdrowotnych, spożywanie go w dużych ilościach może spowodować znaczny wzrost wagi.

Masło kakaowe jest bogate w antyoksydanty, dzięki którym stało się bardzo cennym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry. Zaś dzięki okresowi trwałości od 2 do 5 lat, masło kakaowe jest unikalnym składnikiem o ogromnej ilości właściwości zdrowotnych.

Masło kakaowe wspiera zdrowie skóry

Masło kakaowe stanowi doskonały środek nawilżający skórę. Poza tym jest czymś o wiele cenniejszym niż tylko skutecznym nawilżaczem. Masło to, topi się w temperaturze ciała więc doprowadza do równowagi wysuszone rejony ciała, przywracając im blask i jędrność. Dodatkowo fakt, że jest jadalne, sprawia, że może być  bezpiecznie wykorzystywane  także jako balsam do ust.

Masło kakaowe zawiera wysoki poziom antyoksydantów chroniący skórę przed zniszczeniem i redukujący powstawanie stanów zapalnych. W 2008 roku, badania wykazały, że masło kakaowe zawiera polifenole, które zwiększają gęstość skóry, oraz wytwarzanie kolagenu, skutecznie poprawiając elastyczność skóry.

Masło kakaowe na blizny

Masło kakaowe jest jednym z najlepszych naturalnych środków niwelujących blizny i przebarwienia. Dzięki działaniu wspierającemu proces gojenia, blizny blakną a nabłonek jest lepiej nawilżony i delikatniejszy.

Masło kakaowe na rozstępy

Masło kakaowe to doskonały środek na utrapienie wszystkich kobiet – rozstępy. Pomaga skórze odnawiać komórki i sprawia, że jest ona gładka i delikatna. Aby uzyskać taki efekt, konieczne jest aplikowanie go nawet kilka razy dziennie. Dodatkowo, regularne używanie masła kakaowego może zapobiec występowaniu rozstępów w przyszłości.

Masło kakaowe na lekkie oparzenia

Można wykorzystywać masło kakaowe jako środek łagodzący skutki delikatnych oparzeń.  Dzięki niemu poprawione zostanie nawilżenie skóry, odnowi się jędrność i zmniejszone zostanie ryzyko pojawienia się blizn.

Masło kakaowe na spierzchnięte i popękane usta

Masło kakaowe jest jednym z najlepszych naturalnych środków na spierzchnięte i popękane usta. Z tego też powodu znajduje się w składzie większości naturalnych balsamów do ust. Ze względu na fakt, że masło kakaowe działa zmiękczająco, chroni usta zapewniając im nawilżającą, ochronną warstwę.

Utrzymywanie ust, nawilżonych masłem kakaowym, pomoże zapobiec także przed pojawianiem się ranek wewnątrz ust.

Masło kakaowe na napuszone, suche włosy

Właściwości pielęgnacyjne masła kakaowego nie kończą się jedynie na skórze. Są także bardzo skuteczne i często wykorzystywane w pielęgnacji włosów. Masło kakaowe zapewnia antyoksydanty i właściwości nawilżające, wspierające odnowę zdrowia włosów bez ich niepotrzebnego obciążania. Możesz także wykorzystać masło kakaowe aby uspokoić napuszone włosy lub jako element terapii gorącymi olejami.

Masło kakaowe na syndrom chronicznego zmęczenia

Syndrom chronicznego zmęczenia pojawia się bardzo często, zaś wskaźnik zachorowalności wciąż rośnie. Choroba ta jest nie tylko niebezpieczna, ale również wyjątkowo obniża jakość życia. Głównym symptomem syndromu chronicznego zmęczenia jest ekstremalne osłabienie, które uniemożliwia chorym wykonywania jakichkolwiek, nawet najprostszych czynności.

Przeróżne terapie, na czele z antydepresantami, terapią behawioralną oraz grupową, są przeprowadzane wśród osób chorych. Niestety skutki tychże metod przynoszą bardzo niewielkie efekty.  W nawiązaniu do badań przeprowadzonych w 2010 roku, spożywanie masy kakaowej (zawierającej zarówno ziarna jak i tłuszcz kakaowca) zmniejsza występowanie zmęczenia oraz pobudza funkcję organizmu u osób chorych na syndrom chronicznego zmęczenia.

Masło kakaowe poprawia zdrowie serca

Choroby sercowo naczyniowe ( inaczej zwane chorobami serca) to rodzaj schorzeń w których udział bierze serce i naczynia krwionośne. Są to najczęstsze przyczyny śmierci na całym świecie.
Epidemia chorób sercowo naczyniowych niezwykle szybko rozszerza się na kolejne rejony świata. Według prognoz, w 2030 roku, blisko 23.6 miliona osób umrze z powodu chorób serca. Jednakże większości tychże śmierci da się zapobiec.

Jeśli nadal potrzebujecie powodów, dla których warto jeść niezwykle smaczne masło kakaowe, oto kolejny powód. Masło kakaowe może chronić przed pojawianiem się chorób serca. Masło kakaowe zawiera polifenole, posiadające właściwości przeciwzapalne, które mogą być wykorzystywane by chronić tętnice przed zapychaniem.

Jedzenie ciemnej czekolady z masłem kakaowym może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i uchronić przed atakiem serca.
Warto zwrócić uwagę, że podczas gdy masło kakaowe zawiera pewną ilość polifenoli i innych antyoksydantów, nie zapewnia sercu tak wiele właściwości jak sproszkowane kakao. Dlatego też, również kakao powinno na stałe zostać włączone do diety każdej osoby, która świadomie dba o stan swojego organizmu.

Autor: Redakcja Bakalie.com