Malezyjskie słodkości pełne niespodzianek

Bakalie.com

Malezyjskie desery

W kuchni malezyjskiej możemy znaleźć wiele deserów i innych słodkości. Potrawy te są dla nas, Europejczyków zaskakujące, zarówno ze względu na swój smak, sposób przyrządzania, jak i użyte składniki. Malezyjskie desery bywają pikantne, ciastka przygotowuje się na parze, a wśród składników, obok mleka kokosowego i ryżu znaleźć można ziemniaki, liści pandanu o galaretowato – gąbczastej strukturze i owoce tak egzotyczne jak durian.

Cendol

Jednym z najbardziej nietypowych malezyjskich deserów jest cendol. Robi się go z zielonego makaronu zalanego mlekiem kokosowym z dodatkiem słodkiej czerwonej fasoli. Wygląd tego deseru jest oryginalny, zaś sposób przygotowania prosty.

Deser zrobimy z:

- zielonego makaronu
- 600 ml mleka kokosowego
- 300 g czerwonej fasoli w zalewie
- 100 g cukru palmowego
- 1 łyżka cukru pudru.
- 0,5 łyżeczki aromatu migdałowego

Do przygotowania zielonego makaronu potrzebujemy:

- 3 szklanki wody
- 2 łyżki aromatu pandan
- 1,5 szklanki mąki ryżowego
- szczypta soli.

Aby zrobić zielony makaron do rondla przesypujemy mąkę ryżową i zalewamy ją wodą. Dodajemy aromat pandan i całość gotujemy na średnim ogniu. W trakcie gotowania cały czas mieszamy, aż składniki zgęstnieją, tworząc szklistą masę. Gotowe ciasto szybko przekładamy do szprycy i wyciskamy do 1,5 l zimnej wody. Po ostygnięciu makaron odcedzamy i przekładamy do miski.

Gdy makaron jest gotowy możemy przygotować cendol. W tym celu wlewamy do rondla mleko kokosowe, dodajemy cukier puder i aromat migdałowy. Doprowadzamy do wrzenia. Studzimy płyn i zalewamy nim przygotowany wcześniej makaron. Fasolę odcedzamy i przekładamy na rozgrzaną patelnię bez tłuszczu. Do fasoli wsypujemy cukier palmowy i mieszamy, najlepiej drewnianą łyżką do czasu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Usmażoną fasolę dodajemy do reszty składników, które mieszamy i przekładamy do pucharków.

Kuih Bangkit

Kuih Bangkit to ciastka robione z mąki z tapioki. Są chrupiące i rozpływają się w ustach. Dawniej były wypiekane w piecach węglowych, używano też specjalnych drewnianych foremek z symbolami roślin lub zwierząt.

Aby przygotować Kuih Bangkit potrzebujemy:

- 200 g mąki z tapioki
- 50 g cukru pudru
- 30 g masła
- 75 ml gęstego mleka kokosowego
- 1 żółtko
- szczyptę soli

Mąkę podgrzewamy na suchej patelni przez ok. 5 minut. Aby się nie spaliła mieszamy ją co jakiś czas. Zostawiamy do wystygnięcia. Ucieramy masło z cukrem i żółtkiem, a następnie dodajemy do nich mleko kokosowe i sól. Wsypujemy mąkę. Najlepiej dodawać ją w małych porcjach, sprawdzając, czy ciasto jest wystarczająco miękkie. Jeżeli ciasto wyjdzie zbyt suche, możemy dodać łyżeczkę mleka kokosowego. Wyrobione ciasto przykrywamy i zostawiamy, aby odpoczęło w temperaturze pokojowej. Rozwałkowujemy ciasto na grubość około 1 cm i wycinamy ciasteczka o średnicy 3 cm, które układamy dość ciasno na blasze i zapiekamy przez 15 minut w temperaturze 175°C. Sprawdzamy - jeśli ciastka w środku są wciąż wilgotne, pieczemy jeszcze 5 – 10 min.

Dodol

Deser ten może nam się kojarzyć z naszą polską krówką. Powstaje z mleka kokosowego, maki ryżowej i cukru palmowego. Dodol zwykle pakowany jest w przezroczystą folię i zawijany w małe, trójkątne pakieciki. Tradycyjne dodole są brązowe, ale można też dostać zielone – z liściem pandan, lub żółte – z durianem.

Składniki:

- 2 puszki mleka kokosowego (800 ml)
- pół szklanki wody
- szklanka mąki ryżowej
- 350 g cukru palmowego
- 1/3 szklanki migdałów mielonych lub drobno posiekanych
- szczypta mielonego kardamonu
- pół łyżeczki soli

Cukier palmowy rozpuszczamy w gorącej wodzie i przecedzamy przez sitko. Na teflonową patelnię wlewamy jedną puszkę mleka i rozpuszczony cukier palmowy. Gotujemy mieszając, aż masa zredukuje się o połowę. Drugą puszkę mleka kokosowego łączymy z mąką kokosową dbając, aby nie było grudek. Wlewamy powstałą masę na patelnię, do pierwszej porcji mleka, cały czas mieszając. Dodajemy kardamon, sól i orzechy. Masę podgrzewamy przez 50 minut, aż zgęstnieje, mieszając przez cały czas, aby się nie przypaliła. Gotową, uformowaną w kulę masę, przekładamy do szklanej, natłuszczonej miseczki. Studzimy i kroimy na kwadraty.
Autor: Redakcja Bakalie.com